Ette ithalatın önü açıldı!

Bakanlar Kurulu AB menşeli karkas ette gümrük vergisini sıfırladı. Yıllık 19 bin 500 ton et ithalatına ilişkin taahhüt çerçevesinde gümrüksüz et ithalatının önü açılmış oldu.

banner255
Ette ithalatın önü açıldı!
banner200

Dünya gazetesinden Hüseyin Gökçe'nin haberine göre, uzun süredir tırmanışta olan et fiyatlarına müdahale amacıyla alınan önlemlere bu kez yeni bir adım eklendi. Bakanlar Kurulu, Gümrük Birliği anlaşması yükümlülüklerinden birisi olan, yıllık 19 bin 500 ton et ithalatına ilişkin taahhüt çerçevesinde gümrüksüz et ithalatının önünü açtı.

Bakanlar Kurulu 2006 yılında yayınlanan, AB menşeli bazı tarım ürünleri İthalatında Tarife kontenjanı Uygulanması Hakkında Kararda değişiklik yaparak, canlı hayvan ve karkas et ithalatında gümrük vergisini sıfırladı. 2006 yılında yayınlanan kararda, 15 bin 100 ton karkas et, 6 bin ton da canlı hayvan ithalatı için gümrük vergisi sıfırlanarak, tarife kontenjanı açılmıştı.

Resmi Gazete'de yayınlanan kararda, canlı büyükbaş hayvan ile 0202.20 GTİP'li (gümrük tarife istatistik pozisyonlu) karkas et ithalatında 2015 yılı için gümrük vergisini sıfırladı.

Önlemler sürüyor ama fiyat düşmüyor

Önlemler çerçevesinde ilk olarak Et ve Süt Kurumu, perakende satış fiyatını yüzde 5 daha indirerek piyasadan yaklaşık yüzde 27 daha ucuza et satmaya devam etti. Ancak bu önlem (EBK'nın yüzde 1.5-2 oranındaki pazar payı sebebiyle) piyasa fiyatlarının düşmesine yeterli olmadı.

Eş zamanlı olarak Et ve Süt Kurumu yaklaşık 4 bin tonluk et ithalatı için ihale açtı. Başka bir önlem olarak da ESK, dünden itibaren de et sanayicisine 21.5 TL artı KDV fiyatıyla donmuş et satışına başlamıştı.

Türkiye Gümrük Birliği anlaşmasından kaynaklanan gümrüksüz ithalat zorunluluğunu, yerli üreticileri korumak adına AB ülkelerinde deli dana hastalığını gerekçe göstererek yerine getirmiyordu. Ancak 2010 yılında yine et fiyatlarının aşırı yükseldiği dönemde, uzun yıllar sonra Türkiye yeniden et ithalatına başlamıştı. Aynı dönemde hem kasaplık, hem de besilik hayvan ithalatı yapılmıştı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 6 yıl Önce

Esnafin mali sanayi koylunun mali enayi koylu kesmini bitirecekler

Meteryal
Meteryal - 6 yıl Önce

Girdi fiyatlari dussun mazot yem hayvanci o faizsiz kredi verilsin analar mezbahanelere gitmesin ana olmadandan. Dana olmaz

koyluye ureticiye mustehak
koyluye ureticiye mustehak - 6 yıl Önce

koylu uretici kendisinin aleyhine calisan ital kurbanlik getiren yurdun cesitli kurban pazarlarind ital hayvan pazarliyan birlik baskani tekrar baskan yapanlar simdi hic aglamasin aksine kina yaksinlar bahse konu koyun keci birlik baskani ital hayvan gelmesi icin bakanliga yazili muracat etmistir bakanlikta geregini yapmistir

yuhhhhhhhh
yuhhhhhhhh - 6 yıl Önce

Mahvettiniz milleti ithal sokucagina maliyeti yemi samanı düsür oynaya oynaya milleti oyuncak ettiniz kimin masasisiniz hangi ağalarin çiftlikleri dolacak yine piyasa düşünce düsür 20ye düşürde oynayıp durma herkez işine baksın git 25 dana kesip 45e kıyma satanin tepesine bin yetistiricinin değil yeter artık

cozum
cozum - 6 yıl Önce

bakanlık et veya hayvan ıtal edecegıne sektordekı sorunların cozumu yoluna gıtmelı yem bıtkılerı desteklenıyor fakat hayvancılık yapanların yuzde seksenınde arazı yok cıftcı desdeklenmıs oluyor mısır ekıyoruz hayvanımıza yem olsun dıye desteklemeden yararlanmak ıcın fatura olması lazım yanı mısırı tuccara satacaz faturasıyla destekden yararelanacaz 500 e tuccara sat 800 den gerı al nasıl cıksın uretıcı bunun ıcınden bunklara cozum bulunmasını arzu edıyoruz

banner151

banner251