Bankalar kazanıyor çiftçi kaybediyor!

Bankaların tarım sektörüne kullandırdığı kredi miktarı çiftçi açısından acı bir gerçeği ortaya çıkardı. Tarım politikaları uzmanı ve Ziraat Mühendisi-Sosyolog Ergin Kahveci, çiftçi küçülürken bankaların tarım sektörüne kullandırdığı kredi miktarının arttığına dikkat çekerek, bunun ülke tarımı için çok düşündürücü bir durum olduğunu vurguladı. 

Bankalar kazanıyor çiftçi kaybediyor!
banner200

2012 yılında tarım sektörünün GSMH’dan aldığı pay 67 milyar dolar iken bu rakamın 2019 yılında 48 milyar dolara düştüğünü vurgulayan Kahveci, ancak aynı dönemde tarım sektörüne kullandırılan kredi miktarının 34 milyar liradan 128 milyar liraya çıktığını dile getirdi. Bu tablonun çiftçinin kullandığı kredilerle büyümediğini tam aksine küçüldüğünü gösterdiğini anlatan Kahveci, “Çiftçimiz, bankadan kredi kullanmazsa üretim yapamayacak duruma gelmiştir. Çiftçi kullandığı kredi ile büyümüyor tam aksine küçülerek borç yükü artıyor” dedi. 

Türk bankacılık sektörünün, temmuz sonu itibarıyla tarım alanında faaliyet gösteren şirketlere verdiği kredi miktarı geçen yılın sonuna göre yaklaşık 14 milyar lira artarak, tarım sektörünün toplam kredi stoku 121 milyar 832 milyon liraya çıktı.
Bankaların tarım sektörüne kullandırdığı kredi miktarını değerlendiren tarım politikaları uzmanı ve Ziraat Mühendisi-Sosyolog Ergin Kahveci, rakamların ülke tarım ve çiftçisi açısından düşündürücü olduğunu ve "bir gerçeğin gerçeklikten kopuş" üzerinden açıklandığını kaydetti. 

BÜYÜYEN KREDİ HACMİ SADECE BANKALARI SEVİNDİRİYOR 

Bankalar ve finans kurumları açısından bakıldığında genel çerçeve olarak para saklama ve para satma işlevinin sonuçları açısından büyüyen kredi hacminin onlar açısından doğal ve sevindirici olmasının normal olduğunu ancak bu işlevinin sonuçlarının kullanıcılar açısından da olumlu sonuçlanmasının gerektiğini söyleyen Kahveci; gerek çiftçi gerekse de herhangi bir işletme için dış finansman yani kredi teminin ya büyümeye ya da yatırıma hizmet etmesini gerektiğini aksi taktirde sonucun borç yükü veya sürdürülemezlik olacağını belirtti.

ÇİFTÇİ ÜRETİMİNİ BORÇLANARAK YAPIYOR 

Kahveci, finansman ihtiyacının çiftçinin ya yatırım yapıp büyümesi için ya da acil işletme kredisi olarak kullandırılmışsa bunun olumlu bir durum olduğunu ancak Türkiye’de tarım sektöründe kullandırılan kredilerde bunu söylemenin pek de mümkün olmadığının altını çizdi. Çiftçinin özkaynağı ile değil kullandığı kredi ile üretim yapar hale geldiğini kaydeden Kahveci, bunun da kaygı verici bir durum olduğunu bildirdi. 
2020 yılında tarım sektörünün tamamı için kullandırılan nakdi kredinin 118 milyar lira, takipteki kredilerin 5,4 milyar lira, gayri nakdi kredi miktarının ise 4.7 milyar lira olduğunu ifade eden Kahveci, “tarım, avcılık ormancılık için toplam kredi miktarı 128 milyar lira görünüyor” dedi. 

ÇİFTÇİ KÜÇÜLÜYOR AMA KULLANILAN KREDİ MİKTARI ARTIYOR 

2012 yılında tarım sektörü GSMH’dan aldığı pay 67 milyar dolar iken bu rakamın 2019 yılında 48 milyar dolara düştüğünü vurgulayan Kahveci, ancak aynı dönemde tarım sektörüne kullandırılan kredi miktarının 34 milyar liradan 128 milyar liraya çıktığını dile getirdi. Bu tablonun çiftçinin kullandığı kredilerle büyümediğini tam aksine küçüldüğünü gösterdiğini anlatan Kahveci, “Çiftçimiz, bankadan kredi kullanmazsa üretim yapamayacak duruma gelmiştir. Yani çiftçimizin borç yükü her yıl artıyor. Bu sürdürülebilir bir durum değildir” dedi. 

TARIM DESTEKLENİYOR ALGISI GERÇEKLİKTEN KOPUŞUN İFADESİ 

Bankaların kullandırdığı kredi miktarının artmasının ‘tarımın desteklendiği’ şeklinde yorumlanmasının da tam bir gerçeklikten kopuş olduğunu ifade eden Kahveci, tarım sektörüne kullandırılan kredi miktarının artmasının bankalar açısından sevindirici bir durum olabileceğini ancak çiftçi açısından kaygı verici bir durum olduğunun altını çizdi. 

