" />

Fabrika yapan fabrikaların kabiliyetleri yok ediliyor!

Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök, Türkiye'de bir zamanlar 'Fabrika üreten fabrika' ismiyle ünlenen makine fabrikalarının özelleştirme politikaları sebebiyle tam kapasite çalışamadığını belirterek, “Ankara, Afyon, Eskişehir, Erzincan, Turhal fabrikalarının bünyesinde faaliyet gösteren makine fabrikaları gerçek işlevinden yoksun, bir kenara atılmış vaziyetteler" dedi.banner255
Fabrika yapan fabrikaların kabiliyetleri yok ediliyor!
banner200

Türkiye Gıda ve Şeker Sanayii İşçileri Sendikası (Şeker-İş) Genel Başkanı İsa Gök, son günlerde yeniden gündeme taşınan şeker fabrikalarının, bilinçsizce özelleştirilmesinin Türkiye Savunma Sanayini de olumsuz yönde etkileyeceğini belirtti.

Şeker sektörünün üzerinde ciddiyet ve hassasiyetle durulması gereken stratejik sektörlerin başında geldiğinin altını çizen Gök, ülke gerçeklerini gözardı eden bir yol haritasıyla şeker fabrikalarını özelleştirmenin Türkiye'nin, özellikle de Savunma Sanayii'nin kalbine bomba atmakla eşdeğer olacağını söyledi.

MAKİNE FABRİKASI HER TÜRLÜ SİLAHI ÜRETECEK KABİLİYETTE

Şeker Sektörünün stratejik özelliği sebebiyle aslında Savunma Sanayiimizin en önemli silahları arasında yer aldığını belirten Gök, Şeker Fabrikaları bünyesinde kurulan Makine Fabrikalarının bunların başını çektiğini kaydetti. Gök, “Şöyle ki; Afyon, Ankara, Eskişehir, Erzincan ve Turhal fabrikaları Şeker Sanayi bünyesinde makine fabrikaları olarak kurulurken ilk etapta amaçlanan, şeker fabrikalarına yedek parça üretimi ve komple şeker fabrikası yapmaktı. Bu amaç doğrultusunda makina fabrikaları şeker fabrikaları bünyesinde kuruldu. Makina fabrikaları bu amacına da uzun seneler içerisinde ulaştı ve ülke ekonomisine gözardı edilemeyecek önemli katma değer sağladı. Bu hedefler doğrultusunda imalatlar fabrikaların makine yedek parça ihtiyaçlarının karşılanmasının dışında bir savaş durumunda silah üretimi yapabilecek şekilde de dizayn edildi" dedi.

Her ne kadar Makine fabrikalarının kaderine terk edilseler de bugün halen daha yüzde yüz Türk işçisinin alın teriyle Savunma Sanayine her türlü ağır silah ve yedek parçayı üretebilecek kabiliyette olduğunu iddia eden Gök şöyle devam etti:

YERLİ OTOMOBİLİ BİLE ÜRETECEK KAPASİTELERİ VAR

“Hatta bu fabrikaların yerli otomobil üretecek kapasitesi bile var. Ancak, Özelleştirilme süreci tüm fabrikaların elini kolunu bağlamış durumda. Bu süreçte yaşanan belirsizlikle birlikte makine fabrikaları da şeker fabrikaları gibi bir bütün olarak ele alındığından, rast gele satılmaması için verdiğimiz mücadelelerin önemi daha da artmaktadır. Biz, Sendika olarak şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı açtığımız davalarla aslında gözardı edilmemesi gereken bir tehtidi de engellemeye çalışıyoruz. Bu sebeple şeker sektörü özelleştirilirken konu diklemesine değil, her boyutuyla değerlendirilerek üzerinde ciddiyet ve hassasiyetle durulması gerekmektedir."

