Tarım ve Orman Bakanlığı, çiftçilerin protestosunun ardından domates ihracatının kısıtlanmasına yönelik kararı kaldırdı. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nün, bugün 81 İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne gönderdiği yazıda; "Bakanlık Makamından alınan 'olur' ile domates için uygulanan kısıtlama kaldırılmıştır" denildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, fiyatlardaki artış ve depremin etkisini gerekçe göstererek; domates ihracatını 14 Nisan 2023'e kadar kısıtlamıştı. Karar, "gıda arz güvenliği ve fiyat istikrarının sağlanması" gerekçesine dayandırılmıştı.
Bakanlık, kısıtlama kararını bugün kaldırdı.81 İLE YAZI GÖNDERİLDİGıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından 81 İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne gönderilen yazıda, "Bakanlık Makamı'ndan alınan olur ile domates için uygulanan kısıtlama kaldırılmıştır" denildi.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİNDEN İTİRAZ GELDİ
Bu karara sektör temsilcileri itiraz etmişti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yaş Meyve ve Sebze Sektör Kurulu konuyla ilgili yaptığı açıklamada “İhracat kısıtlaması en başta üreticileri olumsuz etkileyecektir. Üretimdeki düşüş fiyatların yani enflasyonunun daha da artmasına neden olacaktır" ifadelerini kullanmıştı. Açıklamada ayrıca rakiplerden elde edilen pazarların bir günde kaybedilmesinin söz konusu olduğu vurgulanmıştı.

ÇİFTÇİLER PROTESTO ETMİŞTİ

Çiftçiler, 2 Mart 2023'te alınan kararı protesto etmişti. Antalya'nın Kaş ilçesindeki çiftçiler, geçtiğimiz gün protesto ettikleri kararın iptal edilmesini istemişti. Üreticiler, Kalkan- Fethiye D-400 karayolunu trafiğe kapatmıştı.

'Kurban alınacak adres kurban pazarlarıdır!' 'Kurban alınacak adres kurban pazarlarıdır!'

Yazıda, şu ifadeler kullanıldı:

"Bazı Tarım Ürünlerinin İhracatına İlişkin Tebliğ' kapsamında domates ürünlerinin ihracatının ikinci bir talimata kadar kısıtlandığı belirtilerek, ihracat başvuruları için Bitki Sağlık Sertifikası düzenlenmemesi gerektiği bildirilmiştir. Bakanlık Makamından alınan 07.03.2023 tarih ve 9127479 sayılı olur ile domates için uygulanan kısıtlama kaldırılmıştır. Bu kapsamda, domates (taze/soğutulmuş) ihracatı için Bitki Sağlık Sertifikası düzenlenmesinde sakınca bulunmamaktadır.''
 

Kaynak: ANKA