" />

CHP’li Bektaşoğlu’ndan: TMO’ya fındık tepkisi!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin piyasa fiyatından fındık alımına tepki gösterdi. Bektaşoğlu, "14-15 TL'den sezonu açan fındığın 10 TL olan piyasa fiyatını, yani aslında yabancı alıcının belirlediği fiyatı, devletin alım fiyatı olarak açıklamak neyin nesidir?" diye sordu.

CHP’li Bektaşoğlu’ndan: TMO’ya fındık tepkisi!
banner200

CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin piyasa fiyatından fındık alımını TBMM'ye taşıdı. Bektaşoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına 'yeni fiyat açıklayın' çağrısında bulunarak, "üretici mağduriyetini ve ülkemizin döviz kaybını önlemek için müdahale çağrımız dikkate alınmadı. Fiyatların 15-20 TL aralığından 9-10 TL'ye kadar düşmesine seyirci kalındı. Yabancı bir firmanın serbest piyasayı kendi lehine düzenlemesine izin verildi. Hiçbir fındık politikası oluşturmayarak üretici, alı, yerli sanayici mağdur edildi" ifadelerini kullandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'e seslenen Bülent Bektaşoğlu, şunları sordu:

"14-15 TL'den sezonu açan fındığın 10 TL olan piyasa fiyatını, yani aslında yabancı alıcının belirlediği fiyatı, devletin alım fiyatı olarak açıklamak neyin nesidir? Sizce bu mudur Türk fındığının değeri? Sayın Bakan, şu anda yaptığınız fındığı ucuzlatma hamlesidir, aynı zamanda yeni sezonun da fiyatının oluşmasına da katkıda bulunmaktır. Eğer niyetiniz gerçekten üreticinin menfaatini düşünmekse yeni bir taban fiyatı açıklamalısınız."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
TMO fındık alacakmı
TMO fındık alacakmı - 5 yıl Önce

TMO fındık belirsizliği çiftçiyi huzursuz ediyor bakan net olsun alacakmı TMO yeni dönemde yoksa seçim içinmi göstermelikmi çıksın ortaya

banner251