Rotasyon tepkisi!

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Toç Bir-Sen Genel Başkanı Günay Kaya, rotasyonun kamu hizmet verimliğini arttırmaktan çok, kamu hizmetindeki çalışanların düzenlerini ve motivasyonları bozmaya yönelik olduğunu söyledi.

Rotasyon tepkisi!
banner200

Kaya, bu zorunlu yer değişikliğini öngören uygulamanın kamu çalışanları için bir zulüm olduğuna dikkat çekti.

Kamu çalışanlarının motivasyonlarının etkilendiği zaman, kamu hizmetinin de etkileneceğini bildiren Kaya, "Motivasyon kamu hizmetinin etkinliği ve verimliliği açısından son derece önemlidir. Biz sendika olarak kamu hizmetinin verimliliğini savunuyoruz. Kamu hizmeti, kamu yararının en yüksek seviyeye ulaşması için yapılır. Kamu çalışanlarının motivasyonları bozulduğu zaman kamu hizmetinde verimlilik kalmaz. Bu bakımdan rotasyon; memurlarımızın evlerini, barklarını bozmak ve onların motivasyonlarını parçalamak demektir. Rotasyon olan yerde verimlilik olmaz. Bu da kamuya zarar olarak yansıyacaktır. 3 milyon memurumuz var, 77 milyon milletimiz var. 3 milyon memura 'ayrıcalık tanınsın' demiyoruz. Onların motivasyonlarını arttıralım ki, 77 milyon vatandaşımızın alacağı kamu hizmetini üst seviyelere çıkartalım" diye konuştu.

ROTASYON, AYNI ZAMANDA FAKİRLEŞMEYE SEBEP OLUYOR

Rotasyon uygulamasını Kavimler Göçü'ne benzeten Kaya, bakanlıklara seslenerek uygulamadan geri adım atılmasını istedi. Rotasyonun kamu çalışanları için ek külfet getirdiğinin altını çizen Kaya şunları kaydetti: "Bu rotasyon meselesini bir Kavimler Göçü olarak görüyoruz. Hükümetin, Bakanlar Kurulu'nun rotasyon uygulayan bakanlıkların yeniden bu olayı aklıselim ile değerlendirip bu konudaki yapılan yanlış uygulamalardan vazgeçmelerini tavsiye ediyoruz. Rotasyon meselesi bugün sadece çalışanları değil, onların eşlerini, çocuklarını ve yakınlarını etkilemektedir. Bundan biran önce geri adım atılması gerekir. Bakanlıkların bunu bilimsel kamu yönetimi felsefesi ile değerlendirmesi gerekir. Rotasyon aynı zamanda insanların fakirleşmesine sebep oluyor. İyi kötü sizin babadan, dededen kalma eviniz var ve siz buralarda ikamet ediyorsunuz. Ama rotasyonla gittiğiniz zaman ek bir külfet ortaya çıkıyor."

YORUM EKLE
banner151

banner251