Yem fiyatları kontrol altına alınmalı!

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği, yem fiyatlarının süt fiyatlarının çok üstünde arttığına dikkat çekerek, yem fiyatlarının kontrol altına alınmasını istedi. 

Yem fiyatları kontrol altına alınmalı!
banner200

Yem fiyatlarına ardı ardına gelen zamlar üzerine yazılı bir açıklama yapan Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği, yem fiyatlarının kontrol altına alınmasını istedi. 

Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: 

YEM FİYATLARINA DEFALARCA ZAM GELDİ

"Ulusal Süt Konseyince 01 Mayıs 2019 tarihinden geçerli olmak üzere yıl sonuna kadar çiğ süt tavsiyesi fiyatı 2.00TL olarak açıklanmıştır. Ancak tavsiye çiğ süt fiyatı belirlenmeden çok kısa zaman öncesinde ve sonrasında yem fiyatlarına defalarca uygulanan zamlar, yem ve süt paritesinin istikrarlı bir şekilde sağlanamaması, üreticilerimizi ve sektörü ciddi anlamda olumsuz etkilenmesine sebep olmuştur. 

YEM FİYATLARI MUTLAKA KONTROL ALTINA ALINMALI

Gelinen noktada yeme gelen zamlar çiğ süt fiyatın artışının çok üzerindedir. Yem fiyatları mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Hal böyleyken Tarım ve Orman Bakanlığımızın vereceği desteklerin artması, üreticilerimizin en büyük beklentisi olmuştur. 2019 yılı ilk 3 ayında verilen süt destekleme rakamının yıl boyunca devam etmesi ve yem bitkilerinin üretiminin arttırılması için ilave destekler verilmesi gerekmektedir. 

25 KURUŞLUK DESTEK DEVAM ETMELİ 

2019 yılı Ocak Şubat Mart ayları süt destek primi 25 kuruş olarak belirlenmiş ve ocak ayı destek primleri yatırılmış, önümüzdeki süreçte şubat ve mart aylarının desteklerinin ödenmesi beklenmektedir. Bu destekleme rakamlarının yem fiyatları stabil bir durum kazanana kadar devam etmesi sektörümüz için önem arz etmektedir. 

DÖVİZDEKİ ARTIŞ TARIM VE HAYVANCILIĞI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Dövizdeki artıştan en çok etkilenen tarım sektörü ancak devletimizin destekleme politikalarıyla dengede tutulacaktır. Döviz kurlarında öngörülemeyen herhangi bir artış en başta tarım ve hayvancılık sektörümüzü etkilemektedir. Üretimde sürdürülebilirliğin devam etmesi için değişen parametrelere karşı devletimizin ve bakanlığımızın destek politikasını arttırması, yem fiyatlarını düşürmek için gerekli tedbirlerin alınması, istikrarlı üretimimiz için çok önemlidir. 

Hedefimizin büyümek için üretimden geçtiği unutulmamalıdır. Üretmemiz için ise süt ve süt ürünleri politikasının günün şartlarına göre sürekli güncellenmesi ve tedbirlerin alınması sektörün ve üretimin gelişmesinde olumlu katkılar sağlayacaktır. 
Her zaman üreticilerimizin yanında olan Sayın Bakanımız ve çalışma ekibinin bozulan yem süt paritesiyle ilgili çalışmalarını da destekliyoruz. Tüm Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2019, 14:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Palaskalıı
Palaskalıı - 2 yıl Önce

Yem olmuş 85 90 lira 25 senedir besicilik yapıyordum bu sene son olcak yem fiyatlarından dolayı yazık günah mazot olmuş 6 lira sanayideki parçalar olmuş 5 katı para çiftçinin hevesi kalmadı artık kıymetini bilin bu ülkede çiftçinin değeri Yok bırakıyorum bu işi kimse halinden memnun değil benden demesi

Muammer kayacioglu
Muammer kayacioglu - 3 yıl Önce

15 gün önce ayni başkan ,bakana teşekkür ediyordu şimdi ne oldu?

R. Camcı
R. Camcı - 3 yıl Önce

Hayvancılıkta nasıl bir denge sağlanıyor? Çiğ süt su’dan ucuz

Kurtuluş Yıldırım
Kurtuluş Yıldırım - 3 yıl Önce

Yemin çuvalı 85 lira oldu artık biçare bulun çiftliği birakacaz bu gidişle

K.Demir
K.Demir - 3 yıl Önce

Biz birakalim bu isi sut te et te kopmle ital edilsin sadece yem degil saman fiyatlari da ucuk kuru samanin bile 80 90 kurus oldugu bi ulkede 2 liradan sut satmakla bu isin surdurule bilmesi imkansiz

Hasan kaya
Hasan kaya - 3 yıl Önce

200 lira destek dönüm başımı nedir anlıyamadım biz urfa çifçileri mısır desteklemesini daha alamadık vermiyeceklermi

Palaskalı
Palaskalı - 2 yıl Önce

Çiftçi bıktı artık doğru dürüst desteklemeler yatmıyor buzağı destekleridee kesilecek diyorlar herşeyi çiftçinin başına Ören utansın değirmen bizim un bizim toprak bizim kim bu doymayan şerefsizler

banner251