İlaç sanayiinin son derece gelişmiş olduğu şu dönem içerisinde alternatif tıp teknikleri de birçok kişi tarafından yakından takip ediliyor. Hekim önerisine ek olarak şifalı bitkilerden de destek alabilmek adına alternatif tıp alanında yaşanan gelişmeleri yakından takip eden birçok kişi, arama motorları üzerinden konuya yönelik araştırmalar yapıyorlar.

Son dönemlerde ‘şifalı bitkiler’ kategorisi altında en sık sorgulanan bitkilerden biri de laden bitkisi olarak karşımıza çıkıyor. Literatürde ‘Cistus Creticus’ olarak geçen bitkinin ne işe yaradığı merak ediliyor. Bu kapsamda bizler de bu içeriğimizde laden bitkisine dair merak edilenlere yer vermeye çalıştık. İşte ayrıntılar…

LADEN BİTKİSİ NEDİR?

Laden bitkisi, ‘laden gülü’, ‘tüylü laden’ gibi isimleri ile de bilinmektedir. Özellikle koronavirüs salgını döneminde birçok kişi tarafından sorgulanan bu bitkinin hem antiviral hem de antibakteriyel özelliklere sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Ladengiller familyasının üyelerinden olan laden gülü, kozalaklı bitkilerin yetiştikleri ormanlık alanlarda kendiliğinden yetişebilmektedir. Boyu 1 metreye kadar ulaşabilen bu bitki, sık dallıdır. Yeşil bodur bir çalı olarak bilinen ladenin 5 cm’e kadar ulaşabilen oval- eliptik yaprakları bulunur.

Yağ bitkilerinden olan kanola Türkiye’de hangi bölgelerde yetiştiriliyor? Yağ bitkilerinden olan kanola Türkiye’de hangi bölgelerde yetiştiriliyor?

Üst yüzeyi seyrek alt yüzeyi ise sık tüylü olan laden, haziran- temmuz aylarında çiçek açar. 4- 5 cm çapında olan çiçekler, beyaz veyahut da pembe renkte olabilir.

LADEN BİTKİSİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Koronavirüs salgını döneminde hem tıp hekimlerinin hem de alternatif tıp uzmanlarının tavsiyelerine konu olan laden bitkisi, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından zengindir. Bitkinin antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

İyi bir balgam söktürücü olan laden bitkisi, aynı zamanda adet düzenleyicidir. Adet dönemi semptomlarının (ağrı, kramp vb.) etkilerini gidermekte de etkili olduğu bilinen bitki, bağışıklık sistemini doğal olarak güçlendirmektedir.

Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi rahatsızlıklara yakalanma olasılığını düşüren laden, aynı zamanda bu hastalıkların daha kolay bir şekilde atlatılmasına da yardımcı olur. Dizanteri tedavisini de büyük ölçüde desteklediği bilinen bitki, solunum yolu rahatsızlıklarının belirtilerini hafifletir.

Besin alerjisi kaynaklı deri iltihaplanmalarının tedavilerini destekleyen laden, ayrıca egzama gibi diğer cilt hastalıkları üzerinde de etkilidir. Bitkinin ek olarak pişik gibi sorunlara karşı da etkili olduğu bilinir.

Ağız içi, yutak, mide, bağırsak, deri ve tırnak bölgelerinde gözlenen mantarlar üzerinde de etkili olan laden bitkisi, aynı zamanda cilt sağlığını da destekler. Yapılan çalışmalar neticesinde bitkinin akne ve sivilce tedavisine büyük oranda katkıda bulunduğu görülmüştür.

LADEN BİTKİSİ TÜRKİYE’DE YETİŞİYOR MU?

Vücut sağlığını birçok açıdan destekleyen laden bitkisinin ülkemizde yetişip yetişmediği de bir hayli merak edilmektedir.

Laden bitkisi ülke sınırlarımız içerisinde kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Ege ve Akdeniz’de sıklık ile görülen bu bitki aynı zamanda Marmara Bölgesi’nde de bulunur. Bitkinin, Avrupa ve Amerika’da da geniş bir alana yayılmış olduğu bilinmektedir.

LADEN BİTKİSİ NASIL KULLANILIR?

Mayıs- ekim ayları arasında toplanarak kurutulan laden bitkisinin nemden uzak, özel kaplarda saklanması gerekir. Bu şekilde uzun süre boyunca kullanıma açık olan bitki, genel olarak çay şeklinde tüketilir.

Bir kahve kaşığı laden otu, 300- 400 ml kadar kaynar suda 10 dakika demlenebilir. Demlenme süresinin sonunda otun, çayın içerisinden alınması gerekir. Alınan bitkiler yaraların üzerinde bekletilebilir.

Laden bitkisinin bilinen, ciddi yan etkileri bulunmamaktadır. Ancak bu bitkiyi herhangi bir amaç için kullanmadan önce uzman bir hekimden görüş alınması tavsiye edilmektedir.