Hayvancılık yatırımlarına ne kadar destek verilecek? 2020-2022 dönemi destek miktarları belli oldu

Kırsal alanda istihdamın artırılması amacıyla hayvancılık yatırımlarına verilecek olan destek oranları belli oldu. Manda, damızlık koç teke, damızlık küçükbaş, kaz, hindi, ipekböcekçiliği ve arıcılıkta yapılacak yatırımlara destek verilecek.

Hayvancılık yatırımlarına ne kadar destek verilecek? 2020-2022 dönemi destek miktarları belli oldu
banner282

Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenecek illerde 2020-2022 döneminde uygulanacak hayvancılık yatırımlarına ilişkin Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı 1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Buna göre, gerçek ve tüzel kişilerin damızlık manda düvesi yetiştiriciliği işletmesi kurmasına yönelik yatırımları, kapasite artırımı ve rehabilitasyon, makine alet ve ekipman ile hayvan alımı yüzde 50 hibe ile desteklenecek.

Yetiştiricilerce, 9 Ocak 2017 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Karar kapsamında kurulmuş veya yatırımı devam eden işletmelerden 1500 başa kadar koç ve/veya teke alımına yüzde 50 hibe desteği sağlanacak.

Ayrıca, küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla Bakanlıkça belirlenecek iller ve şartlar doğrultusunda damızlık küçükbaş hayvan yatırımları yüzde 85, gerçek ve tüzel kişilerin, 1000 adet kapasiteli damızlık kaz, aynı kapasiteli ticari hindi ve 500 kapasiteli ticari kaz yetiştiriciliği için yapacakları inşaat, makine, alet ve ekipman yatırımları yüzde 75 oranında desteklenecek.

Arı Yetiştiricileri veya Bal Üreticileri birliklerine üye, Arıcılık Kayıt Sistemi'ne kayıtlı, 50 ve üzeri arılı kovan varlığına sahip üreticilerin arı ürünleri üretimi için yapacakları yatırımlarına yüzde 50, ipek böceği yetiştiriciliğinin geliştirilmesi için, gerçek ve tüzel kişilerin bu alanda yapacakları yatırımlara da yüzde 100 hibe imkanı tanınanacak.

Gerçek veya tüzel kişiler, hibe desteğine ilişkin yatırım konularından sadece bir proje için ve bir kez yararlandırılacak. Yatırım tutarının desteklemeye esas üst sınırı Bakanlıkça belirlenecek. Hibe desteğinden, projesi onaylanan ve projesinde belirtilen süre içinde yatırımını tamamlayanlar yararlanabilecek. 

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2020, 20:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
hayırlısı
hayırlısı - 1 yıl Önce

diğer tarımsal ürünlerde hep üretim tavan yaptıya desteklemelerle ... gene folümcilere gündoğdu nekadarını üreten alacak acaba herhalde haayvan cılık bitirilmeye karar verildi

Maşallah  de
Maşallah de - 1 yıl Önce

Folümcilere gündoğdu

Ne dini ney acaba
Ne dini ney acaba - 1 yıl Önce

Neden yorum yapamıyoruz folümcilere gündoğdu dediysek yalanmı

Kulis Kulis
Kulis Kulis - 1 yıl Önce

Rivayete göre B..... K...yel isimli birisi yeni Tarım Bakanı olacakmış. Eski, mevcut ve aday bürokratlar sürekli kulis halindeymis. Aslı yok yaylasından koyun almak için

Çiftçi
Çiftçi - 1 yıl Önce

Ooo devlet yeni hayalperestleri çağırıyor. Eski çiftciler battı hedef yenileri:)

Mahmut çapar
Mahmut çapar - 1 yıl Önce

Enayi bulurlarsa olur bunlar