Tarımda Milli Birlik Projesiyle ilgili şok iddia!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, ‘tarımda ezber bozacak projeyle geliyoruz’ şeklinde tarif ettiği ‘Tarımda Milli Birlik Projesi’nin detaylarının ortaya çıkması sektörde büyük yankı bulurken, Bakanlıkta ise deprem etkisi yaptı.

Tarımda Milli Birlik Projesiyle ilgili şok iddia!
banner200
banner217

Tarımda ‘Milli Birlik’ vurgusuyla hazırlanan ve Bakanlık başta olmak üzere sektörde köklü değişiklikleri öngören projenin hiçbir tarımsal kuruluştan görüş alınmadığı gibi Bakanlık Bürokrasisiyle de istişare edilmeden hazırlandığı ortaya çıktı.

ŞOK İDDİA: BAKANLIK BÜROKRASİSİNİN BİLE HABERİ YOK!

Proje detaylarının bugün ortaya çıkmasıyla birlikte Bakanlık bürokrasisi büyük bir şok yaşarken, Genel Müdürlerin bile üzerinde çalışan proje hakkında tam bir bilgiye sahip olmadıkları kaydediliyor.

BU İDDİALAR DOĞRU MU?

Ülke tarım ve hayvancılığı için ‘ezber bozacak bir proje’ şeklinde tanımlanmasına rağmen projenin dar bir çerçevede hazırlanması dikkat çekerken, söz konusu projenin İstanbul merkezli uluslar arası bir danışmanlık firması tarafından hazırlandığına yönelik iddialar ise kafaları karıştırdı. 

TARIM SEKTÖRÜ HOLDİNG MANTIĞIYLA BAŞTAN AŞAĞI YENİDEN YAPILANDIRILACAK

Diğer yandan Tarımda Milli Birlik Projesi’nin bugün ortaya çıkan sunumunun son hali olmadığı, içeriğiyle ilgili bazı değişikliklerin söz konusu olabileceği ancak özü itibariyle Bakanlıkta köklü bir değişikliğe gidilerek sektörün holding mantığıyla yeniden yapılandırılmak istendiği dile getiriliyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 23:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Süha yılmaz
Süha yılmaz - 2 yıl Önce

Araştırılmadan,acele ile alınan kararlar her zaman başımıza dert açmıştır,bir ütetici olarak holdingleşmek demek işsizlik ordusuna katılacak insanların artması demektir.

Ali
Ali - 2 yıl Önce

Yönetim zafiyeti yapısal zafiyet değildir. Bakanlıkta ki veteriner ve ziraat mühendisi sayısı kaç. Tarımı kim yönetiyor. Yapmayın ne holding çiftçiye inin derman olun. Bakın tarımı ilgilendiren bir projeden tarım bürokrasisi nin haberi yokmuş. Bunun bu hale gelmesinde mehdi bey ve ekibinin vebali var. Herkesi bakanlığa doldurdu. Hısım akraba aşiret

Bakanlık İlçe Müdürü
Bakanlık İlçe Müdürü - 2 yıl Önce

Bizlere sorulmadan yapılacak aleyhteki her türlü olumsuz değişikliği ve sınavla kazanılmış ünvan ve haklarımıza gelebilecek her türlü haksızlığı ve hak kayıplarımızı mahkemelere taşıyacağız, haberiniz olsun. Bu yorumum da bugüne değin bizleri dikkate almayanlara dert olsun.

Zeki
Zeki - 2 yıl Önce

İlk önce personel reformu gerekir. Her ilçe tarımda 10 müh.de 1 veya 2 tane işini bilen var. Diyerleri sahada çiftçiye maskara olur..hayvan muayene edemeyen vet.hek.var bunlar bir şekilde temizlenmeli devlete sırtını vermiş maaş alıp yatıyorlar. Düzgün bir performansa dayalı sistemle egale edilmeli. Tarımda şu an yönetici statüsünde hiyerarşi yok.siyasi kişilikler atanıyor.hepsi vekil. 1 yıl var ertesi yıl yok. Sınavla bilgi ile atamalar yapılırsa müdür yükselmek için çalışır.tarımın kurtuluşu iyi bir fizibilite yapılması girdilerin ucuzlatılması teşkilâtın hantal yapısından kurtulması tid sisteminin ciddi bir şekilde uygulanması. Yanı bir mühendise 20 çiftçi vereceksin proje uygulayacak yıl sonu projenin başarısına göre ya ücret yada hiyerarşik olrak ödül vereceksin. Müh. 3 yıl başarısız olursa iş aktini fes edeceksin. Şu an ilçe tarımda müh. Görevi sekreterlik yapıyor destekleme evrağı hazırla çks ver bankalara sekreterlik yapıyor. Tarımda ikk önce personel reformu gerekiyor.

Mustafa
Mustafa - 2 yıl Önce

Bir kamu kurumunun dönüştürülmesi söz konusu. Ve bu tamamen tüccar kafası ile yapılıyor. Bir sürü masraf, bir sürü mağduriyet ve sonunda eskiye dönüş olacaktır....

Cit
Cit - 2 yıl Önce

Çiftçiyi batırdılar şimdi duasını yapacak lar

Bakan olma rüyası
Bakan olma rüyası - 2 yıl Önce

Söküğünü dikemeyen tkk türk tarımına derman olacak öyle mi? İştirakleri milyonlarca lira zarar eden ve bir türlü toparlayamayan idarecilerin olduğu kurum türk tarımını düzeltecek!!! Tahsil edemediği kredi alacaklarını sürekli öteleyen ama personeline kişi başına yılda 60-70 bin lira teşvik primi ödeyen kurum derde derman olacak!!! Tarım bakanlığı bürokrasisinin iyice tıkandığının ve mühlet kazanmak isterken siyasi iktidarı da alaşağı edeceğinin resmidir bu.

Ohooo
Ohooo @Bakan olma rüyası - 2 yıl Önce

Aslan 10 metre ziya!

Tkk Çalışanı
Tkk Çalışanı @Bakan olma rüyası - 2 yıl Önce

Kardeş 60 70 bin TL teşvik primi değil sana yanlış bilgi vermişler 60 70 bin bayram harçlığı alıyoruz yılda 2 kere lütfen doğru bilgilendir halkı

Mikdat KASAL
Mikdat KASAL - 2 yıl Önce

Tarımda, tam duvara toslarken yapılacak reform, bana umut verdi. Çiftçi önce girdiyi ucuza temin edecek,ürününü değerinde pazarlayacak. Planlı üretim sayesinde ürün fiyatları yerlerde sürünmeyecek,sanayici hammadde temini ve fiyatları konusunda endişe içinde olmayacak. Milli Birlik Kooperatifi çiftçinin üretim, pazarlama,yönlendirme ve bilgi ihtiyacı gibi, her safhasında yanında olacak.
Tarım ve gıda yabancı ellere bırakılmaması gereken en önemli sektörlerdir. Ülkenin bağımsızlığı adına en az %50 si devlet tarafından her safhasında kontrol altında tutulmalıdır. Küresel sermayenin insafına terk edilmemelidir.
Reform hemen uygulanmalıdır, bünyemize uymayacak, fıtri olmayan bazı yönleri revize edilmelidir, direnç gösterenlere aldırmadan yola devam edilmelidir.
Elimizden kıytırık bir Şube Müdürlüğü gidecek diye gerçekleri söylemekten bizi hiçbir şey alıkoymamalıdır, söz konusu geleceğimizdir.


banner151

banner251