TARIMDAN HABER ÖZEL / Ulusal Süt Konseyi (USK) haberin ardından Ocak ayı çiğ süt maliyetini açıkladı. Her ayın başında yayınlanması gereken aylık çiğ süt maliyetini plansız bir şekilde açıklayan USK, Tarımdan Haber’in haberinin ardından Ocak ayı çiğ süt maliyetini yayınladı.

Kesim fiyatları düşüyor! Güncel dana ve kuzu karkas kesim fiyatları yayınlandı! Kesim fiyatları düşüyor! Güncel dana ve kuzu karkas kesim fiyatları yayınlandı!

USK'YA GÖRE SÜT MALİYETİ SON BİR AYDA SADECE 49 KURUŞ ARTTI

USK, Holstein ırkı, günlük 20 kg süt verimine göre Ocak ayı çiğ süt üretim maliyetini 11,65 lira olarak açıkladı. USK, Aralık ayı çiğ süt üretim maliyetini 11,16 lira olarak açıklamıştı. USK’nın yaptığı hesaplamaya göre son bir ayda 1 litre sütün üretim maliyeti 49 kuruş arttı.

Ülkede yaşanan yüksek enflasyondan dolayı girdi maliyetleri sürekli artarken, USK’nın son bir ayda çiğ süt üretim maliyetinde sadece 49 kuruşluk bir artış hesaplaması dikkat çekti.

TÜSEDAD İLE USK'NIN MALİYET MAKASI GİDEREK AÇILIYOR

Diğer yandan, Ocak ayı çiğ süt üretim maliyetini düve yetiştirme maliyeti dahil ve hariç olarak açıklayan Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD), iki farklı hesaplamada da çiğ süt üretim maliyetini en düşük 15,79 lira, en yüksek 16,85 lira olarak hesaplamıştı.

USK'NIN DÜŞÜK MALİYET HESABI İLE ÜLKE HAYVANCILIĞINA BÜYÜK BİR DARBE VURULUYOR!

USK ile TÜSEDAD’ın çiğ süt maliyeti arasındaki makas giderek açılırken, USK’nın piyasa gerçekleri örtüşmeyen maliyet hesabı ile ülke hayvancılığına büyük bir darbe vuruluyor. TÜSEDAD’ın Aralık-Ocak ayı çiğ süt üretim maliyeti en düşük hesaplamada bile 1 lira artarken, USK’nın ise sadece 49 kuruşluk bir artış hesaplaması, USK’nın maliyet hesabının piyasa gerçeklerinden ne kadar kopuk hazırlandığını gözler önüne seriyor.  

Süt Maliyet-5