TARIMDAN HABER ÖZEL / Hayvancılık desteklerinin içinde önemli bir kalemi oluşturan buzağı desteğinde köklü bir değişikliğe gidilecek. Mevcut durumda özellikle büyük işletmelerde doğan bütün buzağılara tam destek verilmiyordu. Yapılacak değişiklikle büyük işletmelerdeki bütün buzağılara tam destek verilecek.

MEVCUT DURUMDA BUZAĞI DESTEĞİNDE KADEME SİSTEMİ UYGULANIYORDU!

Mevcut durumda buzağı başına ödenen destek miktarı 1-20 başa kadar tamamı, 21-100 başa kadar yüzde 75’i, 101-500 baş için yüzde 50’si ödeniyordu.

SAYI NE OLURSA OLSUN İŞLETMEDEKİ BÜTÜN BUZAĞILARA AYNI DESTEK VERİLECEK!

Gübre desteği eridi gitti! Çiftçinin hiç bir yarasına merhem olmuyor! 15 bin lira maliyete 48 lira destek! Gübre desteği eridi gitti! Çiftçinin hiç bir yarasına merhem olmuyor! 15 bin lira maliyete 48 lira destek!

Tarım Bakanlığının üzerinde çalıştığı yeni destekleme modelinde ise kademe sistemi kaldırılarak bütün buzağılara aynı miktarda destek verilecek.

ARİ İŞLETMELERDE DOĞAN BUZAĞILARA VERİLECEK DESTEK 7-8 BİN LİRAYA KADAR ÇIKACAK!

Diğer yandan ari işletmelerde doğan buzağılara daha farklı bir destek miktarı uygulanacak. Örneğin, ari işletmede doğan buzağıya verilecek destek miktarı 7-8 bin liraya kadar çıkabilecek. Ari işletmeler de genellikle büyük işletmeler olduğu için, bu işletmelerde buzağı başına verilecek destek miktarının 7-8 bin liraya kadar çıkması da yine küçük aile işletmelerinden ziyade büyük işletmelerin menfaatine bir uygulama olacak.