ESK yerli hayvanda 25 liradan kesim yapacak

Et ve Süt Kurumu, sütten sonra yerli besilik hayvana da müdahale edecek. Et ithalatının artmasından dolayı yerli beside karkas kesim, üretim maliyetlerinin altına düşmüştü. Bu durum yerli üretimi tehdit ederken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, üreticiyi korumak için yerli hayvanda karkas fiyatlarına bir sınır fiyat getirdi. Buna göre, yerli hayvanlar Et ve Süt Kurumu üzerinden 25 liradan alınacak.

banner255
ESK yerli hayvanda 25 liradan kesim yapacak
banner200

Et ve Süt Kurumu, sütten sonra kırmızı ete de müdahale edecek. Et ve Süt Kurumu'nun marketlere verdiği ithal etten dolayı, yerli hayvanda karkas fiyatları 22-23 liraya kadar düşmüştü. Fiyatların üretim maliyetlerinin bile altına düşmesinden dolayı besiciler zor günler geçiriyordu. Kasaplık hayvan ithalatının yanında kırmızı et ithalatının da artması besicilerin tepkisini çekmiş ve Ankara'ya yürüme kararı almışlardı.


Yerli hayvanda 25 lira kesim fiyatı uygulanabilecek mi? Haber için tıklayın...


FAKIBABA BESİCİLERDEN SÜRE İSTEMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde besiciler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile görüşmüşlerdi. Bakan Fakıbaba da tüketicilere ucuz et satılması yönünde çalıştıkları gibi üreticileri de koruyacak bir çalışma yaptıklarını belirterek, besicilerden biraz süre istemişti.


İthal besilik hayvanlar ne olacak? Haber için tıklayın...


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın marketlerde ucuz etle ilgili yürüttüğü çalışmanın sonuçları bugün açıklandı.

YERLİ BESİLİK HAYVANIN KESİM FİYATINA TABAN FİYAT GELDİ

Açıklamada, besicileri korumaya yönelik alınan tedbir dikkat çekti. Buna göre Et ve Süt Kurumu, besicilerin yerli hayvanlarını kilosu 25 liradan alacak. Bu kararla, süt regülasyonunda olduğu gibi, yerli hayvanın karkas kesim fiyatlarında da taban fiyat belirlenmiş oldu.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251