TOKİ'ye devredilecek birinci sınıf tarım arazisi ile ilgili garip savunma: Geliri sulama projelerinde kullanılacak!

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, kamuoyunda büyük tepki çeken Bahri Dağdaş Enstitüsünün arazisi ile ilgili garip bir savunmada bulunarak, "Buradan elde edilecek gelirin tamamı Konya Ovası’ndaki sulama projelerine harcanacak" dedi.

TOKİ'ye devredilecek birinci sınıf tarım arazisi ile ilgili garip savunma: Geliri sulama projelerinde kullanılacak!
banner282

Bahri Dağdaş Enstitüsünün 1 milyon 300 bin metrekare verimli tarım arazisinin imara açılmasına tepkiler giderek artarken, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, dikkat çeken garip bir savunmada bulundu. Altay, buradan elde edilecek gelirin tamamının Konya Ovası'ndaki sulama projelerine harcanacağını dile getiren Altay, "Bekleyen 3 milyar liralık sulama projesinin finansmanını buradan sağlayacağız. Yani 1 milyon 300 bin metrekare tarım alanını kaybediyoruz diye bakmaktan ziyade, binlerce hektar alanı suya kavuşturacağız diye bakıyoruz" dedi.

Yenihaberden.com'un haberine göre, Konya basınının yöneticileriyle bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, gündemi değerlendirerek devam eden yatırımlarla ilgili bilgi verdi. Zindankale bölgesinde bulunan KAPSÜL Teknoloji Platformu binasında konuşan Başkan Altay; ulaşım, eğitim, tarım, kentsel dönüşüm, spor yatırımları başta olmak üzere pek çok soruya cevap verdi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANINDAN TEPKİ ÇEKEN AÇIKLAMA 

Bahri Dağdaş Enstitüsü’nün olduğu bölgeyle ilgili spekülasyonlara cevap veren Altay, “Bahri Dağdaş verimli olmayan ama ıslah edilerek sonradan verimli hale getirilmiş bir arazi. Bahri Dağdaş Enstitüsü’nün çalışmalarının devam etmesini istiyoruz. O sebeple enstitünün taşıma işlemini yapalım diye bir gündem var. Nereye taşınacağı netleşiyordu. Bakan Bey değişince ekibi de değişti bu yüzden biraz daha bekliyoruz. Yaklaşık 1 milyon 300 bin metrekare bir alan imara açıldı. İmara açılan alanla ilgili TOKİ ve Tarım Bakanlığı’nın yaptığı protokolle ilgili şöyle bir madde var. Buradan elde edilecek gelirin tamamı Konya Ovası’ndaki sulama projelerine harcanacak. Bekleyen 3 milyar liralık sulama projesinin finansmanını buradan sağlayacağız. Yani 1 milyon 300 bin metrekare tarım alanını kaybediyoruz diye bakmaktan ziyade, binlerce hektar alanı suya kavuşturacağız diye bakıyoruz. Belediye buradan peşkeş çekiyor diye söyleyenler bilmeli ki, belediye her şeyi açık haleyle yapar, böyle bir şey zaten teknik olarak mümkün değil. Dolayısıyla para sulama işlerine harcanacak. Konya’da sulama işini halletmemiz lazım” dedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2022, 02:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 4 hafta Önce

Beton kafa.
Gerekçeye bak verimli araziyi satıp sulama finansmanında kullanacakmış.
Dünya da tarımın önemi giderek artıyor bu adamın söylediğine bakın din iman rant olmuş

davut
davut @Ziraat mühendisi - 3 hafta Önce

Suriyelilere bina yapacaklardır.. Kimin umrunda tarım arazisi, üretim..

Kurtcebealptemocin
Kurtcebealptemocin - 3 hafta Önce

Konyadaki STK lar neden bu durum ile ilgili açıklama yapmayıp konuyu yargıya taşımıyor... Toprak Kurulunda ZMO temsilcisi de var, bu araziyi tarım vasfından çıkarmak için kimler oy verdi çok merak ediyorum..

Basit
Basit @Kurtcebealptemocin - 3 hafta Önce

Cumhur ittifak olabilir mi?

tarımcı
tarımcı - 3 hafta Önce

Kuraklığın kavurduğu ve kadim olarak kuru tarım yapılan koca konya ovasında derdimiz ekmek değil, daha çok bina olmuş. Bu ülkenin en köklü kurumlarını küçük hesplara kurban etmek doğru olmaz

İyi olmuş
İyi olmuş @tarımcı - 3 hafta Önce

Yakışır Konya'ya

Çiftçi kardeş
Çiftçi kardeş - 4 hafta Önce

Bahri dağdaş mezarından kalksa yüzünüze tükürürdü.

Mehmet
Mehmet - 4 hafta Önce

Bahri Dağdaş arazisi 1 milyon 300 bin metrekare değil 10 Milyon metrekare. Başkan bir sıfırı silmiş. Daha önce 1.5 milyon metrekarelik kısmı şehir hastanesi için alınmış ancak hastane üçte bir kısmına yapılmış geri kalan 1 Milyon metrekare ne oldu diye kimse sormuyor. Önce bu kısmın incelenmesi lâzım. Buranın sonradan ıslah yapıldığı doğrudur ancak kaç yılda ve ne kadar masraf yapılarak ve ne zorluklarla ıslahı yapıldığına bakılmadan bir günde betonlaştırmak 100 yıldır burada çalışanların emeğine ihanet değilmidir

RECEP ALI AKBAS
RECEP ALI AKBAS - 3 hafta Önce

KUSURA KALMA SN ALTAY SENIN BIR FARKIN YOK REIS SENI ADAM ETMEMISSE DAHADA ADAM OLAMAZSIN

Ali baba
Ali baba - 3 hafta Önce

Fatih metin gitti...ekibi yeniden goreve geldi..bakan beyin en yakinina adamini yerlestirdi..simdiden is takipciligi baslamis hayirli olsun vakan begin isi cok zor

Gevher
Gevher @Ali baba - 3 hafta Önce

Bakan bey ekibini kurarken iyice arastirmiyor...fatih metinin adamini iim yerlestirdi bakan beyin yanina

Cafer
Cafer - 3 hafta Önce

Hıyanet i vataniyye kanunu niçin işletiliyor?


banner151