Yapılandırma sürecinde olan çiftçiden Bakana çağrı: Bize sadece gübre ve tohum verin!

Yapılandırma sürecinde bulunan çiftçiler, girdilerini temin edebilmek için Tarım Kredi Kooperatiflerinden ve Ziraat Bankası'ndan yeni bir kredi kullanamıyor. Bu durum ise üretimi tehdit ediyor. Çiftçiler, Bakan Pakdemirli'den acilen bu soruna bir çözüm bulunmasını bekliyor.

Yapılandırma sürecinde olan çiftçiden Bakana çağrı: Bize sadece gübre ve tohum verin!
banner200
banner217

Geçmiş yıllarda borçlarından dolayı yapılandırmaya giren çiftçiler, kredi borçları bitene kadar Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden yeni bir kredi kullanamıyor. Bütün özkaynaklarını bu borç ödemesinde kullananan çiftçi, yeni ekim döneminde gübre ve tohum olacak imkanı bulunmuyor. Ciddi bir özkaynak krizi yaşayan çiftçi, tarlasını ekememe tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Koronavirüsle birlikte tarımsal üretimin önemi bir kez daha ortaya çıkarken, çiftçinin üretimini yapabilmesi için acilen bir cansuyu verilmesi gerekiyor. 

YAPILANDIRMA KAPSAMINDA BULUNAN ÇİFTÇİ YENİ BİR KREDİ KULLANAMIYOR

Tarımdan Haber’i arayan çiftçiler, Tarım Kredi Kooperatiflerine iki yıldır yapılandırma kapsamında ödeme yaptıklarını ancak yeni bir kredi kullanamadıklarına dikkat çektiler. Yapılandırma sürecinde olan çiftçilerin hiçbir taraftan yeni bir kredi kullanamadığına vurgu yapan çiftçiler, tarımsal üretimi olumsuz etkileyen bu soruna acilen bir çözüm bulunmasını istediler.

ÇİFTÇİNİN ÜRETİM YAPABİLMESİ İÇİN EN AZINDAN GİRDİLERİNİN KARŞILANMASI GEREKİYOR

Üretimin devamı için en azından girdilerin karşılanması gerektiğinin altını çizen çiftçiler, mevcut imkanlarının borç ödemesinde kullanıldığını, bundan dolayı şu anda gübre ve tohum alamayacak binlerce çiftçi bulunduğunu dile getirdiler. 

“Çiftçi girdisini nereden karşılayacak? Ya öz kaynağından ya da kredi olarak. Yapılandırma sürecinden dolayı öz kaynaklar borç ödemesinde kullanıldı. Tarım Kredi Kooperatiflerinden ve bankalardan yeni bir kredi de temin edemiyoruz. Bu durumda üretim yapabilmek için ya tefecilerin eline düşeceğiz ya da üretimden çekileceğiz. Biz üretimden çekilmek istemiyoruz" değerlendirmesinde bulunan çiftçiler, yapılandırma kapsamında olan çiftçilere ödedikleri borçların en az yüzde 20’si kadar yeni bir kredi imkanın sağlanması gerektiğinin altını çizdiler. 

BİZE SADECE GÜBRE VE TOHUM VERSİNLER BAŞKA BİRŞEY İSTEMİYORUZ 

“Açılacak bu yeni kredi ile de bize sadece gübre ve tohum versinler. Biz başka bir şey istemiyoruz” çağrısında bulunan çiftçiler, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin acilen bu soruna bir çözüm bulmasını bekliyorlar. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2020, 13:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
A. Vahit kaplan
A. Vahit kaplan - 6 ay Önce

Kredi notu uza af gelmezse
Hiç bir kredi veya yapılandırma talebi alınmıyor?

Faik
Faik - 6 ay Önce

Önce çiftçinin icradaki dosyaları geri çekin borcu normale çevirin yıl sonu vade yapın sizin ne yaptığınız ne konuştuğunuz belli değil Allah hepinizin belasını versin çiftçi tarım kredi diye bir yer var orası tefeci olmuş çiftçiyi tefeciden bi kurtarın.

Sami yılmaz
Sami yılmaz - 6 ay Önce

Zirat bankasina benimde borcum var tekrar kredi kullanmak isdiyorum banka diyor borcunu kapa yem saman borclarim var odemem gerekıyor buna bi care getirin bizler üreticiler zor durumdayız 2019 yılının buzagı desdeklerinide odeyin zor durumundayız

Çiftçimi
Çiftçimi - 6 ay Önce

Biti buraya kadar çifçiye birşey yok buğdayı satı medasa fasulyeye satı gübreye kışın aç kaldı tarım kıredi fasulyeye alımını tüccardan aşa açıklar çiftçi 4 tl satar bugün sitokcudan 9 tl çiftçi nasıl uretsin çiftçi öldü başınız sağ olsun

Hasan yılmaz
Hasan yılmaz - 6 ay Önce

Tarım kredi takipli borçları ziraat bankasının şartlarında biryıl erteleyerek mevcut teminatlarımızı güncelleyerek %40-50 civarında yeniden değerlendirmeyle kredileri artırmalı aksi durumda çökeriz hem üretim düşer hemde bu borçları ödeyemeyiz kldıki bu paralr kamu kaynağı değil çifcinin kendi sermayesi bugün yanımızda değilse tarım kredi nezaman yanımızda olacak dedemin kurduğu tarım krediden ne dedem ne nanam nede ben kar almadık herseneki karını kooğeratifin kasasında kaldı şimdi diyoruz ki bu zorgünümüzde yanımızda ol yoksa sende fisko birlik gibi çukobirlikgibi yok olursun

Mehmetata memiş
Mehmetata memiş - 6 ay Önce

İlk ünce bunar mazot vegübre paraslnl versinler

V.B
V.B - 6 ay Önce

Alışmış kudurmuştan beter olurmuş.çünkü alan geri ödemek istemiyor

Dost
Dost - 6 ay Önce

Yeter arkadaş hicmi besicinin sesini duyan yok nasıl bi ülkedeyiz kendi vatandaşını batağa sürüklüyor yazık çok yazik


banner151

banner251