2019’da 15. Etap Bireysel Sulama Sistemleri Hibe Desteği Programı kapsamında 1 Ocak - 31 Mart 2019 tarihleri arasındaki doksan günlük başvuru süresi içerisinde Yalova’da 15 yatırımcı projeye başvurdu. Başvurusu uygun görülen 15 yatırımcıya ait 3 mikro yağmurlama, 5 yağmurlama, 6 damlama ve 1 adet güneş enerjili sulama projeleri onaylandı.

Projeleri onaylanarak hibe almaya hak kazanan yatırımcılar ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında Hibe Sözleşmeleri imzalandı. 

“Bereketli Topraklarımızı Verimli Sulama Sistemleri İle Buluşturacağız”

İl Müdürlüğündeki imza töreninde konu ile ilgili bilgi veren İl Müdürü Suat Parııldar“ Bereketli topraklarımızı verimli sulama sistemleri ile buluşturarak daha da bereketli hale getirme hedefimizde Bakanlığımızın Bireysel Sulama Sistemleri Hibe Projeleri önemli bir rol almaktadır.. 

13 Yılda 94 Yatırımcıya 740 Bin TL Hibe

2006-2018 tarihleri arasında 79 sulama projesine 535.000 lira hibe desteği vererek 1.260 dekar alanın sulanmasını sağladık. 2019 yılında da Yalova genelinde 15 yatırımcımızın projesi onaylandı.  Bu 15 proje de tamamlandığında 370 bin TL hibe ödemesi yapacağız ve 377 dekarlık alanı daha basınçlı sulama sistemine kavuşturacağız. 2019 yılı itibariyle 13 yılda toplam 94 yatırımcımıza 740 bin TL hibe desteği sağlayarak 1.637. dekar tarım alanını basınçlı sulama sistemlerine kavuşturmuş olacağız” dedi.

“Sudan Büyük Tasarruf Sağlıyoruz”

Artan nüfus ile birlikte su ve gıda temininin dünyanın önemli sorunları arasında yer aldığına değinen İl Müdürü Suat Parıldar, “Bu projeler ile hem daha az su kullanarak sudan büyük tasarruf sağlıyoruz hem de birim alandan alınan verimi arttırarak daha fazla insana gıda sağlamış oluyoruz. Gerek yapılan ve yapımı devam eden sulama göletlerimizle ve gerekse sulama sistemleri hibe projeleri ile Yalova’nın tarım alanlarının büyük bir bölümünü verimli sulama sistemleri ile buluşturmayı hedefliyoruz. Projeleri onaylanarak hibe almaya hak kazanan yatırımcılarımıza ve Yalova’nın gayretli üreticilerine bereketli bol kazançlar diliyorum” dedi.

Hibe Sözleşmesi imzalayan yatırımcılar 25 Temmuza kadar sulama projelerini tamamlayacaklar. Sulama Sistemlerini kurduktan sonra da İl Müdürlüğünce yapılacak kontroller sonrasında yatırımcılara Hibe Destekleri ödemeleri yapılacak.