Bakanlık Antep fıstığı üretiminde yüzde 80 artış bekliyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan 'Antep fıstığı Rekolte Tahmin Komisyonu' çalışmalarını tamamladı. Buna göre bu yıl Antep fıstığında yüzde 80 rekolte artışı bekleniyor.

Bakanlık Antep fıstığı üretiminde yüzde 80 artış bekliyor
banner282

Konuyla ilgili olarak Bakanlıktan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2015 yılında Antep fıstığında rekoltenin gerçeğe yakın olarak tespit edilebilmesi, farklı kurum yada kuruluşlarca birbiriyle uyumsuz rekolte sonuçlarının açıklanmasının önlenmesi, piyasada spekülatif dalgalanmalara meydan vermeksizin fiyatın gerçek arz/talep dengesine göre oluşmasının sağlanması ve ürüne yönelik sağlıklı alan, ağaç sayısı, verim, üretim bilgilerinin temini amacıyla 2015 yılında 'Antep fıstığı Rekolte Tahmin Komisyonu' kuruldu.

Gaziantep Antepfıstığı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü Koordinasyonunda, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Siirt, Kahramanmaraş ve Kilis Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri, Ziraat Odaları ve Ticaret Borsa temsilcilerinin katılımlarıyla kurulan komisyon çalışmalarını tamamladı. Antep fıstığı Rekolte Tahmin Komisyonu tarafından yapılan tespit çalışmaları sonucunda 2015 yılı Antep fıstığı rekoltesinin 2014 yılına göre yüzde 80 artış ile 144 bin 112 ton olacağı öngörüldü.

Yine yapılan tespit çalışmalarında göre ülkemizde 2.8 milyon da alanda antepfıstığı üretimi yapılırken toplam 50.4 milyon adet fıstık ağacı bulunuyor. Bu ağaçların 39.3 milyon adeti meyve veren yaşta, 11.1 milyon adeti ise meyve vermeyen yaşta.

Antep fıstığı üretimi ağırlıklı olarak; Gaziantep, Şanlıurfa, Siirt, Adıyaman, Kahramanmaraş, Kilis illerimizde yapılırken Mardin, Manisa, İzmir, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Hatay, Malatya, Mersin, Antalya ve Şırnak illerimizde de üretim yapılıyor."

YORUM EKLE