TZOB baştan kokar!

Ziraat Odaları ve Ziraat Odaları Birliği Nizamnamesinde çok açık yazılmış olan delege seçimleri, milletvekilleri seçimleri ile hemen hemen aynı şekilde yapılması lazım. Maalesef ziraat odaları seçimlerinde, mevzuatta belirtilen seçim kuralları hiç işletilmiyor.

TZOB baştan kokar!
banner200
banner217

Değerli okurlarım

Biliyorum, en az siz de benim kadar bu haberlerden, yazılardan sıkıldınız…

Haklısınız, lakin memleketin durumu, çiftçimizin perişan hali ve bu kadar kanunsuzluk fütursuzca işlenince, bu kanunsuzluklara bir de devletin yetkili organları alet olunca, sıkılsak da yazmak zorunda hissediyorum kendimi.

***

Çiftçiye hizmet amacı ile kanunla kurulan Ziraat Odaları, bakın ne şekilde kanunsuzluklar işlenerek hayatlarını idame ettirmekteler?

Delege seçimleri...

Ziraat Odaları ve Ziraat Odaları Birliği Nizamnamesinde çok açık yazılmış olan delege seçimleri, milletvekilleri seçimleri ile hemen hemen aynı şekilde yapılması lazım.

Maalesef ziraat odaları seçimlerinde, mevzuatta belirtilen seçim kuralları hiç işletilmiyor.

Peki, delege seçimleri nasıl yapılıyor?

Muhtarların büyük bir bölümü, köylerinden kaç delege çıkacaksa o delegeleri önceden belirliyorlar. Gerekli tutanak düzenleniyor, imza altına alınıyor. Kaymakamlık veya Valilik makamına teslim etmeleri gerekirken ziraat odalarına teslim ediyorlar. Prosedürü ziraat odaları tamamlıyorlar.

Seçimler yapıldı, sonuçlandı vesselam!

***

Peki, delege seçimleri nasıl yapılması lazım?

Muhtarlar, genel seçimlerde kullanılan sandıkları, köylerine kurmak zorundalar.

Sandık kurulunu belirleyip, seçimlere katılmak isteyen köylülere, sabah 08.00 ile 17.00 saatleri arasında oylarını kullandırmak durumundalar.

Oy kullanma işlemi neticelendikten sonra sandık kurulu, oy sayımına geçer, kullanılan oyların tasnifi yapıldıktan sonra sonuçlar tutanakla kayıt altına alınır, kullanılan reyler ile birlikte kaymakamlığa teslim edilir. Kaymakamlıklar veya valilikler itirazlar olması veya başka durumlarda, oyların tekrar sayılabilmesi için 3 ay boyunca muhafaza etmeleri gerekmektedir. 3 ayın sonunda tutanakla oylar imha edilir.

Yukarıda bahsettiğimiz seçim kuralları yasalarla belirlenmiştir.

***

Şimdi şu sorulara cevap aramak gerekiyor?

-Ülkemizde bulunan valiler ve kaymakamların ne kadarı, bu kuralları işletiyor?

-Bu işlerin bu şekilde yapılması gerektiğini bilmiyorlar mı?

-5 milyon üyesi bulunan Türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi veya birincisi olan TZOB, bu kanunsuzluğa göz mü yummaktadır?

-Ziraat oda başkanları veya adayları, devletin organları alet edilerek yapılan bu kanunsuzluğu kullanarak, her köyde delegelere nüfus ediyorlar mı?

-Köylülerimizin bilhassa beş milyon üyenin, iradesinin bu şekilde çalınması suç değil midir? Bu konuda suç duyurusu yapılmış mıdır?

-Yasayla, çerçeveleri net belirlenmiş bu seçimlerde, yasalar çiğnenerek yapılan delege seçimleri, delegelerin seçtiği ziraat oda başkanları ve birlik yöneticileri seçimleri legal midir? Geçerli midir?

***

Eyyy oda başkanları, TZOB yöneticileri!

İtiraz olmamış ve seçim sonuçları geçerli.

Seçimlerde her yol mubah mı? Vicdanlarınız rahat mı?

