TZOB: İthal ürün özentisinden vazgeçilsin!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye’nin tarımda kendi kendine yeten bir ülke olduğunu vurgulayarak, üretim açığı olan alanlarda yerli üretimin artırılması için yerli malı kullanılması gerektiğini bildirdi. Bayraktar, “İthal ürün özentisinden vazgeçmeli, milli değerlerimizin kıymetini bilmeliyiz” dedi.

TZOB: İthal ürün özentisinden vazgeçilsin!
banner282

Bayraktar, Tutum, Yatırım ve Türk Malları haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, dünyada, sebze, meyve başta olmak üzere çok sayıda tarım ürününde ilk sıralarda yer aldığını, ürün çeşitliliğiyle de başa güreştiğini belirtti. Bir meyve, sebze cenneti olan Türkiye’de sofralarda yerli malı besinlerin olması gerektiğini ifade eden Bayraktar, şunları kaydetti:

“Fındık, kiraz, incir, kayısı, ayva ve kavun üretiminde dünya birincisi olan Türkiye, karpuz, kestane, pırasa, haşhaş, koyun sütü, bal üretiminde ikinci sırada yer alıyor. Ülkemizin bereketli topraklarında birçok ürün yetişiyor. Türkiye, mercimek, vişne, elma ve koyun eti üretiminde üçüncü, ceviz, salatalık, yaban mersini, zeytin, taze fasulye, Antep fıstığı, ıspanak ve patlıcan üretiminde dördüncü, nohut, şekerpancarı, badem, armut, aspir, çay, çilek, keçiboynuzu üretiminde beşinci sırada yer alıyor. Vanilya, üzüm, kuru soğan, greyfurt üretiminde altıncı, limon, ayçiçeği, şeftali üretiminde yedinci, pamuk çiğidi ve arpa üretiminde sekizinci, marul ve kivi de dokuzuncu, yeşil soğan, bezelye, havuç, portakal ve karnabahar üretiminde ise onuncu sırada yer alıyoruz.”

 TARIM VE GIDADA İTHALAT YÜKSEK

2018 yılında tarım ve gıdada 12 milyar 800 milyon dolarlık ithalat yapıldığını belirten Bayraktar, ithalattan kaçınmanın yolunun milli ürünleri tüketmekten geçtiğini vurguladı. Bayraktar şöyle devam etti:

“Türkiye, hemen her ürünü üretebilen bir ülkedir. Kahve gibi kakao gibi ekolojik olarak üretemediğimiz bazı ürünlerin ithal edilmesi olağandır ancak Türkiye şartlarında üretebileceğimiz ürünlerin ithalatından kaçınmalıyız.

Tarımsal potansiyeli bu seviyede olan bir ülkenin tarım ve gıda ithalatı için bu kadar para harcamaması gerekir. Bunun önemli bir bölümünü ayçiçeği, soya fasulye gibi yağlı tohumlar ile pamuk oluşturuyor. Bu ürünlerde üretim açığımızı kapatırsak ithalatı önemli boyutlarda azaltırız. Türkiye tarımda her açıdan kendine yeter ülke haline gelmeli, üretim açığımız olan alanlarda yerli üretim artırılmalı, yerli malı kullanılmalıdır.”

 MİLLİ BİLİNÇLE HAREKET ETMELİ ÜRÜNÜN YERLİSİ VARSA ONU KULLANMALIYIZ

Türkiye topraklarında çok çeşitli ve lezzetli tarım ürünleri yetiştirildiğine dikkati çeken Bayraktar, vatandaşlardan yerli ürün tüketmelerini istedi. Türk çiftçisinin gecesini gündüzüne katarak her türlü ürünü yetiştirdiğini söyleyen Bayraktar, “Öncelikle ebeveynler, çocukları yerli malı kullanmaya teşvik etmelidir. Yabancı ürünleri tercih ettiğimizde kendi çiftçimiz yerine ithalat yaptığımız ülkenin çiftçisine kazandırıyoruz. Bu konuda toplumsal bilincimizi artırmamız gerekiyor. Milli bilinç içinde hareket etmeli, bir ürünün yerlisi varsa onu kullanmalıyız” diye konuştu.

Bayraktar, tarımda üretim açığı bulunan ürünlerde yeterliliğin sağlanması için desteklerin hayati önemde olduğunu bildirerek, “girdiler makul seviyede tutulmalı, destekler artarak sürdürülmelidir, aile işletmeleri mutlaka desteklenmelidir. Tarımda rekabetçiliğe, dışa bağımlı olmamaya, yerli malı tarımsal ürün tüketmeye yoğunlaşılmalıdır” dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2019, 22:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
NAMIK KEMAL
NAMIK KEMAL - 2 yıl Önce

