2024 yılı biçerdöver biçim fiyatları belli oldu! 2024 yılı biçerdöver biçim fiyatları belli oldu!

Sivas Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Şarkışla Ziraat Odası Başkanı Azimet Topçu, Şap hastalığı nedeni ile Türkiye genelinde hayvan hareketliliğinin durdurulması ve sonrasında üreticilerin yaşadığı sorunlarla ilgili açıklama yaptı.

sap-hastaligi-nedir-insana-gecer-mi-sap-hastaligi-hangi-illerde-goruldu-sap-hastaligi-belirtileri-ve-tedavisi-313

Hastalık nedeni ile üreticilerin hayvanlarını kestirmeleri istendiği ve düşük fiyatta kesilerek üreticinin mağdur olduğunu belirten başkan Topçu, “Ülkemizde görülen şap hastalığının Sat-2 suşu nedeniyle tüm Türkiye'de hayvan hareketleri durdurulmuş ve bakanlığımızca aşılama seferberliği başlatılmıştır. Ancak düşünmeden alınan bu kararlar uygulama da yetiştirici mağduriyetlerini de beraberinde getirmiştir. İlgili karara göre kesim ithalat ihracat dışında hayvan hareketleri yasaklanmış yetiştiricilerimizden en yakın mezbahane de hayvanlarını kestirmeleri istenerek değişken fiyatlar ortaya çıkmasına neden olunmuş, kimi yerde hayvanların kesilememesi ve düşük fiyatla kestirme gibi mağduriyetler ortaya çıkmıştır. Alınan kararlar uygulama yapılma konusunda da birçok sorunu beraberinde getirmiştir” dedi.

Başkan Topçu, Şarkışla Hayvan Pazarının kapatılmasının da özellikle Kurban Bayramı öncesinde piyasaları olumsuz etkileyeceğini dile getirerek, “Kurban fiyatlarında manipülasyon yaşanabilir. Birileri hayvan pazarlarının kapatılmasını kendi çıkarları doğrultusunda kullanabilir. Bu konuda etkin tedbirler hayata geçirilmelidir” diye konuştu.

Başkan Topçu, yaşanan bu süreç sonrasında üreticiler için nasıl bir yol izleneceğini sordu. Topçu üreticilerin kafasındaki karışıklığı gidermek adına şu osruları sordu :

Sat-2 virüsüne karşı geliştirilen aşı sadece hastalık mihrakında mı uygulanıyor yoksa eş zamanlı olarak aşılama seferberliği ile tüm Türkiye de mi uygulanacak? Tipleri arasında bağışıklık oluşturmayan bu virüse hali hazırda kullanılan aşı ne kadar etkili?

 En yakın mezbahanede kesim yapılacak anlayışı üreticilerimizi zor duruma sokuyor ve yetiştirici piyasa fiyatlarının çok altında kesim fiyatı teklifi ile karşılaşıyor. Bu düzenleme illerde komisyon kararları alınarak değiştirilebilir mi?

Yapılacak yol kontrollerinin sadece araç durdurma yetkisi olmayan tarım personelinden istenmesi ne kadar doğru, jandarma ve emniyet personeli elini taşın altına koyacak mı?

Yapılan uygulamalar yetiştiriciyi üretimden uzaklaştırdı ve artık kimse parası ile rezillik yaşamak istemiyor, peki yetiştirici ile nasıl barışılacak, yetiştirici üretime nasıl döndürülecek?