Çiftçi icra baskısı altında üretim yapıyor!

İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, çiftçinin girdi maliyetleri altında ezildiğinin altını çizerek, üreticilerin icra baskısı altında üretim yapmak zorunda kaldığına dikkat çekti.

Çiftçi icra baskısı altında üretim yapıyor!
banner200

Tarım ve ekonomi yönetimine sert eleştirilerde bulunan Çulhaoğlu; “Bu iktidar üreticimizin girdi maliyetlerine yönelik sorunlarını ve bunların halkımıza pahalılık olarak sirayet etmesinin önüne geçmek bir tarafa dursun, sorunlarını gittikçe artırmaktadır. Söz konusu maliyetlerdeki artış, çiftçimizin dolayısıyla tarımsal üretimimiz üzerinde de ciddi bir baskı yaratmaktadır. Sadece gübre fiyatları son 1 yılda yüzde 90.39 arttı.Çiftçilerimiz tek bir çeşit gübre de kullanmıyor. Farklı zamanlar ve ürünler için farklı gübreler kullanıyor. Çiftçinin en çok kullandığı 5 gübre çeşidinde son 1 yıldaki fiyat artışları yüzde 53 ila yüzde 87 arasında gerçekleşti. 2020'de tonu 1,650 TL olan üre gübresi bugün 3 bin lira, 950 TL olan amonyum sülfat 1,650 TL,1,850 TL olan DAP gübresi 3,450 TL, 1,700 TL olan 15-15-15 taban gübresi 2,600 TL,1,580 TL olan 20-20 taban gübresi 2,450 TL oldu” diye konuştu.

YÖNETİM TARZI ACİLEN DEĞİŞMELİ

Çulhaoğlu; şunları kaydetti; “Beceriksiz tarım yönetimi sayesinde gübre fiyatları hep aldığı zamla kalıyor, herhangi bir düşüş yapılmıyor. Kışlık ürünlere azotlu üst gübresi ve yazlık ekimler için taban gübresi alımlarının yapıldığı bu günlerde, tarımsal üretim açısından en önemli girdilerinden birisi olan gübre fiyatlarındaki aşırı artışlar ne manaya gelmektedir? Çiftçimiz için en önemli kuruluşlarından olan ve toplam gübre ticaretinin yüzde 30'unu gerçekleştiren Tarım Kredi Kooperatifleri neden piyasalara müdahale ettirilmiyor; neden çiftçilerimiz perişan edilmektedir. Gıda enflasyonu ile mücadele konusunda iktidarın bakış açısı ve yöntem tarzını da acilen değişmesi gerekmektedir."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2021, 22:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Denizli yem soruyor
Denizli yem soruyor - 9 ay Önce

Suçlu sadece fabrika personeli mi? Gnl mdlük muhasebe müdürü ve muhasebeden sorumlu gnl müdür yrdcısı ısrarla halen neden orada tutuluyor? müfettişler ve fahrettin beye sormak istiyoruz? Tek suçlu gariban kimsesi olmayan insanlar mı?

Tarım kredi yem ve tarım kredi yem lav edilmelidir.
Tarım kredi yem ve tarım kredi yem lav edilmelidir. - 9 ay Önce

Çiftçilerin sahip olduğu tarım kredi yem ve tarım kredi lav edilmelidir. Başkanımız RTE el attı çok şükür biraz yanıt. Bekle tarım kredi yem genel müdürlüğündeki mali ve idari işler genel müdür yardımcısı Ö.M. İnsan kaynakları müdürü F.E. idari veya İnsan kaynakları şefi D. Ç. Ah ah ah bittiniz. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste demişler.

hesap sorulamıyorsa.
hesap sorulamıyorsa. - 9 ay Önce

Acık ve net söyleyelim içinde dürüst olmayan ve borcunu ödemek istemeyenler olmakla birlikte geriye kalan 500-600 bin üreticinin hatırı bir F. Poyraz etmez. Bunca yazılan çizilen, hatta en son Varlık Fonu'na kazandırılmayan altın maden işi sonrasında bile hesap sorulmadıysa sağlam bir arkası olmalı.

Kayserili ciftci
Kayserili ciftci - 9 ay Önce

Allah rizasi icin artik birileri sesimizi duysun yoksa ciftci die birsey kalmayacak evimizi tarlamizi satacaklar hep hep icradan satılığa cikardilar

banner151

banner251