Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği de memura emanet!

Tohumculuk sektöründeki alt birliklerde neler oluyor? Sözde özel sektörü güçlendirmek amacıyla çıkarılan Tohumculuk Kanunu ile kurulan alt birlikler, memurlar tarafından yönetilmeye başlandı. Bitki Islahçıları Alt Birliği'nden sonra Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği'nde de bir kamu çalışanı Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği de memura emanet!
banner200

ÖZEL HABER

Türkiye Tohumcular Birliği'ne (TÜRKTOB) bağlı Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği'nin (TODAB) 28-29 Mayıs tarihlerinde yapılan 9'uncu olağan genel kurulunda yönetim kurulu başkanlığına TİGEM Hayvancılık İşleri Daire Başkanı Mehmet Şahin seçildi. Zooteknist bir ismin tohumculukla ilgili önemli bir alt birliğe yönetim kurulu başkanı olması dikkat çekti.

TOHUM DAĞITICILARI ALT BİRLİĞİ'NİN (TODAB) YÖNETİM KURULU ŞU İSİMLERDEN OLUŞTU:

Başkan: Mehmet Şahin (TİGEM Hayvancılık İşleri Daire Başkanı)

Başkan Yardımcısı: Aykut Hacıoğlu (Tarım Kredi)

Sayman: Hüseyin Koyuncuoğlu (Tarım Kredi)

Üye: Ömer Güney

Üye: Aytaç Atay (Tarım Kredi)

Üye: Lokman Aydeğer (Pankobirlik)

Üye: Emre Özer (Tarım Kredi)

TODAB'ın yönetim kurulunda, tohum bayisi olarak sadece 1 isim yer aldı. Yönetimde bulunan diğer isimler Tarım Kredi (4), Pankobirlik (1) ve TİGEM (1) temsilcilerinden oluştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müşaviri Dr. Vehbi Eser de yapılan genel kurulun ardından Bitki Islahçıları Alt Birliği'ne Yönetim Kurulu Başkanı olmuştu.

ÖZEL SEKTÖR VURGUSU YAPILAN SEKTÖRÜ KAMU ÇALIŞANLARI YÖNETİYOR

Tohumculuk sektöründe özel sektörü kuvvetlendirmek amacıyla çıkarıldığı iddia edilen 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu'nun gereği olarak kurulan alt birliklerin temsil makamında kamu çalışanlarının söz sahibi olması dikkat çekiyor. Devlet memurlarının, alt birliklerin yönetiminde ve yönetim kurulu başkanlığında bulunmalarında yasal olarak bir engel bulunmuyor. Ancak tohumculuk sektöründe özel sektör vurgusu yapılırken diğer yandan alt birliklerin yönetiminde kamu çalışanlarının etkin olması Tohumculuk Kanununa karşı büyük bir çelişki olarak görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2019, 21:40
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
halisin izleri
halisin izleri - 6 yıl Önce

başkan halis in prenslerindenmiş, yalnız onun döneminde TİGEM tohum dağıtımında bir arpa boyu yol almamış. hep halis beyin emirlerini yerine getirmiş. bayiler arası adaletsizlik en büyük şikayetmiş. gerçi siyasi gücüde vardır. o ayrı bir konu

Parelel. +ulkuculer
Parelel. +ulkuculer - 5 yıl Önce

Ak parti hukumetine zarar veren bu tur yorumlari yapanlar, parelelciler ve ulkuculerdir,Milli gorusculer dahil tum Ak partililer bu tur haberleri yapanlara ve yorumluyanlara yorum yapip gundemdr kalmasini saglamasinlar lutfen. Sanki daire baskan tigemei Afrikadan hastalikli .tohum ve hastalikli.hayvan ithal etmis parelelciler gibi piyasada hastalikli tohum ve yuberkulozlu sigir kesip satmis gibi davraniyorsunuz..Basarili borokratlari bilmem kimin yegeni kimin yakini diye elestirenlere.Ak pattiye yakin olmayanlarmi bu goreve gelseydi.

- 6 yıl Önce

Sayın Ayhan Karayama, Sayın Mehmet Taşan;
Bildiğim kadarı ile her iki kurumda da en basit yazılar bile çift imza ile çıkıyor. Sizler dahil hiç kimsenin temsil ve bağlayıcı işlemler yapma yetkisi yok. Lütfen kanunun ilgili maddesini kendiniz okuyunuz. Bu işler yanlış. Mahkeme kararları gösterirlerse de, itibar etmeyin yarın başka bir mahkeme yanlış der.

 vefasız insanlar
vefasız insanlar - 5 yıl Önce

Mehmet Bey egosu olmayan çok mütevazı bir kişidir. Çalışkanlığı ile de bilinir. Ona prens diyenler hala ortalıkta cirit atan prens ve Prenseslere baksın.Ağa yönetirken bir kaç kişi hariç kim sesini çıkarabildi.Başkalarının günahlarını mübarek günde Mehmet Bey'e yüklemeyin. Giden adamı krala çevirenlein hesabı bu karalamayı yapanlar da bilirler ki ne tohum ne de damızlıktı. Hala da geleni kendi hesaplarına uydurma derdindeler. Allah bilir burada Mehmet Bey'e atanlara kol kanat ta germiştir. Tigemin Vefasız insanları, kimseyi beğenmez vesselam. Tohumu da damızlığı da en iyi bilen mutlaka kendileridir. Ne diyelim Allah akıl fikir versin.

- 5 yıl Önce

Bir haberde de ikinci yerlerden maaş alan bürokratları konu edinmenizi tavsiye ediyorum. Mesela Nizamettin Ekinci yönetim kurulunda olduğu Çaykur'a nasıl bir katkı vermiş ki bir sürü para ödenmiş buna? Neden Nizamettin Ekinci? Bunları işlemenizi bekliyoruz.

- 5 yıl Önce

Olumsuz yorum yapanların Ak Parti ile zaten zerre alakaları yok. Ak Partililleri de hiç sevmezler. Gerçek anlamda Tigem den10 Ak Partili çıkmaz. Dün küfredenler bugün görev almak için ya da kalmak için kendini Ak Partili gösterme çabasındalar. Öyle bir hale gelmiş ki Ak Partililerin çok ötesinde bir emek, varlık gösterilmiş gibi bir çaba :) Bir Ak Partili diğer bir Ak Partiliyi zaten karalamaz. Mehmet Bey Tigemlilerin gözünde suçlu çünkü Ak Partili.. Karalayalnlar kendi başarılarını ortaya koysunlar görelim ne yapmışlar? Burada ahkam kesmek kolay, düşmanın bile mert olanı lazım. Ben herkesten iyiyim diyenler aslında herkesten en kötüdür. Bir yanı hep eksik kalmış, egosu tavan yapmış Riyakardır, Bu insanları görün artık, fırsat vermeyin.

- 6 yıl Önce

Kanunda öngörülen temsil ve bağlayıcı işlemler yapma yetkisi varmıdır? Yoktur.

- 6 yıl Önce

Sayin Bakanım. Bu kişiler seçimlerde bakanlık adına konusacaklar. Lütfen ilgi gösterin konuya. Saygılarımla.


banner151

banner251