Ziraat Odası Başkanı: Gübre desteği üreticileri sevindirdi

Gübre desteğine yapılan artış üreticileri sevindirdi. Aydın Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, bazı ürünlerde gübre desteğinin 8 liradan 16 liraya çıkartılmasının üreticiyi sevindirdiğini söyledi.

Ziraat Odası Başkanı: Gübre desteği üreticileri sevindirdi
banner200

Ses Gazetesi'nden Kazım Yörükce'nin haberine göre, Aydın’a geçtiğimiz haftalarda ziyarette bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den gübre fiyatlarındaki artış nedeniyle üreticilerin üretim yaparken zorlandığını anlattıklarını belirten Kendirlioğlu, “Gübre fiyatı son dönemde 90-100 liradan 160 liraya çıktı. Bu artış nedeniyle üreticinin desteklemeye ihtiyacı olduğunu dile getirmiştik. Bunu Tarım Bakanına da izah ettik. Bakanımız, durumla yakından ilgilendi. Çeltik, kütlü pamuk, nohut, kuru fasulye, mercimek, patates, yağlık ayçiçeği, soya, dane mısır, kuru soğan, kanola, aspir, yaş çay, fındık, yem bitkileri, zeytin ve diğer ürünlere sağlanacağı belirtilen 4 liralık gübre desteği de 8 lira oldu. Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için de 8 lira yerine 16 lira gübre desteği sağlanacak. 2020 yılının desteklemelerini alacağımız bu günlerde bu şekilde gübre fiyatlarındaki artışı da göz önüne bulundurduğumuzda, destekleme miktarı sevindirici” diye konuştu.

DESTEKLER SÜRMELİ

Pandemi döneminin tarımın önemini gözler önüne serdiğini dile getiren Kendirlioğlu, “Devlet pandemi döneminde tarıma gereken desteği sağlıyor. Bu destekler tam anlamıyla belki yeterli değil ancak bu şartlarda sağlanan desteklerin önemli olduğunu düşünüyoruz. Tarımın önemi bu dönemde çok iyi görüldü. Bu yüzden desteklerin mutlaka devam etmesi gerekiyor. Üretici ne kadar destek alıp üretirse tüketici de ürünü daha ucuza tüketir” ifadelerini kullandı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2021, 11:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tatar
Tatar - 7 ay Önce

Sağolsun evet destek verdi ama yetmez, üzerine, bir okadar daha bulup koyarsak, ancak gübre alabiliyoruz, neden sadece gübre ye verdi mazot yakmıyor mu, bu traktörler, bence vakit geçirmekten, başka birşey değil, önce gübre fiyatlarına müdahale etselerdi, kaşıkla verip, kepçeyle almak demek bu başka bir şey değil.

Ahmed
Ahmed - 7 ay Önce

Gübreye gelen yüzde elli zammı saymazsak çok iyi zam
Hani bir muhabbet vardı
Ben hep yirmi tl lik alıyorum
Çiftçilerde gübre testekelmesi yüzde yüz arttı diye bayram edecekler
Yersen....

üretici
üretici - 7 ay Önce

bu söylediği sözlere kendisi inanıyormuki acaba...Bizim inan mamızı bekliyor..

Haram olsun
Haram olsun - 7 ay Önce

Her yıl Size vermiş oldugum aydat parası haram olsun bizi tam anlamıyla birgün savunmadınız. Ziraat odaları ne ìşe yarıyor? Çifçiye ne faydası var? Çifçiden resmen gereksiz para (haraç) alıyor.

Sek
Sek - 7 ay Önce

Yeni fiyatlarla verilen gübre desteği yıllık kullandığım gübrenin 35 de 1 ine,mazot desteği ise ancak 25 de 1 ine denk geliyor,bırakın bu saçma destek hikayesini bu fiyatlar destek olmaktan çok uzak,vermeyin bari de hiç olmazsa matah birşey gibi şov yapmayın.

banner151

banner251