Topraksız tarım Eskişehir’de yaygınlaşıyor!

Eskişehir'de 200 dekar alanda topraksız tarım yapılan 'serakent' kuruluyor. Hali hazırda 70 dekar alanda kurulan ve jeotermal su kaynağı ile ısıtılan seralarda yapılan üretim ile 1 dekar alandan 80 tona kadar domates hasat ediliyor.

Topraksız tarım Eskişehir’de yaygınlaşıyor!
banner200

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı 9. Etabında, yüzde 50 hibe desteğinden yararlanan “Nata Tarım, Üretim ve Ticaret A.Ş.'ye” ait, Mahmudiye ilçemiz İsmetpaşa Mahallesinde yapımı biten jeotermal sera tesisi; Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Alkan ve şube müdürleri tarafından ziyaret edildi.

Eskişehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erkan Alkan, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“2.057.900,04 TL. yatırımla 14 dekar alanda kurulan seranın, yüzde 50'sine karşılık gelen 1.028.950,00 TL.'si Bakanlığımızca hibe şeklinde karşılanmış olup, söz konusu serada, Eskişehir'de bir ilk olan su kültüründe üretim yapılarak 20 kişiye istihdam sağlanmakta ve yılda ortalama dekara 80 tona kadar domates alınmaktadır.

Ayrıca aynı bölgede, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı 11. Etabında Bakanlığımızca uygun bulunan ve programa alınan 3 adet seranın yapım çalışmaları devam etmektedir. Bakanlığımızca toplam 2.872.798,00 TL. hibe ödenerek yıl sonuna kadar 36 dekar jeotermal sera ilimize kazandırılacaktır. Yapılan görüşmelerde, tüm yatırımların tamamlanması halinde aynı bölgede 200 dekar teknolojik seranın yapımı planlanmaktadır”

Şirket yetkilileri, Eskişehir'in İstanbul ve Ankara gibi büyük pazarlara olan pozitif yakınlığı ve yılın 12 ayında da üretim yapılabilen bir iklime sahip olmasının büyük bir avantaj sağladığını, bu nedenle Eskişehir'de yatırım yapmaya devam edeceklerini belirtti.

İl Müdürü Erkan Alkan, Eskişehir'deki Modern Sera yatırımları için şirket yetkililerine teşekkür ederek, benzeri yatırımların yaygınlaşması için gerekli çalışmaların artarak devam edeceğini belirtti.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251