" />

Yumurta ihracatı barış mesajıyla şaha kalktı

Türkiye'nin İsrail ve Rusya ile başlatılan barış süreci ve ardından Başbakan Binali Yıldırım'ın “Irak'la, Suriye ile, Mısır ile bizim kavga etmemiz, ilişkilerimizin bozulması için çok nedenimiz yok ama ilişkilerimizin düzelmesi için çok neden var" açıklaması yumurta ihracatını şaha kaldırdı. Irak'a yapılan yumurta ihracatı haftalık 120 TIR'dan 310 TIR'a çıktı.

banner255
Yumurta ihracatı barış mesajıyla şaha kalktı
banner200

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan adımla, İsrail ve Rusya ile sorunlarını giderme yolunda başlatılan barış sürecinin ardından, Başbakan Binali Yıldırım'ın “Irak'la, Suriye ile, Mısır ile bizim kavga etmemiz, ilişkilerimizin bozulması için çok nedenimiz yok ama ilişkilerimizin düzelmesi için çok neden var" açıklaması yumurta ihracatını şaha kaldırdı. Irak'a yapılan yumurta ihracatı haftalık 120 TIR'dan 310 TIR'a çıktı.

HAFTALIK İHRACAT 120 TIR'DAN 310 TIR'A ÇIKTI

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Kanatlı Tanıtım Grubu Başkanı Bedri Girit, Başbakan Yıldırım'ın beyanatı öncesinde Türkiye'nin Irak'a haftada 14 dolardan ortalama 120 TIR ihracat yaptığını, Başbakan'ın barış mesajı sonraki hafta ise 17 dolardan 310 TIR ihracat gerçekleştirdiklerini anlattı.

KAYIPLARI TELEFİ EDECEĞİZ

Türkiye'nin Irak'a yaptığı yumurta ihracatının siyasi ilişkilerin bozulduğu süreçte yüzde 40 düştüğüne işaret eden Girit, “Başbakamızın Irak ile siyasi ilişkileri sıcak hale getireceğiz açıklaması sonrasında Iraklı alıcılar yönlerini Türkiye'ye çevirdi. Irak pazarındaki ihracat kaybımızı telafi edeceğiz" diye konuştu.

IRAK'A HAFTALIK ORTALAMA 200-220 TIR YUMURTA İHRACATI HEDEFLİYORUZ

Irak pazarından çok umutlu olduklarını dile getiren Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Keskin Keskinoğlu ise, Türkiye'nin dış politikasındaki olumlu gelişmenin yumurta ihracatını zirveye taşıyacağını ifade etti. Keskinoğlu şöyle devam etti: “Türkiye, kriz öncesinde Irak'a ortalama haftalık 180-200 TIR yumurta ihraç ediyordu. Barış ikliminde bu ihracat rakamlarına tekrar ulaşacağız, hatta geçeceğiz. Irak'a haftalık ortalama 200-220 TIR yumurta ihracatı hedefliyoruz."

YUMURTA SEKTÖRÜNÜN BAŞBAKAN'DAN BİR İSTEĞİ DAHA VAR

Umman, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Türkiye'den yumurta ithalatında TIR başına 900 dolar ile 1600 dolar arasında harç aldığına işaret eden Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Taktak, “Başbakanımız Binali Yıldırım ve Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci'den beklentimiz bu ülkelerdeki mevkidaşlarıyla gerçekleştirdikleri görüşmelerde Türkiye'den yumurta ithalatında aldıkları harçları kaldırmalarını talep etmeleridir" dedi.

İsrail ile imzalanan barış anlaşması sonrasında Türkiye'den İsrail'e yumurta ihracatında da artış olacağını anlatan Taktak, İsrail'e yumurta ihracatının Ekim ayından itibaren ivme kazanacağı müjdesini verdi.

TÜRKİYE'DE YUMURTA İHRACATI 10 YILDA 16 KAT ARTTI

Türkiye'nin yumurta ihracatı 2005 yılında 17.5 milyon dolar düzeyinde iken, 2005 sonrasında özellikle Irak pazarında yakalanan başarı sayesinde 2013 yılı sonunda 406 milyon 161 bin dolara kadar ulaştı.

2013 yılı sonrasında Irak ve Suriye ile siyasi ilişkilerimizin gerilmesi yumurta ihracatında kan kaybına yol açtı. 2014 yılında 403 milyon dolarda tutunan yumurta ihracatı 2015 yılında yüzde 32'lik gerilemeyle 275 milyon dolara düştü.

Türkiye, 2014 yılında Irak'a 326 milyon dolarlık yumurta ihraç etmişken, 2015 yılında bu rakam yüzde 40'lık sert inişle 195 milyon dolara geriledi.

Kanatlı sektörü, Başbakan Binali Yıldırım'ın "Biz dostluklarımızı arttıracağız, düşmanlıklarımızı azaltacağız. Bütün ülkeleri dost olarak görüyoruz. Bundan sonra Karadeniz'i, Akdeniz'i çevreleyen bütün ülkeler ile dostluklarımızı ilerleteceğiz. Anlaşmazlıklarımızı asgari düzeye indireceğiz" açıklamasının kanatlı sektörünün ihracat rakamlarını kanatlandıracağına inanıyor.

TÜRKİYE'NİN YILLAR İTİBARİYLE YUMURTA İHRACAT RAKAMLARI

YORUM EKLE
banner151

banner251