TÜİK çiftçiyi sırtından bıçakladı! Gübre, ilaç ve tohumdaki fiyat artışları düşük gösterildi ürün fiyatları düşük açıklanacak!

Tarımdan Haber yazarı ve ziraat mühendisi Faik Toy, TÜİK’in dün açıkladığı Kasım ayı tarımsal girdi fiyat endeksini sert bir dille eleştirerek, “TÜİK çiftçiyi sırtından bıçaklamıştır” dedi. 

TÜİK çiftçiyi sırtından bıçakladı! Gübre, ilaç ve tohumdaki fiyat artışları düşük gösterildi ürün fiyatları düşük açıklanacak!
banner282

TÜİK, yayınladığı 2021 Kasım ayı Tarımsal Girdi Fiyat Endeksine göre, son bir yılda gübredeki fiyat artışını yüzde 120, tarımsal ilaçlardaki fiyat artışını yüzde 21.93 ve tohumdaki fiyat artışının ise yüzde 19.05 olarak açıkladı. TÜİK’in yayınladığı 2021 Kasım ayı Tarımsal Girdi Fiyat Endeksini sert bir dille eleştiren Tarımdan Haber yazarı ve ziraat mühendisi Faik Toy, TÜİK’in tarımsal girdi maliyetlerindeki artışı bu kadar düşük göstermesinin hiç hayra alamet olmadığını belirterek, bu rakamların çarpıtılarak düşük gösterilmesinin ürün fiyatlarının düşük açıklanmasına sebep olacağının altını çizdi.  

KASIM'DAN KASIMA DAP GÜBRESİ 3000 TL'DEN 11000 TL'YE, ÜRE GÜBRESİ 2400 TL'DEN 11700 TL'YE ÇIKTI

2020 Kasım ayında DAP Gübresinin 3000 TL/Ton olduğunu, 2021 Kasım ayında ise aynı gübrenin 11000 TL/Ton’a çıktığını vurgulayan Toy, yine 2020 Kasım ayında 2400 TL/Ton olan üre gübresinin de 2021 Kasım ayında 11700 TL/Ton’a çıktığına dikkat çekti. “Şimdi ben 2020 Kasım ayında 3000TL olan DAP gübrenin 2021 Kasım ayında 11000 TL ye çıktığına mı inanayım yoksa TÜİK’in gübre yüzde 120 arttı dediğine mi? 2020 Kasım ayında 2400 TL olan ÜRE gübrenin 2021 Kasım ayında 11700 TL’ye çıktığına mı inanayım TÜİK’in yüzde 120 arttı dediğine mi?” tepkisinde bulunan Toy, şunları kaydetti: 

EY TÜİK DÜNYA ALEM BİLİYOR!

Ey TÜİK gübredeki fiyat artışının yüzde 120 değil yüzde 120’nin 3 katından fazla olduğunu dünya alem biliyor. Tohumdaki artışa yüzde 19 diyorsun, Tarım Bakanlığı’na bağlı TİGEM’in 2020 Kasım ayındaki fiyat listesine bak bir de. 2021’e bak bakalım tohum yüzde kaç artmış, özel sektöre bakma bile” 

TARIMSAL GİRDİ FİYATLARINDAKİ ARTIŞ DOĞRU SAPTANMAYACAK

Ülkemizde hububat ekilişlerinin büyük bir kısmının Kasım ayında yapıldığını hatırlatan Toy, bu nedenle Kasım ayından Kasım ayına 1 yıllık tarımsal girdi fiyatlarındaki artışın doğru saptanmasının büyük önem arz ettiğini kaydetti. TÜİK’in bu artışları (zamları) üçte bire düşürmesi ile çiftçiyi sırtından bıçakladığını belirten Toy, “YAZIKLAR OLSUN! Çiftçi büyük bir kuraklık felaketinden çıktı, peşinden fahiş oranda gübre, ilaç ve tohum zamlarına yenik düştü ama siz TÜİK olarak GÜBRE %120 TOHUM % 19 İLAÇ % 21 arttı diyorsunuz Oysa GÜBRE % 250-350 TOHUM % 60-100 İLAÇ % 150-300 arttı. Allahtan korkun ALLAHTAN" dedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2022, 20:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 4 ay Önce

Yazıklar olsun.

seçtiğin
seçtiğin @Senol - 4 ay Önce

türk seçmeni bunarı seçen sensin seçtiğinin karşısında el pençe duran sensin ,,,, efendi sensin bunu bil eğilme lafını sakınma isterse hapse atsınlar ama eğilme tapma patron sensin

Ali ali
Ali ali - 4 ay Önce

Allahdandami korkmuyor, kuldan utanma kalmamış. Mart ayında aldığım Dap gübre,2600₺ şimdi 150000₺ bizmi matamatik bilmiyoruz Allah bildiği gibi yapsın, yalan günah ve, binlerce insanın ekmeğiyle oynamayın.

Millet te uyansın arkadas
Millet te uyansın arkadas - 4 ay Önce

Akp hala 1 parti Secenler bu insanlar göstere göstere yalan söyleyen akp uşağı TÜİK milleti sefalete getirdi ama bu tapanlar vazgeçmiyor bırakın buda sevsinler bu millete acinmaz

Agah var
Agah var - 4 ay Önce

Ekmeyin dikmeyin bakmayın yetiştirmeyin diyorlar

EMRE
EMRE - 4 ay Önce

TÜİK NE YAPARSA YAPSIN,MALİYETLER BELLİ ENFLASYONU DÜŞÜK GÖSTERECEM DİYE HER ŞEY YAPTI AMA YEMEDİ,BOŞ BELEŞ,LÜZUMSUZ BİR KURUM OLDUĞUNU İLAN ETTİ,BU SAATTEN SONRA KİMSE KAALE ALMAZ,FİYATLARI TÜİK DEĞİL PAZAR FİYATLARI BELİRLEYECEK,O ZAMAN BİRİLERİ İLE KANDIRILDİKMİ DİYECEKLER,GÖRECEZ,MİLLET FENA BEDDUA EDİYOR,BU BEDDUALAR ÇIKAR,KESKİN SİRKE KÜPÜNE ZARAR.

yorumcu
yorumcu - 4 ay Önce

ALLAH BUNLARI KAHRU KAHIR EYLESIN!!!!!! TÜRK CIFTCISINI AKP BITIRDI HALA BUNLARA HALA OY VERENLER VAR!!!!

Genel müdürlük dikkatine
Genel müdürlük dikkatine - 4 ay Önce

Tarım Kredi genel müdürlüğü dikkatine.......
Kontrolör ifade almaya gittigin de soruları hazirlar doğrudur. Cevaplarda soruların içinde olur ise nolur. Şunu çok iyi birkes daha anladım bu kurum mağdur olanın yanında değil zalim olanı korumak personelini korumak için var. Çiftci açık net beyan verdiği halde yapılması kafamda uçlardaki kapılardan birtane daha açtı Kurumda hırsızı koruyor iseniz sonuç!!! (Müfredat yönetmelik dışında işlem. sonra diyorsunuz neden ifşa oldu ben bu duruma şahit oldum ) bunu yaptınız çok güzel Allah CC sormazmi evladın, eşinin, kendinin boğazından haram lokma geçti  işinizi düzgün yapın bunu görmedim tekrarı olur ise açık açık yazacağım kontrollor böyle yapamaz idareye personel beyanı değil kendi beyanı teslim etmek ağır suç..

Seçkin
Seçkin - 4 ay Önce

Yalan, yalan, yalan.