Trakya Birlik’ten gübrede örnek uygulama: Üre gübresini 2275 liradan sattı!

Gübrede Trakya Birlik'in örnek uygulaması gündeme damgasını vurdu. Tedarikte yaşanan sıkıntıdan dolayı çiftçi, 3000 bin liraya çıkmasına rağmen üre gübresine ulaşmakta sıkıntı yaşarken, Trakya Birlik ortaklarına üre gübresini 2275 liradan tedarik etti.

Trakya Birlik’ten gübrede örnek uygulama: Üre gübresini 2275 liradan sattı!
banner200

ÖZEL HABER / Gübre fiyatları alıp başını giderken, çiftçi tam kullanım döneminde artan fiyatlar karşısında ne yapacağını şaşırmış durumda. Tarım Bakanlığında gübre fabrikalarının yöneticileri ile yapılan toplantıdan da çiftçinin lehine somut bir sonuç çıkmazken, Trakya Birlik’in gübredeki öngörüsü sektörde gündeme damgasını vurdu. Trakya Birlik’in bu öngörüsü ortağı olduğu çiftçiye büyük bir avantaj sağlarken, diğer kooperatiflerin öngörüsüzlüğünü de gözler önüne serdi. 

TRAKYA BİRLİK ÜYELERİNE 2275 LİRADAN TEDARİK ETTİ

Trakya Birlik, gübrede örnek bir uygulama yaparak ortağı olduğu çiftçinin gübre maliyetini önemli oranda düşürdü. Kullanım dönemi gelmeden Aralık ayında yurt dışından 30 bin ton üre gübresi ithal eden Trakya Birlik, ithal ettiği bu gübreyi de ortaklarına 2275 liradan sattı. Trakya Birlik'in bu öngörüsü çiftçinin uygun fiyata gübre kullanmasını sağlarken, çiftçinin üre gübresini kullanacağı dönem belli olmasına rağmen diğer kooperatiflerin neden aynı öngörü ile hareket ederek piyasaları regüle etmediği sorusunu gündeme getirdi.

FATURAYI ÇİFTÇİ VE ARTAN GIDA FİYATLARI KARŞISINDA 83 MİLYON ÖDEYECEK

Zamanında tedarik yapılmadığı için üre gübresinin fiyatının aşırı derecede artması, çiftçinin girdi maliyetlerini artırırken, doğrudan gıda fiyatlarını da olumsuz etkileyecek. 

GÜBRETAŞ’IN İRAN’DAKİ YATIRIMI DA ÇÖZÜM OLMADI!

Üre gübre fiyatlarının artmasının yanında tedarikinde de ciddi sıkıntıların çıkması, Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan GÜBRETAŞ’ın 2008’de İran’da ortağı olduğu Razi’yi gündem getirdi. Razi’nin yıllık 1.5, 2 milyon ton kapasitesi bulunurken, en önemli üretim desenini de üre gübresi oluşturuyor. GÜBRETAŞ’ın söz konusu böyle bir yatırımına rağmen Türkiye’de üre gübresinin tedarikinde sıkıntı yaşanması “Razi’de gübre üretilmiyor mu?” eleştirilerini gündeme getirdi. 

TRAKYA BİRLİK’İN YAPTIĞINI TARIM KREDİ YAPMIŞ OLSAYDI ÇİFTÇİ NE KAZANACAKTI? 

Trakya Birlik, kısıtlı imkanlarına rağmen çiftçi ortağının kullanacağı üre gübresini önceden tedarik ederek, piyasa fiyatlarının altında çiftçinin kullanımına sunarken, Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatifleri de aynı öngörü ile hareket etmiş olsaydı yüzbinlerce çiftçi bugün hem üre gübresinin tedarikinde bir sıkıntı yaşamayacak hem de piyasa fiyatlarından yüzde 25, 30 daha ucuza gübresini kullanmış olacaktı.  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2021, 19:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Soru/Yorum
Soru/Yorum - 11 ay Önce

Bir 30 bin ton daha satabilir mi acaba aynı fiyattan? Rica etsek...

Kadir
Kadir - 11 ay Önce

Tarim Krediyi ciftlige ceviren poyraz ve Bayramali ders alsin.

Doğrusu
Doğrusu - 11 ay Önce

Aynı tarihte Tarım Kredi de aynı fiyattan üre gubresi sattı. Bugün Trakya Birlik bu fiyattan satabiliyormu onu öğrenelim.

Tarım Siyaseti
Tarım Siyaseti @Doğrusu - 11 ay Önce

Bu haberi yazan bunu bilmiyorsa kötü, bilip de kasten yapıyorsa o daha kötü. Nedense bu platform Tarım Kredi’ye çakma operasyonunun üssü gibi davranıyor. Asla birşey beğendirmek mümkün değil.

Birlik
Birlik - 11 ay Önce

Üstelik Trakya birliğin altın madeni yok

Adalet
Adalet - 11 ay Önce

Gübretaş hesapları, Merkez Birliği hesapları idarecilerin hesapları iris akademi hesapları incelenmeli

DOST
DOST - 11 ay Önce

TARIM KREDİ GÜBREDE YÜZDE OTUZ PARA KAZANIYOR ARAŞTIRIN BÖYLE VİJDAN DÜŞMAN BAŞINA

Gübretaş
Gübretaş - 11 ay Önce

Tarım Kredi ve iştiraki Gübretaş sınıf atladı. Gübre, tezek üretiminden ziyade borsa, altın işleri ile meşgul.

yalannnnnnnn
yalannnnnnnn - 11 ay Önce

karşımda yağlı toumlar ğübre 2950 lira


banner251