ÖZELLEŞTİRMENİN KESKİN KILICI MAKİNE FABRİKALARININ DA ENSESİNDE

Türkiye'de bir zamanlar 'Fabrika üreten fabrika' ismiyle ünlenen makine fabrikalarının özelleştirme politikaları sebebiyle bugün tam kapasite çalışamadığına değinen Gök, “Ülkemizin önemli değerlerinden Türk Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi çalışmaları dört bir koldan gündeme taşına dursun Ankara, Afyon, Eskişehir, Erzincan, Turhal Şeker Fabrikasının bünyesinde faaliyet gösteren ve bir zamanlar Ortadoğu'nun en büyük makine fabrikaları olarak nitelenen bu fabrikalarımız bugün gerçek işlevinden yoksun, bir kenara atılmış vaziyetteler. Kurulduğu günden bugüne Türk mühendisleriyle yerli teknolojik gücünü kullanarak büyük başarılara imza atan bu fabrikaların yeni dönemde tekrar ülkemize kazandırılması atılacak adımların başında gelmektedir" diye sözlerini tamamladı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bu cennet vatana kaç yönden kastedilir.
Bu cennet vatana kaç yönden kastedilir. - 6 yıl Önce

Eğer birileri kendinin iyi bildiği alanda mücadele veriyorsa dikkate almak gerekir.meclise sürekli doktor vekil gönderiyor siyasi partiler.Bu memleketin hastalık sorunumu varda çözülmüyorda mecliste gündemimi oluşturulacak.bu ülkenin tarımı agir sanayisi yokmu kim ilgilenecek hangi vekil kamuoyu yapacak.sayın gök vatana kastediliyor bir anlamda diyor.anlayana
Bizde diyoruzki hiç kimse bilerek veya bilmeyerek bu vatana kastedmesin

makina fabrikaları
makina fabrikaları - 6 yıl Önce

Sayın başkana makine imalatının sorunlarındaki hassasiyeti için teşekkür ederiz.Sadece Şeker Sanayiine değil,Çimento, Demir-Çelik, Petrokimya, Madencilik ve diğer Ağır Sanayi sektörlerine yıllardır makine, tesis ve yedek parça imalatı yaparak, dövizimizin yurt içinde kalmasını sağlayan Makina Fabrikalarının, özelleştirme sürecinde gitgide eksilen işgücü nedeniyle atıl hale gelmemesi için gerekli tedbirler acilen alınmalıdır.Büyük emeklerle kurulan bu fabrikalar,entegre tesisler olup benzerini bugün bile kurmak büyük para ve emek gerektirir.Yeni personel alınmıyor olması, yıllardır emek ve göz nuru ile oluşmuş tecrübelerin genç nesillere aktarılmadan yok olmasına neden olacaktır.

Özelleştirme
Özelleştirme - 6 yıl Önce

Mücadeleye eyvallah ancak dikkat edin son yirmi yıldır şeker işçisinin psikolojik durumundan kimse bahsetmiyor özelleştirme bir kement gibi boynunda çekildi çekilecek psikolojisi çalışıp duruyor sonuç belli değil emekliliği hak eden genç genç emekli oluyor kimse dönüyor ne oluyor bu şeker işçisine işçi sadece araç halini almıştır özelleştirme gidişatından işçi tamamen varlık halinde bulunan fabrikalarin var olmasıyla alaka kurulmuş ve her halde özlük haklarının muhafazası ve iyileştirilmesi yönünde adım atılmamıştır ve atilmayacak gibi gorunuyor

Ağır Sanayii yok edilmemeli
Ağır Sanayii yok edilmemeli - 6 yıl Önce

“Fabrika Yapan Fabrika “ ünvanını almış bu fabrikalarımızın,Özelleştirme sonucu işletme amacı gütmeyecek kişi ve kuruluşların eline geçmesi halinde ,buralardaki tezgah ve tesisler hurda fiyatına yok pahasına satılacak ,kırk yıllık bilgi birikimi ve tecrübe göz ardı edilecektir.Yıllar süren eğitim ve deneyimle üretken hale gelmiş işci ve mühendis,başka kurumlarda ilgisiz işlerle sanayiden uzaklaşacaktır.
Sonuç olarak ,Türkiye’nin ağır sanayi hamlesinde bir temel taşı olarak yer almış olan Makine Fabrikalarımızın yok edilmesi ,bu sanayi sektöründe çok önemli bir açık yaratacaktır. Bu fabrikalarımızın yarattığı katma değerin önemi ,umuyoruz ki çok geç olmadan anlaşılacaktır.

banner151

banner251