Eskişehir’de yeni bitki çeşitleri çiftçilere tanıtıldı!

Eskişehir'de 49 adet çeşit denemesi ve 13 adet demonstrasyon yapılarak çeşitli bitki türlerinde en yeni çeşitler çiftçilere tanıtıldı.

Eskişehir’de yeni bitki çeşitleri çiftçilere tanıtıldı!
banner200

İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, bu konuda yaptığı açıklamada;

İnönü İlçemizde 150 dekar sulu alanda 9 adet Ayçiçeği çeşidi, 70 dekar sulu ve kıraç alanda 25 adet Buğday çeşidi ve 20 dekar sulu alanda 11 adet Mısır çeşidi ile Sivrihisar İlçemizde de 6 dekar sulu alanda 4 adet Haşhaş çeşidi kullanılarak toplam 49 adet deneme yapıldığını ifade etti.

İl Müdürü Alkan, Alpu, İnönü, Seyitgazi, Odunpazarı ve Mahmudiye İlçelerimizde 42 dekar kıraç alanda Çörekotu, Alpu, İnönü, Odunpazarı, Tepebaşı, Mihalıççık ve Han İlçelerimizde 37 dekar kıraç alanda Lavanta ve İnönü İlçemizde 8 dekar sulu alanda Karabuğday ile Sarıcakaya İlçemizde 1 dekar sulu alanda Susam ekilerek toplam 13 adet demonstrasyon yapıldığını belirtti.

Yapılan denemelerde aynı bitki türünden çok sayıda çeşidin aynı şartlarda yan yana yetiştirildiğini belirten İl Müdürü Alkan, yapılan tarla günleri ile çiftçilerimizin İlimiz iklim şartlarında yetişen en yeni ve en verimli bitki çeşitlerini karşılaştırmalı olarak görebildiklerini ifade etti.

İl Müdürü Alkan, demonstrasyon çalışmaları sonucunda yapılan tarla günleri ile de ilde iklim şartlarında yetişen en verimli ve uygun bitki çeşitlerinin çiftçilere uygulamalı olarak gösterildiğini belirterek, yapılan deneme ve demonstrasyonlar sayesinde çiftçilerin birim alandan elde ettikleri verim ile birlikte gelirlerinin de artacağını ifade etti.

İl Müdürü Alkan, bu şekilde uygulamalı ve görsel olarak yapılan eğitim çalışmalarının çiftçilerin üzerindeki etkisinin önemine vurgu yaparak, ilde yetiştirilen bitkisel ürünlerle ilgili bundan sonrada yoğun olarak deneme ve demonstrasyon çalışmaları yapılacağını belirtti.

Yapılan Haşhaş ve Çörekotu demonstrasyonlarının Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile ve Susam demonstrasyonunun da OGÜ Ziraat Fakültesi ile işbirliği halinde yürütüldüğünü belirten Alkan, yapılan çalışmalarda emeği geçen tüm personele teşekkür etti.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251