TÜRKŞEKER’in Ankara Şeker Fabrikasının yerleşkesine yaptırdığı serada gelen ziyaretçileri gezdirmek için elektrikli golf arabası alındığı ortaya çıktı. Elektrikli golf arabası, Mücahit Alkan'ın görevi bıraktığı gün alelacele satışa çıkarılması dikkat çekti.

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, TÜRKŞEKER’in Ankara Şeker Fabrikasının yerleşkesine yaptırdığı serada gelen ziyaretçileri gezdirmek için elektrikli golf arabası alındığı ortaya çıktı. 2021 yılında Mücahit Alkan döneminde alınan elektrikli golf arabası, daha garanti süresi bitmeden Alkan’ın görevi bıraktığı gün alelacele satışa çıkarıldı. İhalede elektrikli golf arabasına talipli çıkıp çıkmadığı ve kaç liradan satıldığı ise bilinmiyor. 

TÜRKŞEKER TARIM’ın, 2021 yılında alınan 8 kişilik elektrikli golf aracını daha garanti süresi dolmadan TÜRKŞEKER Genel Müdürü Mücahit Alkan’ın görevden alındığı gün alelacele satışa çıkarması dikkat çekti. 8 kişilik elektrikli golf aracının Ankara Şeker Fabrikası’nın yanında yaptırılan domates serasını gezmek için alındığı iddia edilirken, bu da TÜRKŞEKER ve TÜRKŞEKER TARIM’da yaşanan keyfiliği, talanı ve israfı gözler önüne serdi. 

İŞTE TÜKŞEKER YILLARCA BÖYLE YAĞMALANDI! 

Çiftçinin kullandığı tarımsal kredilerde KKDF haksızlığı! Esnaftan alınmıyor çiftçiden alınıyor! Çiftçinin kullandığı tarımsal kredilerde KKDF haksızlığı! Esnaftan alınmıyor çiftçiden alınıyor!

TÜRKŞEKER’in Kasım 2021 verilerine göre zararı 7 milyar liraya çıkarken, görevden alınan Türkşeker Genel Müdürü Mücahit Alkan’ın kurumun kaynaklarını hoyratça kullanması ise dikkat çekmişti. Elektrikli golf arabası ise kurum imkanlarının kendi zevki için nasıl talan edildiğini göstermesi açısından güzel bir örnek teşkil etti. 

Sözde TMO gibi hububat başta olmak üzere bir çok gıda ürününde piyasaları regüle etmesi için kurulan TÜRKŞEKER TARIM, görevden alınan Mücahit Alkan’ın akçeli işlerinin istediği gibi döndürülebileceği, bir işletme haline gelmişti. Düşünün düne kadar TÜRKŞEKER’in doğrudan sattığı şeker, küspe, melas gibi ciddi bütçeli satışların neredeyse tamamı hiçbir kontrol ve denetim mekanizmasının işlemediği TÜRKŞEKER Tarım üzerinden yapılmaya başlanmıştı. Regülasyon amaçlı çiftçiden alınan arpa, buğday, nohut gibi ürünler de yine yandaş firmalara hiçbir duyuru ve ilana çıkılmadan peşkeş çekilmişti. 

TÜRKŞEKER’DEN ALINAN ŞEKERİN PARASI ÖDENMEDİ AMA GOLF ARACI ALINMIŞ! 

TÜRKŞEKER TARIM, TÜRKŞEKER’den alarak sattığı şekerin parasını bile zamanında ödemediği ortaya çıktı. Mevcut durumda TÜRKŞEKER TARIM’ın, TÜRKŞEKER’e şeker satışından dolayı yaklaşık 150 milyon lira borcu bulunduğu kaydediliyor. Yine aynı şekilde şeker fabrikalarında üretilen küspenin de TÜRKŞEKER TARIM üzerinden Konyalı bir firmaya verildiği ve bu firmanın satışını yaptığı küspe parasının tahsil edilemediği için mahkemelik olduğu ifade ediliyor. 

KEPAZELİĞİN ORTAYA ÇIKMAMASI İÇİN ALELACELE SATIŞA ÇIKARILDI

TÜRŞEKER TARIM’ın 6 Haziran tarihli elektrikli golf arabası satış ihale ilanı, TÜRKŞEKER ve TÜRKŞEKER TARIM’da yaşanan keyfiliği, israfı ve talanı gözler önüne serdi. Kepazeliğin ortaya çıkmasını önlemek için olsa gerek 2021 yılında alınan elektrikli golf arabası, garanti süresi bile dolmadan tam da Mücahit Alkan’ın görevden ayrılacağı gün alelacele satışa çıkarıldı.