'Kurban alınacak adres kurban pazarlarıdır!' 'Kurban alınacak adres kurban pazarlarıdır!'

TARIMDAN HABER ÖZEL / Dana karkas kesim fiyatlarındaki artış durmak bilmiyor. Et ve Süt Kurumu’nun 40 bin baş kasaplık hayvan ithalatı ve Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün 500 bin baş besilik sığır ithalatı kararı da et fiyatlarındaki artışı durdurmaması dikkat çekiyor.

Peki, et fiyatları neden yükseliyor?

TARIM BAKANLIĞI ÜLKEDE YETERLİ KESİMLİK HAYVANIN BULUNDUĞUNU İDDİA EDİYOR!

Talebin artmamasına rağmen et fiyatlarındaki yükselişin temelinde yurt içinde kesimlik yeterli hayvanının kalmaması yatıyor. Bakanlık kaynakları her ne kadar yurt içinde yeterli kesimlik hayvanın bulunduğunu ve bazı büyük işletme sahiplerinin daha yüksek fiyattan hayvanlarını kestirmek için fiyatları suni bir şekilde yükseltildiği iddia edilse de piyasa gerçekleri bu iddia ile örtüşmüyor.

TARIM BAKANI SPEKÜLASYONUN ÖNÜNE İTHALATLA GEÇİLECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI!

Şöyle ki; söylenildiği gibi piyasada kesimlik fiyatlar spekülatif olarak yükseltilmeye çalışılsa, Et ve Süt Kurumu’nun yaptığı 40 bin baş kasaplık hayvan ve 8 bin 500 ton karkas et ithalatı kararı ile piyasada fiyatların geri gelmesi gerekiyordu. Ancak ithalat kararına rağmen fiyatlar düşmüyor, artmaya devam ediyorsa hayvancılık sektöründe görünenden daha büyük bir sorunun olduğunu ve Bakanlığın bile bu sorunu okumaktan aciz kaldığını gösteriyor.

ULUSAL KIRMIZI ET KONSEYİ HAFTALIK KESİM FİYATLARINI AÇIKLADI

Ulusal Kırmızı Et Konseyi, 23 Mart 2023 tarihi itibariyle kombinalar ve kesimhanelerden alınan haftalık yağsız dana ve yağsız kuzu fiyatlarını yayınladı. Buna göre dana karkas kesim fiyatı son bir haftada 25 lira, kuzu karkas kesim fiyatı ise 23 lira birden arttı.

DANA KARKAS 203 LİRAYA, KUZU KARKAS 182 LİRAYA ÇIKTI 

UKON tarafından yayınlanan karkas kesim fiyatlarına göre geçen hafta 177,97 lira olan dana yağsız kesim ortalama fiyat bu hafta 202,95 lira oldu. Yine geçen hafta 159,40 lira olan kuzu karkas kesim fiyatı ise bu hafta 182,35 liraya çıktı.

Bölgelere göre 23 Mart dana karkas kesim fiyatları şu şekilde gerçekleşti:

Ege Bölgesi: 205 TL/Kg

Akdeniz Bölgesi: 200,7 TL/Kg

Marmara Bölgesi: 202,25 TL/Kg

İç Anadolu Bölgesi: 203 TL/Kg

Doğu Anadolu Bölgesi: 203 TL/Kg

Güneydoğu Anadolu Bölgesi: 200 TL/Kg

Karadeniz Bölgesi: 206,7 TL/Kg

et fiyatları-2