Üretimi artırmak için bazı illerde hazine arazileri tarıma açılacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, koronavirüs salgını dolayısıyla üretimde bir aksama yaşanmaması için gerekli önlemleri aldıklarını söyledi. Pakdemirli, “Bazı ürünlerde stok yapacağız” dedi. Bakan, yazlık arpa, buğday ve kuru fasulye üretimini artırabilmek için bazı illerde hazine arazilerinin de tarıma açılacağı müjdesini verdi.

Üretimi artırmak için bazı illerde hazine arazileri tarıma açılacak
banner200
banner217

Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk'ün haberine göre, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, corona virüsü salgını dolayısıyla gıda sıkıntısı yaşanmadığını açıkladı. 

Çin'de ortaya çıkan ve diğer ülkelere yayılan virüs nedeniyle Türkiye'de gıda konusunda Mart ayı başında önlem almaya başladıklarını kaydeden Bakan Pakdemirli,  şunları söyledi:

"Market yöneticilerini Mart ayı başında toplantıya davet ettim. Onlara stoklarını artırıp artırmadıklarını, ne gibi önlemler aldıklarını sorduğumuzda, bazıları ‘Hayrola bir şey mi olacak? Niçin böyle bir şeye gerek duydunuz?' dediler. Çin deneyimi nedeniyle uluslararası bazı zincirlerin yaklaşan virüs tehlikesine karşı hazırlıklı olduklarını gördük. Gıda başta olmak üzere bir sıkıntının yaşanmaması için daha hastalık ülkemizde görülmeden hazırlıklı olmaya çağırdık. Onlar da kendilerine göre önlemlerini aldılar. Bugün, hiçbir ürünün sıkıntısı çekilmiyor"

Bazı ürünlerde stok yapılacağını belirten Pakdemirli, ekim yaptırmayı planladıkları hazine arazileri ile ilgili şunları söyledi:

"Birçok ürünün ekim zamanı bitti. Yazlık ürünlerin ekimine başladık. Bakanlıklarla görüşüp hazine arazilerinin nasıl kullanacağımız konusunda da çalışmaların sonuna geldik. Yazlık ekimlerin iklim gereği yapılabileceği Erzurum, Kars, Muş, Erzincan, Sivas ve Kayseri'de, hazine arazilerine ekim yaptırmayı da planlıyoruz. Buralara yazlık buğday, arpa ve kuru fasulye ektireceğiz.

Bunu yaygınlaştırmayı da planlıyoruz. Bu arada çiftçilerimize dönük tedbirler üzerinde de çalışıyoruz. Son şeklini verdikten sonra bunları da açıklayacağız. Son olarak altını kalın çizgilerle çizerek ifade ediyorum: Kısa, orta ve uzun vadede tarımla ilgili bir sorun yok. Sağlığımıza dikkat edelim, uyarılara uyalım"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 20:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
HAZİNENİN ÇİFTÇİLERİ KİM???
HAZİNENİN ÇİFTÇİLERİ KİM??? - 10 ay Önce

Hazine arazisine ekim dikim yapmak gerçekten süper zekice birşey... Üretim faktörünü buldunuz.. eee bir zahmet tohum/fide, gübre, ilaç gibi tarımsal girdileri ne edecez onu da deyiver de bilek da. Ula çiftçi kendi tarlasına ekemiyor.. haaa siz bazı para babalarına bu milletin arazisini verip, %100 alım garantili üretim yaptıracasanız, ona başka şey denir...

Tohumu Türktob versin, gübreyi ilacı Tarım Kredi
Tohumu Türktob versin, gübreyi ilacı Tarım Kredi @HAZİNENİN ÇİFTÇİLERİ KİM??? - 10 ay Önce

Tohum sanayiyicisi Türktob üyeleri tohumu fideyi maliyetin yarısına versin, Tarım Kredi denen çiftlik de gübreyi bir seferlik bedava versin, Tarım bakanı da araziyi vereceğmiş, eeee köylü de işçiliğini bedava yapar gayrı..

