Anket, TARMAKBİR üyeleri dışında, eş zamanlı olarak Agrievolution ağının kapsadığı Hindistan, Japonya, Çin, Güney Kore, Brezilya, Rusya, Batı Avrupa ve ABD'den toplam 195 katılımcı ile gerçekleştirildi.

Anket sonuçlarına göre, tarım makineleri endüstrisi için küresel iş ortamı görünümünün, -geçmiş döneme göre bozulmasına rağmen- yine de iyi bir seviyede seyrettiği söylenebilir. Ankete göre, sektör temsilcilerinin çoğunluğu, önümüzdeki altı ay içinde ciro artışı bekliyor.

Bu durumun özellikle Rus ve ABD'li sanayiciler için çok belirgin olduğu gözleniyor. Türkiye'de ise tam tersi bir durum söz konusu. Sanayicilerin neredeyse tamamı, gelecek 6 ayın kayıp olacağını vurguluyor. Türk sanayiciler için tek teselli, geçmiş döneme göre ihracat siparişlerinin artması olarak ifade ediliyor.

Anketin bir diğer önemli göstergesi ise çiftçiler nezdinde vurgulanıyor. Buna göre, Brezilyalı (ve ardından Rusyalı) çiftçilerin genel ruh hali oldukça iyi görünürken, Türk çiftçiler için bunun tam tersi bir durum söz konusu. Geçmiş 3 aylık dönemde Türkiye hariç diğer ülkelerde çiftçilerin krediye ulaşma koşulları %69 oranında stabil kalırken, bunun Rusya'da belirgin bir biçimde kolaylaştığı görülüyor. Devlet desteklerine gelince; genel görünümde %66 oranında bir değişmezlik söz konusu. Devlet desteklerinin Rusya'da belirgin bir biçimde arttığı gözlemlenirken, bu ülkeyi Japonya takip ediyor.