" />

Türkiye’de hayvancılık zor günler yaşıyor!

Tarım ülkesi Türkiye'de hayvancılığın zor günler yaşadığını belirten Adana'nın merkez Yüreğir İlçesi Ziraat Odası Meclis Üyesi Cabbar Akgül, “Yem pahalı, süt para etmiyor. Girdi maliyetleri sürekli tırmanırken elde edilen gelir azalıyor, hatta maliyeti kurtarmıyor" dedi.

Türkiye’de hayvancılık zor günler yaşıyor!
banner200
banner217

Türkiye'de özellikle kırsal kalkınmada hayvancılığın gelişiminin büyük önem taşıdığını belirten Akgül, “Hayvancılık gerek ulusal, gerekse bölgesel kalkınmada önemli iktisadi fonksiyonlara sahiptir. Bu sektör, kırsal kesimde gizliği işsizliği önler. Sanayi ve hizmet sektörüne istihdam yaratır. Bunların yanı sıra halkın yeterli ve dengeli beslenmesini sağlama gibi işlevleri de olan hayvancılığın sorunlarının çözümlenmesi ülke ekonomisi açısından büyük önem taşımaktadır" diye konuştu.

Ekspres gazetesinin haberine göre, yaklaşık 20 yılı aşkın süredir hayvancılıkla uğraştığını anlatan Cabbar Akgül, köylerdeki hayvan varlının sürekli azaldığını belirterek, böyle devam ettiği sürece bugün marketlerde kilosu 2.50-3.00 TL arasında olan sütün daha pahalıya içileceğini söyledi.

Akgül, kırsaldan kentlere göçün ve bunun neden olduğu olumsuzlukların giderilmesinde hayvancılık desteğinin önem arz ettiğini belirterek, “Bugüne kadar aile işletmeciliği ile hayvancılık yapanlar, bu hayvanlarını satarak kentlere akın ediyorlar. Oysa bu insanların karınları yaşadıkları yerlerde doymalı" dedi.

HAYVANCILIĞIN BAŞLICA SORUNLARI

Hayvancılığın önündeki en büyük sorunun girdi maliyetlerindeki artış olduğuna dikkati çeken Cabbar Akgül, şunları kaydetti:

“Meralarımız yok. Bir hayvan günde 8 kilogram yem tüketiyor. Yem fiyatları sürekli yükselirken, süt para etmiyor. Hayvan varlığı kayıt sistemi sağlıklı çalışmıyor. Kayıt olmadığında da devlet desteklerinden faydalanılmıyor. Bir örneği kendi çiftliğimden vermek istiyorum. Ben de 200 baş hayvan var, bunların ancak 30'unun kaydı çıkıyor. Bendeki hayvan bir başka köyde görünüyor. Söylediğimizde ise 'gidi kaydını alın' deniyor. Bizim köyde eskiden 600-700 tane sağılan inek vardı şimdi sadece bende var. Ayrıca sağım giderleri de yüksek. Sağım ünitesi kurmak çok maliyetli. Bu şartlarda köylüler hayvan varlıklarını birer ikişer sürekli elden çıkarıyorlar."

2.5 TL'LİK KÜPE 10 TL OLDU

Akgül, daha önce veterinerler tarafından takılan küpeleme yetkisinin şimdi Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'ne verildiğini belirterek, “Birlik aracılığıyla yapılan küpeleme ise hayvan başına 10 TL. Neden artık veterinerler yapamıyor? Bunu da anlayabilmiş değiliz" dedi.

Küpesi olmayan hayvan için kesilen ceza miktarının ise 670 TL olduğunu belirten Akgül, bu sorunun da giderilerek, eskisi gibi veterinerler tarafından yapılması gerektiğini kaydetti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
sorun büyük
sorun büyük - 5 yıl Önce

maalesef sorunlarımızla hiç ilgilenen yok. küpe sorunu kayıt sorunu kamyon tonaj sorunu. boş 3 300 kg gelen kamyonun yolda 4000 kg geçmesin diyo devlet. adam yabancı pazara mal almaya gidiyor bu kamyona ne atacak ne kazanacak her yerde kantar var. avrupada kamyonetler 5 500 kg kamyonlara 7500 kg bizde kamyonetler 3500 4000 kg bunların düzetilmesi lazımki hayvancılıktan sogumayalım

- 5 yıl Önce

Yalan soyluyor hayvancilik su anda bundan guzel olamaz etin kilosu 25 tl daha ne istiyorlar belami

- 5 yıl Önce

Uzaktan davulun sesi hos geliyor .sen migdene girecegi eti dusunuyorsun .bir cuval yem bitane saman yonca yulaf kac para haberin var mi bilader bos muhabbettleri kes ...

banner151