TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Birlik A.Ş’nin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 4 Mayıs 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak ‘artıgercek.com’ haber sitesinin Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararına ihlal kararı vermiştir. Anayasa Mahkemesi'nin ihlal kararı üzerine haberi yeniden yayına veriyoruz. Anayasa Mahkemesi'nin haberle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM'nin kararına ulaşmak için tıklayın…  Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Bilindiği üzere Tarım Bakanlığı belgeli gıda sahtekarı firma ortağı Yavuz Mehmet Bulut, Tarım Kredi Kooperatiflerinin hukuksuz genel müdürü Fahrettin Poyraz tarafından aklanmış, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da bakanlıktaki belgeler TBMM Başkanlığına verilmeyerek, Meclis'ten kaçırılmıştı. 

Çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatiflerine ait Tarım Kredi Marketlerde yaşanan skandal atama pes dedirtti. Yapılan atama Bakan Pakdemirli’den bile saklanırken, Genel Müdür Fahrettin Poyraz ve Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Okan Ateş tarafından sessiz sedasız yapılması dikkat çekti. 

CEZALANDIRACAKLARI YERDE ÖDÜLLENDİRDİLER!

Gıdada sahtekarlık yapanlara yönelik cezaların artırılması beklenirken, halkın sağlığını hiçe sayan firmanın kurucu ortağı ödüllendirildi. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, gıdada sahtekarlık yapanlara göz açtırmayacaklarını belirtirken, Bakanlığın yayınladığı ifşa listesinde defalarca yer alan gıda firmalarının ortağı Tarım Kredi Marketlere Genel Müdür yapıldı.

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyük önem verdiği market projesine, gıda sahtekarlığında zirve yapmış bir firmanın kurucu ortağı Genel Müdür olarak atandı. Halka güveli ve sağlıklı gıdayı düşük fiyattan temin etmek amacıyla kurulan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından büyük önem verilen Tarım Kredi marketlerde büyük bir skandal ortaya çıktı. Halkın sağlığını hiçe sayan ve Tarım ve Orman Bakanlığının yayınladığı tağşiş listelerinde hep ön sıralarda yer almış bir firmanın ortağı, Tarım Kredi Marketlerin Genel Müdürü oldu.

HALKIN GÜVENDİĞİ MARKAYA TAĞŞİŞLİ GENEL MÜDÜR ATANDI!

Koronavirüs salgınıyla birlikte tarım ve gıdanın öneminin en iyi anlaşıldığı bir dönemde skandal bir gelişme ortaya çıktı. Markasından dolayı halka güven veren Tarım Kredi Marketlere Genel Müdür olarak atanan isim şok etkisi yaptı. 

GENEL MÜDÜR VE GENEL MÜDÜR YARDIMCILARI TOPLU HALDE GÖREVDEN ALINMIŞTI 

Tarım Kredi Marketlerin bağlı olduğu Tarım Kredi Birlik Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcıları geçtiğimiz ay topluca görevden alınırken, Genel Müdür Yardımcılığına geçici olarak şirketin yönetim kurulu başkanı Mehmet Okan Ateş atanmıştı. Mehmet Okan Ateş’in de Nisan ayının başında görevden alınarak yerine şirkette Genel Müdür Yardımcısı olan Yavuz Mehmet Bulut’un Genel Müdür olarak atandığı ortaya çıktı. 

TAĞŞİŞLİ GENEL MÜDÜR SESSİZ SEDASIZ ATANDI 

Tarım Kredi Birlik’e sessiz sedasız Genel Müdür olarak atanan Yavuz Mehmet Bulut’un geçmişte kurucu ortağı olduğu gıda şirketlerinin gıda sahtekarlığında zirve yapması dikkat çekti. Yavuz Mehmet Bulut’un kurucu ortağı olduğu ve sırasıyla 2009, 2012 ve 2013 yıllarında kurulan TADABAN GIDA, ANADOLU EKSPER GIDA ve DONELLO GIDA, Tarım ve Orman Bakanlığının ifşa ettiği gıda sahtekarları listesinin hemen hemen hepsinde yer almıştı. 

GIDADA HALKIN SAĞLIĞIYLA OYNAYAN FİRMALARIN ÖNÜNE GEÇİLEMİYOR

Gıdada taklit ve tağşiş yaparak halkın sağlığı ile oynayan firmaların önüne bir türlü geçilemiyor. Firmalara uygulanan yaptırımlar yetersiz. Yaptığı hileli üretimden dolayı Bakanlık tarafından ceza kesilerek ifşa edilen firma, hemen ya marka ismi değiştiriyor ya da cezasını ödeyip yine hileli üretim yapmaya devam edebiliyor. Bu firmalara uygulanan yaptırımların ağırlaştırılması beklenirken, konuyla ilgili düzenleme yıllardır Meclis’te bekliyor. 

