Tarımsal kredilerde faizsiz sistem için önemli adım!

Çiftçiler, tarımsal girdi ihtiyacını faizsiz olarak da karşılayabilecek. Tarımsal kredilerde 'faizsiz sistem' için önemli bir adım atıldı. 5570 sayılı kamu sermayeli bankalar tarafından yürütülen faiz destekli kredi kullandırılmasına dair kanunda bir değişiklik yapılarak, tarımsal kredilerde faizsiz sistemin önü açıldı.

Tarımsal kredilerde faizsiz sistem için önemli adım!
banner200
banner217

5570 sayılı kamu sermayeli bankalar tarafından yürütülen faiz destekli kredi kullandırılmasına dair kanunda bir değişiklik yapılarak, tarımsal kredilerde faizsiz sistemin önü açıldı. Söz konusu kanunun adı 'Kamu Sermayeli Bankalar Tarafından Yürütülen Faiz Destekli Kredi ve Kar Payı Destekli Fon Kullandırılmasına Dair Kanun' olarak değiştirildi.

FAİZSİZ KREDİYE DEVLET DESTEĞİ DE VERİLECEK

Buna göre, tarımsal kredilerde faiz hassasiyeti bulunanlara karşı büyük bir adaletsizlik giderilmiş oldu. Faiz hassasiyeti bulunan çiftçi, Ziraat Bankası'ndan kredi kullanmazken, yapılan bu değişiklikle birlikte artık Ziraat Katılım Bankasından tarımsal kredi kullanabilecek. Çiftçi aynı zamanda kar payı olarak kullandığı kredilere devlet desteği de alabilecek.

RESMİ GAZETE'NİN MÜKERRER SAYISINDA YAYIMLANDI

27 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete'nin 2'nci mükerrer sayısında yayınlanan kanun değişikliği, çiftçi tarımsal kredilerini faizsiz kullanabileceği gibi kullandığı krediye de devlet desteği alabilecek. Vergi Kanunları İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un 75'nci maddesi şöyle;

KANUNUN ADI DEĞİŞTİ

“27/12/2006 tarihli ve 5570 sayılı Kamu Sermayeli Bankalar tarafından yürütülen faiz destekli kredi kullandırılmasına dair kanunun adı 'Kamu Sermayeli Bankalar Tarafından Yürütülen Faiz Destekli Kredi ve Kar Payı destekli Fon Kullandırılmasına Dair Kanun' şeklinde değiştirilmiş, aynı Kanunun 1'inci maddesinin birinci fıkrasına 'faiz destekli kredi' ibaresinden sonra gelmek üzere 've kar payı destekli fon' ibaresi eklenmiş, ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, üçüncü fıkrasında yer alan '15/11/200 tarihli ve 4603 sayılı kanun ile bu kanuna istinaden T.C Ziraat Bankası A.Ş'ye ödemeleri T.C Ziraat Bankası A.Ş kanalıyla yapılmak üzere Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Türkiye Halk Bankası A.Ş'ye ibaresi bu maddenin ikinci fıkrası uyarınca belirlenen kuruluşlara şeklinde değiştirilmiştir.”

KAMU KATILIM BANKALARI DA DEVLET DESTEKLİ TARIMSAL KREDİ VEREBİLECEK

Yapılan bu değişikliğe göre, esnaflar Halk Bankası'nın katılım bankası, çiftçiler de Ziraat Bankası'nın Katılım Bankası üzerinden faizsiz kredi kullanabilecek.

TARIM KREDİ'NİN AYNİ KREDİLERİ 'FAİZ' OLARAK DEĞİL 'KAR PAYI' OLARAK KULLANDIRILACAK

Tarım Kredi Kooperatiflerinin kullandırdığı nakdi kredilerde faizsiz sistem için çalışmalar devam ederken, bu değişiklikle birlikte ayni krediler 'kar payı' üzerinden kullandırılacak. Yani çiftçinin Tarım Kredi üzerinden kullandığı ayni kredilere yansıtılan faiz kaldırılarak, bundan böyle kar payı yansıtılacak. Ayni kredilerde verilen faiz desteği, kar payında da geçerli olacak.

Tarım Kredi Kooperatifleri'nin, çiftçiye kullandırdığı kredilerin yüzde 80'i ayni kredilerden oluşuyor.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kayis koptu
Kayis koptu - 2 yıl Önce

Tkk da kayis koptu. Allah yardim etsin biz calisanlara ... Giden avane A.K kurumun..

İnşallah adı değişmez
İnşallah adı değişmez - 2 yıl Önce

Bu değişiklik kulağa hoş geliyor, İnşallah sadece adı değişmez. Tarım Kredi kullandıracağı ayni kredilerin kaynağının maliyeti olacaksa bu maliyeti borçlandırma rakamlarına yansıtılacaktır. Eğer devlet küçük çiftçiyi faiz veya kredi maliyetinden kurtarmak istiyorsa kredilerin yerinde kullanılması şartıyla bu desteğin hazine tarafından yüklenilmesi şarttır. Oysa Hazine faiz destekleme ödemelerini düşürmek için tarımsal kredi faiz oranını %8’de sabit tutmakta ve Ziraat Bankası ile Tarım Kredi aradaki farkı kredi kullandırma maliyeti olarak kullandırmak zorunda kalmaktadır. Bu düzenlense bile çiftçi faiz baskısından biraz olsun kurtulacaktır. Ancak kanundan anladığım kadarıyla çiftçiye yansıyacak olumlu bir durum yok gibi...

TKK'nın Faizsiz sistemi nerede
TKK'nın Faizsiz sistemi nerede - 2 yıl Önce

Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramında Tarım Kredi'nin faizsiz sisteme geçeceği açıklanmıştı. Bu dönüşüm için de Sebahattin Zaim Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finans Enstitüsünün Bölüm Başkanlığı ile ortak bir çalışma yürütüldüğü belirtilmişti. Aradan 8 ay geçti Tarım Kredi'nin faizsiz sisteme geçtiğine ilişkin bir şey duymadık. A.K. ve avaneleri tarafından görevden alınmamak için açıkladıkları projeler ne oldu? TKK bankacılık faaliyetine geçecekti. Ne oldu?. TKK'daki büyük üstatlar şimdi ne yapıyor? Polatlı'daki Tarım ve Hayvancılık çalıştayına katılcağı açıklanan zevat neden toplantıya katılamadı? Korkunun ecele faydası yok. Doğru durmayı becerin yeter.

Kâr paylarıda faize yaklaşır
Kâr paylarıda faize yaklaşır - 2 yıl Önce

Bu kâr payları ne kadar olur bilinmez ama gene aynı faizlerini alırlar hep bu insanların ağzına bi parmak bal sürüp gene aynı yapacaklarını yapıyorlar hep kandırılıyor bu insanlar

kar payı
kar payı - 2 yıl Önce

İnşallah değişen tek şey isimlendirme değildir.

- 2 yıl Önce

Sayın Genel Müdürümüzü yürekten kutluyoruz. 150 yıllık makuz talihi yenerek en büyük icraatını yerine getirdi. Basta genel müdürümüz olmak üzere emeği geçen herkese şükran borçluyuz.

Komisyon
Komisyon - 2 yıl Önce

Ayni ve nakdi kredilere ilave edilen yüksek komisyonlar ne olacak.

Hakan demirel
Hakan demirel - 1 yıl Önce

Bu tur kredileri vakifbank veriyormu


banner151

banner251