Merkez sabit tuttu, Ziraat çiftçinin faizini artırdı!

Ziraat Bankası, 'memleket, millet ve çiftçi' vurgusunun ön plana çıktığı reklam filminin yayınlandığı bir dönemde, çiftçiye kullandırdığı faiz oranlarını artırdı. Faiz artışının, Merkez Bankası'nın faizleri sabit tuttuğu bir dönemde yapılması ise manidar bulundu. Zamanlaması manidar faiz artışı, 'reklam filminin giderleri çiftçiden mi karşılanacak?' eleştirilerini gündeme getirdi.

Merkez sabit tuttu, Ziraat çiftçinin faizini artırdı!
banner282

Bugünlerde Ziraat Bankası'nın 152'nci Yıl için hazırlanan Reklam Filmi' konuşuluyor. 'Neden… Neden Bir Başka Bakıyorsun Bu Memlekete…' ifadeleri ile başlayan reklam filminde Ziraat Bankası'nın 152 yıllık serüveni etkili bir şekilde anlatılıyor. Reklam filminin uzun olması ve televizyonlarda arka arkaya yayınlanması Banka yönetiminin bu tanıtım için ciddi bir bütçe ayırdığını gösteriyor.

ZİRAAT'TEN MANİDAR FAİZ ARTIŞI!

Ziraat Bankası'nın 'memleket, millet ve çiftçi' vurgusunun ön plana çıktığı reklam filminin yayınlandığı bir dönemde çiftçinin kredilerinde faiz artışına gitmesi dikkat çekti. Bu artışın faiz lobisinin bütün baskılarına rağmen Merkez Bankası'nın faiz artışına gitmediği bir dönemde yapılması ise manidar bulundu.

ÇİFTÇİNİN FAİZ MALİYETİ ARTACAK

Ziraat Bankası, Tarım Kredi'ye kullandırdığı kredilerin faizlerini yüzde 12'den 12.50'ye çıkardı. Bu faiz artışıyla birlikte Tarım Kredi üzerinden kredi kullanan çiftçinin maliyetleri artacak. Özel bankalarda zaten yüksek olan faizlerden dolayı zor günler geçiren çiftçi, bu artışla birlikte bir darbede devlet bankasından yemiş oldu.

Ziraat Bankası'nın zamanlaması manidar faiz artışı, reklam filminde geçen; 'Neden Bir Başka Bakıyorsun Bu Memlekete…' vurgusunu da anlamlı hale getirdi.

Tarım Kredi, Ziraat Bankası'ndan aldığı krediyi, ÇKS'si olan çiftçiye yüzde 4, olmayan çiftçiye ise yüzde 8'den kullandırıyor. Ancak burada da komisyon oranları devreye giriyor. Tarım Kredi'nin kullandırdığı kredilerde komisyon oranları yüzde 4 ile 6 arasında değişiyor.

Kaynak: Milli Gazete

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2019, 19:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
faiz
faiz - 6 yıl Önce

Yem ve gübrede kdv ayağı bu...

Zirat bankası
Zirat bankası - 6 yıl Önce

Arkadaşlar bu ziratbnk çifçi bankası degil zengin şirketlerin bankası nedenmi ben yem kıredisine baş vurdum 150 milyara 200 ikiyüz milyarlık ev arsa istedi tarla kabul etmiyo bu nasıl bir çifçi kıredi siyse siz karar verin

faiz artışı
faiz artışı - 6 yıl Önce

Bu nasıl bir anlayış zaten bitmiş cifciye bide faiz artırımı yok böyle bi şey bizede is ver sin cifciligi bırakalım asgari ücrete raziyiz

Ziraat
Ziraat - 6 yıl Önce

Azbile çifçi çok iyi yüzde 20 yapsınlar faizler iyi olur

palavra
palavra - 6 yıl Önce

Çks si olana %4 olmayana %8 diye birşey yok. Cksi si olmayana bitkisel üretim kredisi yok bir defa. İkinci olarak halkimiz bankalardan %24 e kullandgi ve ekstradan alinan masraflarla ses cikarmayip aliskanlik olduğu için en yuksek oran olarak %12 den alsa bile agzini bukuyor ve parasini diger bankalars yatiriyor.b u devlete ihanet sayilir yazik .

Haksızlık Yapmayın
Haksızlık Yapmayın - 6 yıl Önce

Aslında bu haber o kadar basit bir anlayış ile yapılmış ki hiç bir araştırma bile yapılmamış. Ziraat Bankası yıllardır çiftçinin yanında ve çiftçiye desteğini hiç esirgemiyor. Özel bankalardan yıllık %30 ile kredi kullandırımlari var. Buna hiç sesi çıkmıyor. Milli değerlere sahip çıkan bankamızı bu kadar kolay harcamayın. Milli değerlere sahip çıkın.

- 6 yıl Önce

50bin tl para istiyorsun 150bin tl ipotek istiyor personel de ilgi yok ne diyeyimki

Ziraat bankasi
Ziraat bankasi - 6 yıl Önce

Arkadaşlar ziraat bankasında kredi kullanma imkanı varken neden tarım kredi koop lerinden borclaniyo çiftçi.Tarım kredi koop ziraat le aynı yıl kurulmuş. Hala neden finans ihtiyacını ziraat ten karsiliyo. Daha dün kurulan torku çiftçi koop olarak kuruldu şimdi dünya markası. Burda ziraat te kabahat aramak mantıksız. ptt si ziraat ten para alır tarım kredisi ziraat ten alır. O zaman bu kurumlar ada gerek yok. Merkez bankası faizleri sabit tuttu ziraat artırdı çok saçma. Piyasada faizler nerelerde araştırmadan atipbtutmayin