Bitkiler ile ilgili herhangi bir bilgisi olmayanların dahi bildikleri lavanta, birçok sektörde aktif olarak kullanılır. Kozmetikten gıdaya, ilaç sanayiinden alternatif tıbba kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan bitki, arama motorlarına da sık sık konu olur.

Muhteşem kokusunun yanı sıra canlı rengi ile de bilinen lavantanın şifa dağıttığına inanılır. Uzun uzun sırala tarlalarda yetiştirilen mor renkli bitkinin, birçok rahatsızlığın tedavisini desteklediği bilinmektedir. Peki, lavanta tam olarak nedir, ne işe yarar? Lavantanın faydaları nelerdir? İşte lavantaya dair tüm merak edilenler…

LAVANTA NEDİR?

Bir Akdeniz bitkisi olan lavanta, ‘Lamiacea’ familyasının üyelerinden biridir. ‘Ballıbabagiller’ olarak da bilinen bu familya Akdeniz kökenli bitkilerden oluşmaktadır.

Genel olarak mor rengi ile bilinse de kırmızı tonlarında da olabilen lavanta, uzaktan bakıldığında bodur çayırları andırır. Ancak bitkiye yakından bakıldığında başak tanelerini andıran bir görünümde olduğu bilinmektedir.

LAVANTANIN FAYDALARI NELERDİR?

Zengin içeriği sayesinde birçok alanda aktif olarak kullanılan lavanta, faydaları ile öne çıkan bitkiler arasında yer alır.

Pankobirlik Genel Müdürü Ramazan Erkoyuncu’nun seçim çalışmalarına katıldı! Pankobirlik Genel Müdürü Ramazan Erkoyuncu’nun seçim çalışmalarına katıldı!

Lavanta çok farklı formlarda kullanılmaktadır. Bu kapsamda bitkinin en sık destek alınan formunun yağ formu olduğu bilinmektedir. Lavanta yağının faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Hafif dereceli yanıkları iyileştirir.
  • Akne ve sivilce oluşumunu önler. Hali hazırda mevcut olan cilt problemlerini yatıştırır.
  • Aromatik olarak kullanılması halinde sakinleştirir, uykuya geçişi hızlandırır.
  • Saç oluşumunu destekleyerek saçları gürleştirir. Ayrıca saç tellerinin kalınlaşmasına da yardımcı olur.
  • Alın, ense ve boyun bölgelerine uygulanması halinde ağrıları dindirir.
  • Lavanta, çay olarak da tüketime müsaittir. Lavanta çayının da tıpkı bitkinin yağı gibi insan sağlığını birçok açıdan desteklediği bilinir. Özellikle bağırsak sorunlarına iyi geldiği bilinen lavanta çayı, mide ağrılarını da hafifletir.

Kozmetik alanında da kullanılan lavanta, özellikle parfüm içeriklerinde bulunur. Yanı sıra lavanta içeren cilt bakım ürünlerinin bulunduğu da bilinir.

LAVANTA NASIL YETİŞTİRİLİR?

Lavantaya dair en çok sorgulanan konu başlıklarından biri de bitkinin yetiştiriciliği ile ilgilidir. Lavanta yetiştirmenin yollarını arayan birçok kişi, bitkinin nasıl ve hangi şartlarda yetiştirilebileceğini merak etmektedir.

‘Lavanta yetiştiriciliği’ denilince akla uzun ve geniş tarlalar gelse de bu bitkinin saksıda yetiştirilmesi de mümkündür. Havalı toprakları seven bitkinin fidesi, kolay bir şekilde toprağa ekilebilir.

Lavanta yetiştiriciliğinde toprak son derece önemlidir. Havalı olması gereken toprağın ayrıca mineral bakımından da zengin olması gerekir.

Soğuk hava şartlarından hoşlanmayan lavanta için sıcak veya ılıman ortamlar tercih edilmelidir. Ayrıca fidenin ekileceği saksının da büyük ve geniş olması gerekir.

Lavanta yetiştirirken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da sulamadır. Lavanta, suyu seven bir bitkidir. Dolayısı ile sulama rutininin haftada 2- 3 kez olacak şekilde oluşturulması gerekir.

LAVANTA NE ZAMAN ÇİÇEK AÇAR?

Lavanta ekimi için genellikle mayıs ayı tercih edilir. Bitkinin hasat dönemi ise temmuz ayında başlayıp ağustos ayının ortalarına kadar devam eder.

LAVANTANIN ANLAMI NEDİR?

Lavantanın anlamı da arama motorları üzerinden sık sık sorgulanan konu başlıkları arasında yer alır. Şifasının yanı sıra dekorasyon maksatlı da kullanılan bu bitkinin, neyi/ neleri temsil ettiği merak edilmektedir.

Lavantanın anlamı, rengine göre farklılık göstermektedir. En sık bilinenler arasında yer alan mor lavanta, asaleti temsil etmektedir. Üst makamları da temsil ettiği bilinen mor lavantanın, pozitif enerji yaydığı da bilinmektedir. Beyaz renkli lavanta ise sıklık ile büyük dilekleri kabul olmuş kişilere hediye edilir. Kişinin uzun süredir dilediği dileğin gerçekleşmesi halinde beyaz lavanta ile hayatının yeni bir dönemine geçiş yapabileceğine inanılır.