" />

Lisans tamamlama hakkı için Bakandan destek istediler

Toç Bir-Sen, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın merkez ve taşra birimlerinde çalışan yaklaşık 7 bin civarında ziraat ve veteriner sağlık teknikerlerinin uzun zamandır beklentisi olan lisans tamamlama hakkının çözülmesi için Bakan Fakıbaba'dan destek istedi. Toç Bir-Sen Genel Başkanı Hüseyin Öztürk, “Bakanlığınız döneminde çalışanlarımızın lisans tamamlama hakkını elde etmesi gönüllerinde sizi unutulmaz kılacaktır" dedi.

Lisans tamamlama hakkı için Bakandan destek istediler
banner200

Toç Bir-Sen Genel Başkanı Hüseyin Öztürk ve beraberindeki heyet Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'yı ziyaret etti.

Ziyarette Genel Başkan Öztürk, tarım ve ormancılık hizmet kolunda üniversitelerin gıda, ziraat, hayvancılık ve ormancılık branşlarında eğitim veren meslek yüksek okullarından ön lisans düzeyinde mezun durumda olan yaklaşık 7 bin ön lisans mezununa yönelik uzaktan veya özgün öğretim şeklinde "Lisans Tamamlama" hakkına kavuşmaları için YÖK nezdinde yürüttükleri çalışmalara Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın destek vermesini talep etti.

Geçtiğimiz günlerde YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile yaptıkları görüşmede lisans tamamlamaya ilişkin hazırladıkları raporu ilettiklerini belirten Öztürk, şunları kaydetti: "Sağlık önlisans mezunları için 6569 sayılı kanun ile örgün veya uzaktan eğitim ile lisans tamamlama hakkının tanınması ile birlikte, bu kişilerin Ziraat Mühendisi, Biyoteknoloji Mühendisi gibi unvanları almalarının yolu açılmıştır. Üniversitelerin gıda, tarım, hayvancılık, tarım makinaları, sebzecilik, meyvecilik v.b. teknik bölümlerinden ön lisans düzeyinde mezun durumda olan ve unvan olarak teknik hizmetler sınıfında (Tekniker, Teknisyen olarak) yer alan personele de lisans tamamlama hakkı verilmesi son derece önemli ve elzemdir. Yıllardır lisans tamamlama hakkını bekleyen çalışanlarımızın sizin Bakanlığınız döneminde lisans tamamlama hakkını elde etmesi, bu müjdeli haberi bekleyen çalışanlarımızın gönlünde sizi unutulmaz kılacaktır"

Öztürk, konuyla ilgili olarak hazırladıkları dosyayı Bakan Fakıbaba'ya sundu.

Ziyarette Toç Bir-Sen Heyeti ayrıca, Bakan Fakıbaba'ya Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda sözleşmeli (4/B'li) olarak görev yapan personel ile TKDK personeline kadro verilmesine ilişkin süreci ve yapılan çalışmaları görüşerek, Bakanlık çalışanlarının diğer mali ve sosyal haklarına ilişkin taleplerini de iletti.

Ziyarette Genel Başkan Öztürk ile birlikte Genel Başkan Yardımcıları Fatih Doğan, Fikret Akdeniz ve 1 Nolu Şube Başkanı Aslan Vegiz hazır bulundu.

TARIMDANHABER


banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
adaletin böylesi
adaletin böylesi - 3 yıl Önce

Türkiyede her yıl 5000 civarında ziraat mühendisi mezun vermektedir.Bunların büyük bir çogunluğu iş bulamamaktadır.üniversiteye giriş ise çok kolay,YÖK bile almış olduğu bir kararla ziraat fakültelerini diğer fakültelerden ayırarak üniversiteye girişte barajın dışında bıraktı...Yani üniversite sınavında ziraat fakültelerini normal zekaya sahip ilköğretim mezunu bir çoçuk bile kazanabilir.Bütün bunlar yetmiyor gibi....

adaletin böylesi
adaletin böylesi - 3 yıl Önce

bakanlıkta çalışan 7000 tekniker, uzaktan öğrenimle ziraat mühendisi olmak için sendikadan harakete geçmesini istiyor.bu sendika yöneticileride bu yaklaşımın hakka,hukuka uygunluğunu hiç düşünmeden bakanla ve YÖK'le görüşüp,girişimde bulunuyorlar...gerçekleşirse yazık olur...çok yazık...

Erdal
Erdal @adaletin böylesi - 2 yıl Önce

Ben teknisyenim tekniklerin 26 yıllık Verin istediğiniz tarım arazisini tarım aletini kim işini iyi yapıyor. Her zaman her yerde. Lisans tamamlama veriyorsanız. Eski yıllardaki imza yetkimizi verin. İşini iyi yapan yapsın. Yapamayan ben mühendisim desin dursun.

banner151

banner251