Şeker-İş: Bu işin arkasında Şeker Lobisi var

AK Parti'nin 14 şeker fabrikasını satış yoluyla özelleştirme girişimini engellemeye çalışan Şeker-İş Genel Başkanı İsa Gök, 4 bakan ile şeker pancarı üretilen illeri Meclis'te temsil eden AK Parti, CHP, MHP ve HDP'li 166 milletvekilline mektup gönderdi.

Şeker-İş: Bu işin arkasında Şeker Lobisi var
banner200

Türk pancar şekeri sektörüne 8-10 yıllık bir geçiş süreci tanınmasını isteyen Gök, bakan ve milletvekillerinden şeker fabrikalarının satışının iptali için kendilerine destek vermelerini istedi.

LOBİNİN KÖKÜ DIŞARIDA

Gök, Türkiye'de pancar şekerinin pahalı, şeker kamışı ithalatının daha ucuz olduğunu söyleyenlerin “kökü” dışarıda bir şeker “lobisi” ile bağlantılı olduğunu savunarak şöyle dedi: “Karşımızdaki lobinin güç ve etkinliğinin farkındayız. ABD ve AB'de faaliyet gösteren şirketlerin önemli bir bölümü çiftçi kooperatiflerinin içinde yer aldığı yönetim modellerinin mülkiyetindedir.”

Türkşeker'in özellikle Doğu bölgelerinde önemli geçim kaynağı olduğunu belirten Başkan Gök, mektubunda “Göç ve terör unsurlarını da engellemesi bakımından bölgesel farklılıklara göre şeker satış maliyetlerinin aynı zamanda sosyal maliyetleri üstlenen bir kurumsal özelliği olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır. 8-10 yıllık bir geçiş süreci tanınarak Türkiye'mizin bölgesinde şeker sektöründe yıldız ülke konumuna erişebilmesinin sağlanması gerekir” dedi.

YÜZDE 500 RANT

Gök şunları söyledi: “Kendi şahsi çıkarını, kazanacağı parayı, etik dışı yükseklikteki yüzde 300 ila 500 kârları, rant ile elde edeceği fahiş geliri düşündüğünüzde görecekleriniz ile yıllardır ekmeğini yediğiniz fabrikayı, elini tuttuğunuz çiftçinin geleceğini, torunumuzun sağlığını dert ettiğinizde görecekleriniz farklı oluyor.” Tarlalarda çiftçinin ürettiği pancar şekerinin, laboratuvar ortamında üretilen pek çok sağlık sorununa davetiye çıkaran nişasta bazlı şeker (MBŞ) ile eşitsiz koşullarda mücadele etmek zorunda bırakıldığını dile getiren Gök, “Şeker fabrikalarını satışa çıkarmak, Türk şeker sektörünü bitirmek, fabrikaları kapatmak, pancar şekeri üretimini fiilen sonlandırmak demektir” dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fabrikan Giderse...
Fabrikan Giderse... - 4 yıl Önce

Fabrikalarımızın satılmasını işçilerin çalışıp çalışmaması ile sınırlı değil bu işin içinde çocuklarımızın geleceği var fakat insanlara sanki fabrikalar satılınca istediğin gibi ekersin kotasız istediğin gibi pancarını teslim edersin devletten önce paranı verirler diye bir izlenim oluşturmaya çalışıyorlar.. Fabrikalarımızın kaderi ile oynamak yerine eksikliklerini gidersek, teknolojilerini yenilecek ülke ekonomisine hemide çevresine katkı sağlar.
Fabrikalar satıldıktan sonra 5 yıl mevucut çiftçi ile ekme şartı getirilmiş 5 yıl sonra ne olacak...

banner151

banner251