Tarımda son nesil endişesi!

Doktor'ın yaptığı Çiftçinin Nabzı 2019 araştırmasına göre, yıllardır babadan oğula aktarılan çiftçiliğin geleceği hakkındaki sorular olumsuz yanıt buldu. Çiftçilerin yüzde 41’i işlerini kimseye devredemeyeceğini düşünüyor ve tarımdan çıkışın sinyallerini veriyor.

Tarımda son nesil endişesi!
banner200
banner217

Doktar’ın yaptığı Çiftçinin Nabzı 2019 araştırmasına göre, geliri azalan çiftçinin banka ile çalışma, yatırım ve ekim alanının azaldığı, kooperatiflerin de çiftçiye fayda sağlamakta yetersiz kaldığı belirlendi. Çiftçilerin yüzde 41’i tarımdan çıkışın sinyallerini verdi.

Mayıs 2019’da Türkiye’nin 81 ilinde, 3 binden fazla üretici ile görüşülerek yapılan çalışmada çiftçilerin finansal davranışları, problemleri, yetiştiricilik alışkanlıkları, gelir değişimi ve marka alışkanlıkları gibi pek çok konu ürün, bölge ve büyüklük kırılımında mercek altına alındı.

EKİM ALANI AZALDI, YATIRIMLAR DÜŞTÜ

Araştırmada 2018 yılına göre finansal okuryazarlığın yükselmesine rağmen, çiftçilerin yatırım yapma oranlarının düştüğü kaydedildi. Maliyetlerini yazılı olarak kalem kalem tutan çiftçilerin sayısı 2018’e göre yüzde 3 artışla yüzde 47’ye yükseldi. Bu oran, Çukurova ve GAP’taki çiftçilerde, yapılan finansal okur-yazarlık çalışmalarının da etkisiyle yüzde 55’e ulaştı.

Çiftçilerin geçen yıla oranlar yüzde 61’inin gelirlerinin azaldığı belirtildi. Geliri azalan çiftçilere, düşen gelirlerini artırmak için planları sorulduğunda ise yüzde 60’ının bir planı olmadığı ortaya çıktı. Buna paralel olarak çiftçilerin yüzde 30’u ekim alanlarını azalttığını söylerken, artıranların oranı yüzde 12’de kaldı. Banka ile çalışan çiftçilerin oranı ise yüzde 3’lük bir düşüşle yüzde 81’e geriledi. Banka ile çalışan çiftçiler arasında tarıma özel bir kredi kartı kullananların oranı ise yüzde 48 civarında seyretti.

LİSANSLI DEPOCULUK YERİNDE SAYIYOR

Çiftçinin ürününü saklayarak ilave gelir elde etmesini sağlayan lisanslı depoculuk sistemini duyanların oranı bir önceki yıla göre yüzde 9 artışla yüzde 32 oldu. Sistemi duyanların oranındaki artışa rağmen kullananların oranı yüzde 2 ile sınırlı kaldı. Yüzde 7 ile Çukurova ve yüzde 6 ile İç Anadolu sistemin en yüksek kullanım gördüğü bölgeler oldu. Depoya konma potansiyeli olan tahıl ve endüstriyel ürünlerin yoğun bir biçimde üretildiği GAP’ta ise kullanım oranı sadece yüzde 1.

EN BÜYÜK SORUN MAZOT, GÜBRE, İLAÇ VE TOHUM MALİYETLERİ

Çalışmada çiftçilerin yüzde 80’inin yüksek mazot, gübre, ilaç ve tohum maliyetlerini en büyük 3 sorun olarak gördüğü kaydedildi. Bunu yüzde 15 ile ürünlerini arzu ettikleri fiyata satamamaları takip ederken elektrik ve su ile ilgili sorunların GAP’taki her 4 çiftçiden birini etkilediği ifade edildi. Öte yandan çiftçilerin yüzde 79’u iklim değişikliğinin etkilerini hissettiklerini söylerken sadece yüzde 6’sı iklim değişikliğini sorun olarak görüyor. Buna karşılık tarım sigortası yaptıranların oranı yüzde 25’e ulaşıyor.

ÇİFTÇİ TEKNOLOJİYE YAKIN ANCAK GELECEKTEN UMUTSUZ

Yıllardır babadan oğula aktarılan mesleğin geleceği hakkındaki sorular olumsuz yanıt buldu. Çiftçilerin yüzde 41’i işlerini kimseye devredemeyeceğini düşünüyor ve tarımdan çıkışın sinyallerini veriyor. Çocukların devralacağını söyleyenlerin oranı yüzde 37, belli değil diyenlerin oranı ise yüzde 19.

Teknoloji kullanım alışkanlıklarının da sorulduğu araştırmanın sonuçlarına göre her 3 çiftçiden 2’sinde akıllı telefon bulunuyor. Bununla beraber küçük üreticinin yüzde 22’si, büyük üreticinin yüzde 43’ü akıllı telefonlarından bir tarım kanalını veya uygulamasını kullanıyor.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
DraGon
DraGon - 1 yıl Önce

Devir değişti artık,,insanlar az kazanayım ama bayramlarda seyranlarda tatil yapayım,,üstüm başım temiz kalsın bunun derdinde..köylerde çiftçilik yapan yaş kesimi 40..bunlarda ölüp gittiği zaman yandı gülüm keten helva..çocuk köyde kalıp daha fazla kazanacağına asgari ücretle istanbulda yaşamaya razı..özellikle kızlar,köyden kurtulmak için istanbuldan yada büyükşehirden karşıma kim çıkarsa evlenirim düşüncesinde..onun için ben tarım ve hayvancılığın geleceği konusunda umutsuzum,suç sadece devletin değil,,,insanlar değişti !!!

Osman Er
Osman Er - 1 yıl Önce

Tarım ürünleri hep alıcısının fiyat belirlediği sürece ülkemizde çiftçi sayısı gün geçtikçe azalmaktadır.Tarım aletleri çok pahalı tohum pahalı ilaç,gübre şimdi de elektrik fiyatları yükseldi.Tüccarın insiyatifinde çiftçinin malı devletin verdiği destek ne zamanı belli ne de yeterli.küçük çiftçi bitmektedir.

Abdurrahman bozgeyik
Abdurrahman bozgeyik - 1 yıl Önce

Çiftci nin bankalara borcu ödeymiyoruz ele alınmasını arz ederim Sayın tarım bakanı

İsmail ateş
İsmail ateş - 1 yıl Önce

Köyümüz den 12 kişi askere gittik köyde 2 kişi kaldık bizden sonra devam edecek yök akp dönemindeki kadar tarlasati lmadi babası ölen mirasçılar tarlaları satı yorker çiftçilik eskiden milletin efendiymiş şimdikilerin kölesi oldu

banner151

banner251