Kurların yükselmesi yem fiyatlarını artırırken, besi ve süt hayvancılığı yapan yetiştiriciler zor günler geçiriyor. BDDK’nın kararının ardından kurlardaki düşüş, kısmi olarak yem fiyatlarına da yansımaya başladı. Kurlarda biraz olsun düşüş yaşanırken, piyasada hala belirsizliğin hakim olması yem fiyatlarında yapılan indiriminde sınırlı yapılmasına neden oluyor. Yem firmaları ilk planda besi ve süt yemlerinde çuval başı 20 ile 40 lira arasında değişen oranlarda indirim yaparken, yem firmalarının kurların bu haftaki seyrine göre yeni bir indirim daha yapabileceği kaydediliyor. 

Maliye Bakanı Şimşek duymasın! Danimarka’da çiftçiden inek başına 100 dolar vergi alınacak! Maliye Bakanı Şimşek duymasın! Danimarka’da çiftçiden inek başına 100 dolar vergi alınacak!

BESİ YEM SATIŞLARI YÜZDE 50 DÜŞTÜ!

Yem fiyatlarına gelen astronomik zamlar yetiştiriciyi zorlarken, bu da yem satışlarına yansıdı. Sektör yetkilileri özellikle besi yem satışlarında geçen seneye göre yüzde 50 düşüş yaşandığına dikkat çekiyor. Besi yem satışlarında yaşanan yüzde 50 düşüşün, hayvancılık sektöründe yaşanan zor durumu gözler önüne serdiği ifade edilirken, kurlardaki düşüşün kalıcı olması durumunda sektörün biraz olsun rahatlayacağı dile getiriliyor. 

ARPA FİYATLARINDA DA KISMİ BİR DÜŞÜŞ VAR! 

Hayvancılıkta önemli bir yem maddesi olan arpa fiyatlarının da bu hafta biraz olsun düşmesi hem yetiştiricileri hem de yem sektörünü umutlandırdı. Arpa fiyatları 6 bin liranın altına düşerken, güncel arpa fiyatları 5500 ile 5800 TL/ton arasında değişiyor.   

besicilik