SAHTEKARLIĞI BAKANLIK TARAFINDAN BELGELENEN İSİM GENEL MÜDÜR YAPILDI 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyük önem verdiği ve Türkiye genelinde bütün il ve ilçelerde kurulması planlanan Tarım Kredi Marketlerinin başına geçmişte ortağı olduğu üç firmanın da ürettiği hileli ürünlerden dolayı Bakanlık tarafından ifşa edilen bir ismin getirilmesi pes dedirtti. 

BAKAN PAKDEMİRLİ İKİ GÜN ÖNCE GÖZ AÇTIRMAYACAĞIZ DEMİŞTİ GENEL MÜDÜR YAPILDI 

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, daha iki gün önce halkın sağlığı ile oynayan firmalara göz açtırmayacaklarını belirtirken, ortağı olduğu bütün şirketleri gıda sahtekarları listesinde yer alan bir ismin Tarım Kredi Marketlere Genel Müdür olarak atanması, Bakan Pakdemirli’nin hileli gıdayla mücadele konusundaki samimiyetini de gözler önüne serdi. 

15 DEFA İFŞA OLDU HİLELİ GIDA ÜRETİMİNDEN VAZGEÇMEDİ 

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıdada işlenen sahtekarlığın hangi boyutlara geldiğini göstermek için 2016 yılında taklit ve tağşişte mükerrer liste yayınlamıştı. Yayınlanan bu listede TADABAN GIDA 15 ifşa sayısı ile 4'üncü sırada yer almıştı. Diğer yandan Anadolu Eksper Gıda'da 5 ifşa sayısı ile listeye girmişti.  

Yavuz Mehmet Bulut’un kurucu ortağı olduğu bir diğer şirket ise DONELLO GIDA. Bu şirketin ürünleride ifşa listesinden düşmezken, en son geçtiğimiz yıl Ekim ayında yayınlanan listede üç parti ürününde yapılan sahtekarlık ifşa edilmişti. 

Tarım Kredi Marketlere Genel Müdür olarak atanan Yavuz Mehmet Bulut’un kurucu ortağı olduğu TADABAN GIDA ve ANADOLU EKSPER GIDA’ya hileli gıda üretiminden dolayı Bakanlık tarafından defalarca ceza kesilmesine rağmen yapılan hileli gıda üretiminden vazgeçmedi. TADABAN GIDA tam 15 defa, ANADOLU EKSPER GIDA ise 5 defa Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ifşa ettiği listede yer aldı. Diğer yandan DONELLO GIDA’da bir çok listede ismi ifşa edilirken, en son 2019 Ekim ayında yayınlanan taklit ve tağşiş listesinde, 3 seri ürünüyle birlikte yer almıştı.

BAL SAHTEKARLIĞINDA UZMANLAŞMIŞLAR

Tarım Kredi Marketlere Genel Müdür olarak atanan Yavuz Mehmet Bulut, kendisini bal uzmanı olarak tanıtırken, kurucu ortağı olduğu üç firmanın da ağırlıklı olarak bal ve tereyağından ifşa edilmesi dikkat çekti. ÖRS STAR, STARMAX, MAXİTAT ve TATZADE markalarıyla bal ve tereyağı satan üç firmanın aynı markaları kullandıkları gözleniyor. 

HİLELİ GENEL MÜDÜR ATAMASINDA FAHRETTİN POYRAZ VE ATEŞ ETKİLİ OLDU 

Tarım Kredi Marketlere yapılan skandal genel müdür atamasında, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz ve Tarım Kredi Birlik şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı olan Mehmet Okan Ateş’in etkili olması manidar bulundu. 

ATAMAYI SPK’YA BİLDİRDİLER ANCAK WEB SAYFASINI DEĞİŞTİRMEDİLER 

Diğer yandan Yavuz Mehmet Bulut’un Tarım Kredi Birlik Şirketine Genel Müdür atamasının sessiz sedasız yapılması da dikkat çekti. Bulut, 9 Nisan’da vekaleten Genel Müdür olarak atanırken, halen şirketin web sayfasında Genel Müdür olarak Mehmet Okan Ateş görülüyor. Ancak, Ateş’in görevden alınarak yerine Bulut’un atandığını Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kayıtları ortaya çıkardı. Bulut’un Tarım Kredi Birlik A.Ş’ye vekaleten Genel Müdür olarak atandığı SPK’ya bildirilirken, kamuoyuna açıklanmaması manidar bulundu. 

YAPILAN ATAMA BAKANDAN BİLE SAKLANDI 

Çiftçide tüccar endişesi! Tüccar piyasaya daha ucuz girecek Çiftçide tüccar endişesi! Tüccar piyasaya daha ucuz girecek

Geçmişi gıda sahtekarlığında zirve yapmış kurucu firma ortaklıkları bulunan bir ismin halkın güven duyduğu marka olan Tarım Kredi Marketlerin bağlı olduğu Tarım Kredi Birlik AŞ’ye Genel Müdür atanmasının, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye de bilgi verilmeden yapıldığı kaydediliyor.