Yemişen, yüzyıllardır alternatif tıp tekniklerinde başrolde olan bitkilerden biridir. Canlı renkleri ile bilinen bu bitkinin meyveleri çok çeşitli amaçlar için kullanılabilir.

Uzmanlar tarafından antioksidan kaynağı olarak değerlendirilen yemişen bitkisi, arama motorlarına da sık sık konu olur. Bu kapsamda bizler de bu içeriğimizde yemişenin özelliklerini ve faydalarını merak edenler için bitkiye dair birtakım bilgilendirmelerde bulunduk. İşte ayrıntılar…

YEMİŞEN BİTKİSİ NEDİR?

Halk arasında daha çok ‘alıç’ olarak bilinen yemişen, beyaz veya pembe renkli çiçeklere sahiptir. Hoş kokulu çiçeklerinin yanı sıra kırmızı meyveleri de bulunan bitki, gülgüller familyasının üyelerinden biridir.

Yemişen bitkisinden elde edilen yemişen meyvesi, kalp ve damar hastalıklarından sindirim sistemi hastalıklarına kadar pek çok hastalığın tedavisini desteklemektedir.

YEMİŞEN MEYVESİ NEDİR?

Aromatik ekşimsi bir tadı bulunan yemişen meyvesi, güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Kayalık ve dağlık alanlarda yetişen bu meyve, ‘barutan’ ismi ile de bilinmektedir.

Flavanoid bileşiklerce zengin olan yemişen meyvesi ayrıca bol miktarda potasyum da içermektedir. Tüm bu özellikler, yemişen meyvesinin insan sağlığını desteklediğini göstermektedir.

YEMİŞEN MEYVESİNİN BESİN DEĞERİ

Vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından zengin olan yemişen meyvesinin 100 gramı üzerinden yapılan besin değeri hesabı şu şekildedir:

  • Kalori: 95 kcal
  • Potasyum: 187 mg
  • Lif: 0,50 g

YEMİŞEN MEYVESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi antioksidanlar, vitaminler ve mineraller bakımından zengin olan yemişen meyvesi, insan sağlığını çok çeşitli açılardan desteklemektedir.

Yemişen meyvesinin antioksidan içeriği, serbest radikallerin zararlı etkilerinin önüne geçer. Yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendiren bu meyve, hastalıklara yakalanma olasılığını düşürür.

Kanserli hücrelerin oluşumunu engelleyen yemişen meyvesi, enfeksiyon gelişiminin de önüne geçer. Yanı sıra diyabet ve astım gibi rahatsızlıklara karşı vücudu savunan meyve, böbrek taşı oluşumunu da engeller.

Pankobirlik Genel Müdürü Ramazan Erkoyuncu’nun seçim çalışmalarına katıldı! Pankobirlik Genel Müdürü Ramazan Erkoyuncu’nun seçim çalışmalarına katıldı!

Sinir sistemini rahatlatma gibi bir özelliği bulunan yemişen meyvesi, beyin fonksiyonları üzerinde de etkilidir. Yürütülen çalışmalar bu meyvenin hafızayı güçlendirdiğini gözler önüne sermiştir.

Cilt sağlığı üzerinde etkili olan yemişen meyvesi, kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini geciktirir. Son olarak bu meyvenin tokluk hissini artırdığı ve dolayısı ile de kilo kontrolüne yardımcı olduğu bilinir.

YEMİŞEN MEYVESİNİN KALP SAĞLIĞI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NELERDİR?

Yemişen meyvesi yukarıda sıralamış olduğumuz faydalarının yanı sıra kalp sağlığını da büyük ölçüde desteklemektedir. Kan basıncını düzenlemede etkili olan bu meyve, yüksek tansiyon sorununa karşı savaşır.

Yemişen meyvesinin; ritim bozukluğu, çarpıntı ve damar sertliği gibi şikayetleri iyileştirme gibi bir özelliği vardır. Damarları genişleterek kan dolaşımını düzenleyen meyve, ayrıca kötü kolesterolü de kontrol altına alır.

YEMİŞEN MEYVESİNİN ZARARI VAR MI?

Kalp ve damar sağlığından cilt sağlığına kadar pek çok alanda etkili olan yemişen meyvesinin yan etkilerinin bulunup bulunmadığı merak edilir.

Yemişen meyvesinin genel olarak bir zararının bulunmadığını söylemek mümkündür. Fakat bazı ilaçlar ile etkileşime girebilen bu meyvenin, düzenli ilaç kullanan kişiler tarafından hekim kontrolünde tüketilmesi tavsiye edilir. Yanı sıra besin alerjisi bulunan kişiler de hekimlerine danışmadan yemişen meyvesini tüketmelilerdir. Aksi takdirde kişide mide bulantısı, kusma, baş dönmesi gibi şikayetler gözlenebilir.

Son olarak yemişen meyvesi oldukça güçlü bir içeriğe sahip olduğu için hamileler ve emziren kadınlar tarafından da hekim kontrolünde tüketilmelidir.

YEMİŞEN MEYVESİ NASIL TÜKETİLİR?

Yemişen meyvesinin hasat dönemi oldukça kısadır. Bu neden ile meyvenin güçlü içeriğinden faydalanmak isteyen kişiler yemişenden reçel ya da marmelat yapabilir. Ayrıca yemişenden yapılan sirke de salatalara eklenebilir.