KAYNAK: RECEP CİNGÖZ (Tarım Masası ve Çiftçinin Güler Yüzü TV Programları Yapımcısı ve Sunucusu)

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

Şimdi bu kadar kaymakam Vali işi bilmiyor her şeye göz yumuyor onlar görevi kötüye mi kullaniyorlar bir tek siz her şeyi biliyorsunuz

seçim
seçim - 4 yıl Önce

Seçimlerde muhtarlar bütün oyları kullanıyor, üye çiftçilerin oy kullanması gerektiğini burdan okudum

Sesimizi
Sesimizi - 4 yıl Önce

Şehir merkezlerinde durum daha vahim.Köylerde üye sayısı çok olmasına rağmen 1 delege,merkez mahallelerde yerleştirme bir veya birkaç üye ile de 1 delege seçiliyor.Esas delege seçimlerinde şehir merkezlerine dikkat edilmesi gerekir naylon delegelerin çoğu merkez mahallelerden çıkarılıyor.Dikkatlice inceleyip araştırın görürsünüz.Ziraat Odalarının çiftçinin gerçek temsilcisi olabilmesi için aidat borcu olmayan tüm üyeler tarafından il ilçe oda Başkan'larının seçilmesi gerekiyor.Bu durum çiftçi birliğinin gücüne etkisine zarar vermekten öteye geçmiyor.Mesele Başkan delege üye değil,mesele ziraat odaları tüzüğündeki delege,yönetim,kurulu Başkan seçilme maddelerinde;acilen değiştirilmeli.İş kısaca siyasilerimizde bir an önce müdahale etmeliler

Denetleme yokmu
Denetleme yokmu - 4 yıl Önce

Bu odaları denetleyen yokmu
Ne ararsan var adaletsizlik delege adaletsizliği velhasıl her şey var

Çok sorun
Çok sorun - 4 yıl Önce

Arkadaşlar izmit nekadar mücadele ettik ama kimseye anlatamadım benim çok söyleyeceğim şeyler var yazmakla bitmez en çok için Jan ağlıyor çok zorsatlarda İzmit cifcisi için sırtımızla tas taşıyıp çokguzel odalar aldı ve onardik yok pahasına sattılar genel başkanı aradım ve yalvardı sattirma dedim ama maalesef senin adamın benim adamım meselesi benim ulusalda konuşmam lazım İzmit icin

DELEGE SEÇİMİ
DELEGE SEÇİMİ - 4 yıl Önce

Her İl ve İlçe Kendi Seçiminden Sorumludur Bilmeden ön yargıya gerek yok ben kendi ilçemde 4 tane mahallenin seçimini 3 defa yaptım hatalardan dolayı gerçekleri bilmeden konuşmak ve yargılamak yanlış.

le ramazan rumuzlu
le ramazan rumuzlu - 4 yıl Önce

vay sen uzaydamı yaşıyon bu yazılanların hangisi olmuyo az bile yazmış adam saçma saçma yalakalık için yorum yapma

Möhim bir kurum
Möhim bir kurum - 4 yıl Önce

Sözde çiftçi kuruluşu olan bu örgütler maalesef çiftçinin en önemli sorunu haline geldi.Yönetenler ve onların yalakaları ranttan faydalanırken gariban çiftçimiz Bakanlığımızın sağladığı imkanla(Çiftçi Belgesi zorunluluğu) ki bir işlevi olmamasına rağmen aidat adı altında soyulmakta, ben yiyemiyorum buyrun siz yiyin durumuna getirilmiştir.Bir başka eziyet de bu yıl başladı;farklı ilçelerde arazisi olanlar oralarada kayıt olacak gidecek gelecek zaman ve para harcayacak ne için?Ziraat odalarının öneminden ötürü!!!!!!!Olmazsa olmazmı?Yani o belge alınmazsa çiftçi ne kaybeder çiftçiliğinden yahut memleket ne kazanır bu uygulamadan,Ahh bir yemek karşılığı irade belirleyen sevgili delege kardeşler her şey sizin sayenizde.


banner151

banner251