Tarımda Milli Birlik Projesine yönelik sektör raporu!

Resmi olarak açıklanmayan Tarımda Milli Birlik Projesi’nin taslak çalışması kamuoyunda büyük infiale neden olurken, Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulmak üzere bir çalışma başlattığı ortaya çıktı. TZOB’un yaptığı çalışmada kamuoyuna sızan taslak çalışmanın uygulamaya konulması durumunda sektörde yaşanacak sıkıntılara dikkat çekileceği kaydediliyor.

Tarımda Milli Birlik Projesine yönelik sektör raporu!
banner282

Tarımda Milli Birlik Projesi’nin resmi olarak kamuoyuna 25 Nisan’da Külliye’de yapılacak bir programla açıklanması beklenirken, kamuoyuna sızan taslak çalışmaya yönelik tartışmalar da devam ediyor. Taslak çalışmaya göre, tarım sektöründe baştan aşağıya köklü değişiklikler öngörülürken, söz konusu çalışma sektör temsilcilerinde büyük tepkiyle karşılandı.

Özellikle Tarım ve Orman Bakanlığı’nın altında kurulması planlanan Semerat Holding’in, tarımda büyük bir tekelleşmeye neden olacağı ve sektörün zamanla belli şirketlerin kontrolüne geçmesine zemin hazırlayacağına dikkat çeken sektör temsilcileri, böyle bir değişimin Türkiye’ye faturasının ağır olabileceğine vurgu yapıyorlar.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulmak üzere Tarımda Milli Birlik Projesi’nin kamuoyuna sızan taslak çalışmasında öngörülen yapılanmaların sektörde nasıl bir sonuç doğuracağına yönelik teknik bir çalışma başlattığı öğrenildi. Bu çalışmada sektörde öngörülen değişikliklerin nasıl yeni sorunlara neden olacağına yönelik bilgiler yer alacak.

Sektörde büyük değişiklikler öngören Tarımda Milli Birlik Projesi’nin Strateji Geliştirme Başkanı Oruç Baba İnan’ın başkanlığında özel bir şirket tarafından hazırlandığına vurgu yapılırken, sektör temsilcilerinden hiçbir şekilde görüş alınmaması dikkat çekti.

Diğer yandan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin söz konusu taslak çalışmanın kamuoyuna sızmasından dolayı aşırı derecede rahatsız olduğu kaydediliyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2019, 12:09
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yazık
Yazık - 3 yıl Önce

Bu projeyi hazırlayanlar tarımdan ve çiftçiden çok uzak birileri olduğu belli. Bu proje çiftçiyi tarım alanlarını sermayeye teslim etme projesi. Umarım Cumhurbaşkanı buna dur de

susuz tarım
susuz tarım - 3 yıl Önce

merhaba,
ziraat odalarının bugüne kadar yapmış olduğu hangi uygulama Türk çiftcisinin lehine olduki bundan sonrada olsun ilk zıplayan herzaman işine gelmeyendir kan emici ziraat odaları bu zihniyet değişmediği sürece çiftciyi sağmanız yolunacak kaz olarak görmeniz faydasız bence eksiklikler olmakla beraber tüm tarım ile ilgili kurum kuruluş kooperatif veya birliklerin tek bir çatı altında birleştirilmesi güzel bir proje

Hasan Emre
Hasan Emre - 3 yıl Önce

Ziraat odaları veya Tarım kredi koperatifleri çivtçi hayrına ne yapmışlar.Tüccardan daha yüksek gübre yem .

Yılmaz tiryaki
Yılmaz tiryaki - 3 yıl Önce

Ziraat odaları ve genel başkanı ciftcinin ne zaman yanında oduku şimdi cıkıp acıklama yapıyor tabiki cifciyi soydukları menfaati biter ziraat odaları kalksın para almaktan başka ne iş yaptılar 2002 den bu yana düzenli bir şekilde aydiat ödüyorum boşa

Doruc
Doruc - 3 yıl Önce

Ziraat odalarının çiftçiyi egitmesi ,bilgilendirmesi gerekirken bu görevini yapmıyor.Siyasrtle iştigal oluyor.Ziraat odalarının ya asli görevine dönmesi lazım ya da ziraat odaları kapatilmali

Doruc
Doruc - 3 yıl Önce

Üniversitelerden,araştırma enstitüleri sen,kamu kuruluşlarından,önder çiftçilerden, kısacası konuyla ilgili her kesimden görüş alıp ondan sonra proje yapılmalı.

Ben yaptım oldu
Ben yaptım oldu - 3 yıl Önce

Bu taslak Tarım Bakanlığından kaç kişinin görüşü alınarak hazırlanmış? Hiç kimsenin görüşü alınmamışmı?

birisi
birisi - 3 yıl Önce

ziraat odasının tek telaşı; çiftçiden aldığı aidat musluğunun kesilecek olmasıdır