36 milyon ton buğday ithal edildi!

CHP Bursa Milletvekili ve Milletvekili Adayı Orhan Sarıbal, Türkiye'nin tarım potansiyeli yüksek bir ülke olduğunu ancak yanlış politikalar nedeniyle bu potansiyelin değerlendirilemediğini kaydetti.

banner255
36 milyon ton buğday ithal edildi!
banner200

1980'li yıllara kadar Türkiye'nin kendini besleyebilen bir ülke olduğunu bildiren Sarıbal, “Günümüzde tarım tam bir kıskaç içindedir. Tohum, gübre, ilaç, akaryakıt gibi temel girdiler dışa bağımlı ve fiyatları yüksek kredilendirme sistemi yabancıların kontrolüne geçmeye başladı. İç pazar yabancı tarım ürünlerince istila edildi. Yüksek değerli ürünlerin yanı sıra hububat ve bakliyat ithalatı da artmaya başladı" dedi.

AK PARTİ'NİN 13 YILLIK İTHALAT KARNESİ

Son 13 yıla ait çarpıcı veriler paylayan Sarıbal, şunları kaydetti: “13 yıllık AKP iktidarı döneminde 50 milyon ton yağlı tohum, 36 milyon ton buğday, 14,5 milyon ton soya, 9 milyon ton pamuk, 7 milyon ton ayçiçeği, 3.8 milyon ton pirinç ithal edildi. Bu dönemde yağlı tohum ve türevleri ithalatına 31 milyar dolar, pamuk ithalatına 16 milyar dolar buğday ithalatına 10,5 milyar dolar, soya ithalatına 7 milyar dolar, ayçiçeği ithalatına 4 milyar dolar, pirinç ithalatına 3 milyar dolar, mısır ithalatına 1,8 milyar dolar ödendi."

Parahaberi.com

YORUM EKLE
banner151

banner251