Demirören Haber Ajansı'nın haberine göre, Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi ve Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, Mardin Ovası’nda dünyanın en kaliteli buğdayının üretildiğini ancak fiyatların son bir hafta içinde yüzde 10 düştüğünü kaydetti. Bu yıl verimin çok iyi olduğunu ancak maliyet artışlarından dolayı çiftçinin ciddi anlamda mağdur olduğunu belirten Öter, buğdaydan elde edilen gıda maddelerinin fiyatı artarken, buğday fiyatının düşmesinin büyük bir çelişki olduğunun altını çizdi. Öter, şunları kaydetti:

-Mardin Ovası’nda tarıma elverişli 3 milyon 3 bin dönüm arazi var. Bunun hububat ve bakliyat alanında 2 milyon 600 bin dönüm kullanılıyor. Biz bu sene 1,5 milyon tonun üzerinde buğday rekoltesi bekliyoruz. Çiftçi girdi maliyetleri altında eziliyor. Buna bir çözüm bulunması gerekiyor.

Hatmi Çiçeği Bakımı, Özellikleri, Anlamı Hatmi Çiçeği Bakımı, Özellikleri, Anlamı

-Şu an hasadı yapılan buğday, birinci sınıf makarnalıktır. Dünyanın en kaliteli buğdayıdır. Bu buğdaydan dünyada coğrafi işaretler alan bulgurlar üretiliyor. Bu kaliteli buğday, 20-25 gün önce tonu 11 bin 500 liraydı, bu buğday Hububat Ticaret Merkezi'mizde satışa sunuldu ve 10 bin 100 liraya satıldı. Yüzde 10 fiyat düşüşü var.

EKMEKLİK BUĞDAY FİYATI 10 BİNİN ALTINA DÜŞTÜ

-Ekmeklik buğday da 10 bin 800 liraydı, şu an tonu 10 binin altına düşmüş. Bu şekilde giderse çiftçi büyük zarar eder. Verim güzel ancak çiftçinin girdi maliyetleri çok yüksek. Yetkililerin bunu bilmesi gerekir.

-Buğday üretimi için lazım olan gübre, ilaç, tohum, mazot gibi gerekli olan kalemler çok rahat şekilde zamlanabiliyor ve buğdaydan da elde edilen gıda tüketim maddelerine de zamlar yapılarak pahalanıyor ama buğday hep yerinde sayıyor.

-Biz hasadın başında yetkililere sesleniyoruz; bir an önce açıklanması beklenen fiyatın, çiftçiyi koruyacak ve mutlu etmesi gerekir. Verilecek fiyat çiftçinin beklentisini karşılamazsa da mutlaka ek desteklerin sağlanması gerekiyor. Bir kere her şeyden önce çiftçinin kullandığı mazot başta olmak üzere gübre ve tohumda vergilerin sıfırlanması gerekiyor”