Tarım misyon
Tarım misyon - 10 ay Önce

Endüstriyel tarım modeline geçilmek zorundadır. Çiftçi yaş ortalaması 55. Sözleşmeli üretim modeli ve zorunlu münavebe sistemi getirilmeli. Bölge üretim haritaları çıkarılarak ürün desenleri belirlenmeli. Ekilecek ürünün taban fiyatı ve kalite oranında alacağı fiyat artışı Ekim öncesi belirlenmeli. Zorunlu munavebe ile çeşitlendirme sağlanmalı. Çiftçi istihkak planlaması yapılarak bir ürün için gerekli tohum gübre belirlenerek ücreti ürün alımına mahsup edilecek şekilde verilmeli. Ekim ve hasat tarihleri iklim ortalamalarına göre tespit edilmeli. Zirai mücadele için denetim birimleri oluşturulmalı. Çiftçinin pazar arayışı ve fiyat dalgalanması sebebi ile ürün fiyat düşüşleri bu model ile ortadan kaldırılmalı. Kırsalda bu sebep ile bir idari yapılandırma yapılmak zorunda. Tarım il ve ilçe merkezlerinde değil kırsalda hayat bulur. Tarım kredi kooperatifleri ya bu alana çekilerek kamu altında yeniden yapılandırılmalı ve kırsalda idari hizmet binaları ile bu işi üstlenmeli ya da bu işi tarım ve bakliyat ekimi için TMO endüstriyel ürünler için ilçe tarım ya da kurulacak Zirai üretim müdürlüğü vb yürütmelidir. Yeterli denetim için yeterli mühendis ve veteriner hekim istihdamı sağlanmalıdır. Saha da çiftçi ile beraber arazi denetimleri ve ayrıca kırsal kalkınma hizmetleri sağlanmalıdır. Çiftçi ürününü sattığı ve kazandığı sürece ayakta kalır. Bu işin başlangıcı planlamadır. Parça parça verilecek desteklemeler yerine bu destekler sözleşmeli üretim için gübre ve tohumun fiyatlandirilmasindan düşülebilir. Tarım büyük şirketlerin üretiminden küçük çiftçilerin daha verimli ve sürdürülebilir bir üretim sistemine dönüştürülmek zorundadır.

Senol
Senol - 10 ay Önce

Sizlerde bu fiyatlara, bu girdi maliyetiyle uretemeyecegimizi anladınız. Bunlar çözüm değil, gübreye, ilaca, yedek parçaya vs, kısaca çiftçinin girdileri her gün zamyiyor,hiç ilgilenen yok. Ama çiftçinin ürettiğini bir lira zam olsa, veya 5 kuruş desdek verdimi ortalık ayağa kaldiriliyorsunuz. Ama çiftçinin girdileri sürekli artacak en az yüzde, yüz, ama arpaya, buğdaya verdiğiniz fark yüzde otuz gibi, bunu üretecek bir yiğit çiftçi yok.

Servet TURAN
Servet TURAN - 10 ay Önce

Mevcut tarım arezilerinin verimli kullanılması icin gerekli önlemleri alıp sulama birliklerinin keyfi fiyat ve faız uygulamasını önlense.

Emin göçer
Emin göçer - 10 ay Önce

Hazine arazisini vermekle bişey olmuyor onu saten mafya tipi çiftçiler hallediyor sen normal orta sınıf çiftçiye bak sayın ba

Oozn
Oozn - 10 ay Önce

Ne süpriz ne süpriz

Gönül
Gönül - 10 ay Önce

Biz pazartesi ist kıklareline nohut ekimi için gidecedik giriş ve çikışlar kapatıldıgı için gidemedik acaba izin verillermiki ekim için

alp
alp - 10 ay Önce

hazine arazileri tarıma açılacığına hisseli tarlaların sorunu çözülürse sorun kalmaz sayın bakan


banner151

banner251