ÇİFTÇİNİN HER ŞEYİ İPOTEKTE 

Diğer yandan çiftçinin 128 milyar lira krediye karşılık yaklaşık 200-225 milyar liralık teminat gösterdiğini belirten Kahveci, yani 128 milyar lira krediye karşılık çiftçinin traktörü, arsası ve evinin bankalar tarafından ipotekli olduğunu kaydetti. Kahveci, takipteki krediler açısından ise bu rakamın 10 milyar TL' nin üzerinde olduğunu ve acil olarak çiftçilerin bu sorununun çözülmesi gerektiğini söyledi. 

KREDİLER ÇİFTÇİNİN GELİRİNİ ARTIRMIYOR 

Takipteki kredi tutarının diğer sektörlere göre oransal olarak daha az olduğunu tahmin etmekle beraber, sürekli artmasının en sıkı borç ödeyici konumunda olan çiftçinin daha fazla miktarlarda takibe düşerek düştüğü motivasyon kaybının giderilmesinin her iki taraf açısından faydalı olacağını belirten Kahveci, bu durumun dahi çiftçilerin krediler ile kazançlarını artıramadığının bir göstergesi olduğunu vurguladı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2020, 16:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 1 yıl Önce

Bilen bilmeyen konuşuyor, çiftçi en büyük kumarcidir, girdiler yüzde ikiyuzleri gecdi. Mahsulune para verilmiyor, çiftçi iklim degisdi, afet çok olmaya başladı kuraklık belimizi büktü, üretecek, para lazım, tarım Kredi tam bir muamma, aldıkları faiz akla ziyan, özel bankalar kanımızı emiyor. Zirrat bankası çiftçiyi koruyor. Sözüm yok. Resmen özel bankalara ve tarım kedinin faizine çalışıyor bu çiftçi. Ben dusdum, Allah kimseyi düşürmesin.

Misafir
Misafir - 1 yıl Önce

Kusura bakmasınlar ihtiyacı olmadığı halde kredi alan çiftçi bunu hakkediyor. Hava olsun namım olsun diye traktör alan çok üretici var. Gerçekten ihtiyacı olup kredi alan üreticilere laf yok.

Katılıyorum
Katılıyorum @Misafir - 1 yıl Önce

Keyfi birçok çiftçi kredi aliyor geri ödemede erteleme gözlüyor çok üzücü borç ödeme alışkanlığı

Aydın Şahin
Aydın Şahin - 1 yıl Önce

Gerçekten çiftçi zor durumda iki üç yıldır tarım kredi kooperatifi ve bankalara çalışıyoruz bu yıl borçları kapatamadık bölgemizde sam ve kuraklık mahsülü vurdu ziraat bankası bu yıl kredileri yarı yarıya indirdi borçları kapatmak için yüksek faizle özel bankalardan borçlandık tarım kredi kooperatifine olan borçların %70 yetmişini kapattık bu yıl ekeçek ne tohum nede gübre var Böyle giderse ekim yapamıyacağız

Arif meric
Arif meric - 1 yıl Önce

Çiftçi aldığı bu kredilerle üret im yapmak için kullanıyor. Traktor aldıysa bununla üretimde kullanıyor. Traktörle denize de gitmiyor asfalta gezmek içinde almıyor. Ürettiği ürüne fiyat isteyemesen bir kesim..ürettiğimiz ürüne başkalarının fiyat biçtiği bir meslek..

*
* @Arif meric - 1 yıl Önce

Çiftçiyi küstürüyorlar

Adanalı
Adanalı - 1 yıl Önce

Misafir...rumuzlu arkadaş yorumunu bir gözden geçir...çiftçi değilsen yorum yapma...bırak çiftçi yorumlasın...

Misafir
Misafir @Adanalı - 1 yıl Önce

Yorum yapmak için sana mı soracağım. Tarımın içinde olan biriyim. Sözüm ihtiyacı olmadığı halde kredi kullananlara sen de onlardan isen oh olsun sana

Su hayattır
Su hayattır - 1 yıl Önce

Lütfen birisi çıkıp Aksaray Konya ve ilçelerinde mısır ekimini yasaklasın taban suyu bitiyor.

Sahin
Sahin - 1 yıl Önce

bankalar cifcinin kazancina mulkune goz dikti helede ozel bankalar cok ocaklar sonduruyor hukumet seyrediyor cahil cifci krediyi geri odemiyecek gibi harciyo sonra pisman oluyo ama nafile simdi gelelim ziraat bankasina cifciden baska her sektoru destekliyor alamiyacagini bildigi halde bazi ozel kisilere tirilyonluk kredi verdi gecmiste adi ziraatya ziraati destekler diye dusunuyoruz ama oyle degil cifci 10000lira kredi istese birsuru kefil ipotek istiyor ama holdinklere tirilyonlar aktariliyor bu hukumette bu duruma gozlerini yumuyor

Konyalı
Konyalı - 1 yıl Önce

Kimse kimseyi kandırmasın kredi alınırken ne kadar faiz ödeneceğini herkes bilir boşuna ağlamasınlar. Parayı alırken iyi ödemeye gelince af bekle, yapılandırma bekle. Devlet vatandaşın bankadaki parasını kredi diye veriyor kredi alanlarda paşa paşa ödeyecekler.


banner151

banner251