Ankara Şeker Fabrikasında pancarın şeker yolculuğu başladı

Türkşeker Genel Müdürü Mücahit Alkan, Ankara Şeker Fabrikasında yeni kampanya döneminde 465 bin ton pancar işlenerek 60 bin ton şeker üretileceğini söyledi.

Ankara Şeker Fabrikasında pancarın şeker yolculuğu başladı
banner200

Ankara Şeker Fabrikası, 2020-2021 yeni üretim dönemini açtı. Türkşeker Genel Müdürü Mücahit Alkan, Ankara Şeker Fabrikası’nın yeni dönemde önemli bir rol oynayacağını belirterek, “Fabrika, 116 gün sürecek bu yılki şeker üretim sürecinde yaklaşık 465 bin ton pancarı işleyerek 60 bin ton şeker elde edecek. Ankara Şeker Fabrikası, 133 bin ton pancarı işlenmek üzere Kastamonu Şeker Fabrikası’na gönderecek. Alkol ve yem sanayisinin en önemli ham maddelerinden olan melas üretimi de gerçekleştirecek olan Ankara Şeker Fabrikası’nın yeni üretim döneminde yaklaşık 21 bin ton melas üretmesi bekleniyor. Yoğunlukla besicilikte hayvan yemi olarak kullanılan küspe üretiminin ise 130 bin ton olacağı tahmin ediliyor” açıklamasında bulundu.

53 MİLYON LİRA AVANS

Mücahit Alkan, Ankara Şeker Fabrikası’nın çiftçiye bugüne kadar 53 milyon lira avans ödediğini ifade ederek, “Ankara Şeker Fabrikası pancar alım süresince avans ödemelerine devam edecek. Pancar üreticisinin yanı sıra sözleşmeli tarım kapsamında hububat, gıda ve ayçiçeği üreten çiftçilere 5 milyon 770 bin lira avans desteği verildi” diye konuştu. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Ozcan
Hasan Ozcan - 1 yıl Önce

Girdi fiyatlari aldı basıni gidiyor.Henuz fiat acıklanmadi.Eger dogru fiat açıklanması Şeker pancarı sürdürülebilir olmaktan çıkar.en az 16 Polat pancarin fiatı, 400 tl/ton olmalı.

banner151

banner251