Yerli ekmeklik buğday çeşitlerinin çiftçiye tanıtılması için tarla günü düzenlendi

'Yerli ve Milli Tohumların Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın' sloganından yola çıkarak hazırlanan yerli ve milli çeşitlerin yaygınlaştırılması projesi kapsamında Alpu ilçesinde tarla günü düzenlendi.

Yerli ekmeklik buğday çeşitlerinin çiftçiye tanıtılması için tarla günü düzenlendi
banner200

Tarla gününe Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü, Alpu Ziraat Odası Başkanı, S.S. Alpu Merkez Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü konu uzmanı, Siyasi Parti İlçe Başkanı, Alpu İlçe Tarım ve Orman Müdürü, görevli personeller ve çiftçiler katıldı.

Proje İl Müdürlüğü ve Bakanlık araştırma kuruluşlarınca geliştirilerek tescil edilmiş daha iyi verim ve kalite özelliklerine sahip yerli ve milli hububat çeşitleri çiftçilere gösterip tanıtarak Eskişehir'de yerli tohumlarla üretim ve verimi artırmak amacıyla yapıldığı kaydedildi. Bu kapsamda Alpu ilçesinde ekilen buğdaylık ekmek çeşitleri olan Tekfen 1013, 2038,2064,2071 yerli ve milli tohumu ile ilgili Tarla günü etkinliği yapıldı. Konu uzmanı tarafından büyük ilgi gören çeşitlerle ilgili tek tek detaylı bilgi aktarıldı. Deneme çalışması yapılan ve verimi ortalama 550-650 kg/da arasında beklenen 4 çeşitte tarla gününe katılan tüm çiftçilerden geçer not aldı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251