BASIN AÇIKLAMASI, KÖŞE YAZISI, SALON TOPLANTISI VS. VS.. ELBETTE ÇİFTÇİNİN ÜRETİCİNİN SESİNİ DUYURMAK İÇİN BİRER ARAÇTIR... LAKİN BUNLAR MEVCUT SİYASİ İKTİDARA ETKİ ETMİYOR, SİNEK VIZILTISI GİBİ GELİYOR... DOLAYISIYLA ŞEMSİ BAYRAKTAR VE EKİBİ EĞER LİDERLİĞİNE GÜVENİYORLARSA, ŞÖYLE İKİ ÜÇ TANE ADAM GİBİ KATILIM SAĞLAYIP ÇİFTÇİ MİTİNGİ YAPSINLAR, BAK O ZAMAN GÖRÜN MİLLETE TEPEDEN BAKAN TEPEDEKİLERİN “YUSUF YUSUF ETTİKLERİNİ”... NASIL DİNLERLER MİLLETİN SESİNİ....

Fettah
Fettah - 2 yıl Önce

Çiftçi, ithalat lobisi kazanacak diye yok edildi. Yok oldu be, günaydın başkan, erken olmadimi nerelerdeydin,

Faruk Ekinci
Faruk Ekinci - 2 yıl Önce

Sayın başkan ithal tek ekimlik hibritli tohumdan, genetiği değiştirilmiş tohumdan ve onun çiftçiye zorunlu ekilmesi için dayatanlardan bahsetmemiş. Bu tohumlarla ekim yapan çiftçinin %70'i ithal gübre ve zehiri kullanmasından dolayı doğan yüksek maliyet ile zarar edip yarını tarlasını satan çiftçiden bahsetmemiş. Ekim alanlarının azalmasından dolayı açığı ABD ve İsrailin Gdo'lu ürünleri ile halkı zehirlediğinden bahsetmemiş. Çiftçinin kar etmemesi için ithalatı sıfır gümrükle yaptırımlardan bahsetmemiş. Oturduğu yerde her şeyi güllük gülistanlık göstermesi çiftçiye ve onların ürünlerini tüketenler karşı sorumluluğunu affetmek mümkün değil.

Ekrem gundogdu
Ekrem gundogdu - 2 yıl Önce

Sayin baskana aynen katiliyorum,yerli hayvan irklari korunsun ve desteklensin,genetigi degistirilmis urunkerin italati ve kullanimi tamamen yasaklansin

Kanal istanbul
Kanal istanbul - 2 yıl Önce

Şemsi Bayraktar TV kere çıkıp kanal istanbul la tarım alanlarını ormanları yok edeceğinize Konyaya sulama kanalları yapın diye bi bağır ...sayın bayraktar

Bülent MISTIKOĞLU
Bülent MISTIKOĞLU - 2 yıl Önce

Sayın Faruk bey merhaba, ben bir çiftçi, bir ziraat mühendisi, Antakya ziraat odası meclis üyesi ve Antakya ziraat odası yönetim kurulu üyesi olarak görüşlerinize katılmadığımı bildiririm.
Lütfen Türkiye ye GDO lu tohum girdiğini ispat edecek belge gösterirmisiniz. Genel Başkanımız Sayın Şemsi BAYRAKTAR TÜRK Çiftçileri için imkanların elverdiğince sorunlarımızı ve çözüm önerilerini yetkililere nezaket kuralları çerçevesinde iletmektedir.
Saygılarımla.

İrfan durgut
İrfan durgut - 2 yıl Önce

24 Ekim 2019 tarihinde çok yakından dostluğumu kazanmış, kardeş gibi gördüğüm bir Özbek arkadaşımla özbekistana geldim, bana burda ham iplik bulacağına söz vermişti İstanbul da, biz istanbuldayken bana iplik numunesi bile burdaki bir. Arkadaşı vasıtasıyla göndermişti, lakin buraya geldikten sonra, benim ona emanet ettiğim paralarımı alıp kayıplara karıştı, verdiğim emanet ettiğim para 100 bin dolar, bu parayı ona elden verdiğim için burda derdimi kimseye anlatamadım, buna biz Türkiye konsolosluğuda dahil, benim gibi bu Özbek vatandaşa yürekten inanmış bir arkadaşım daha vardı, bu arkadaşım 60 bin dolar vermişti o Özbek vatandaşına bende 40bin dolar verdim, yani toplamda 100 dolar paramızı çarptı ve şuan kayıp, o İstanbuldaki arkadaşım ayrı bir mağduriyet yaşıyor şimdi orda, ben ise burda ayrı bir mağduriyet içerisinde kaldım, burda şimdi Dah a önce yanımda çalışmış bir elemanımın evinde kalıyorum, çok çaresiz kaldım burda, lütfen Türk dış işleri bakanlığından yardım istiyorum, lütfen burda ticaret yapmayı düşünen soydaşlarıma çok ama çok dikkatli olmalarını öneriyorum,

İrfan durgut
İrfan durgut - 2 yıl Önce

Kusura bakmayın, bu tarımla alakalı bir sayfa, ama başka yazacak yerleredebakıyorum

banner151