Tarımda dijitalleşme çiftçinin gelirini artıracak

Tarımda üretim artışı ve verimlilik sağlanmasında büyük önemi bulunan tarımda dijitalleşme ve teknoloji kullanımı, 2'nci Verimlilik ve Teknoloji Fuarı'nda masaya yatırılacak. Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, tarımda dijitalleşmeyle çiftçilerin yetiştirdiği ürünlerin verimliliğinin ve kalitesinin artacağını, böylece çiftçinin kazancının maksimize edileceğini kaydetti.

Tarımda dijitalleşme çiftçinin gelirini artıracak
banner200
banner217

Türkiye Verimlilik Vakfı tarafından düzenlenen 2'nci Verimlilik ve Teknoloji Fuarı, 31 Ekim-3 Kasım'da Congresium Ankara'da gerçekleştirilecek.

Fuar, Türkiye ve dünyada verimliliğin artırılmasına katkı sağlayan teknolojik ürünlerin sergilenmesini, bu çalışmaların geniş kitlelere ulaştırılmasını ve verimlilik alanında farkındalığın artırılmasını amaçlıyor. Verimlilik sağlayan teknolojilerle tanışma imkanı verecek fuar, 09.30-19.00 saatlerinde açık olacak ve etkinliğe ücretsiz girilebilecek.

Fuarın paydaşlarından biri de Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin teknoloji alanında faaliyet gösteren iştiraki TARNET olacak. TARNET, fuarda hem tarım teknolojileri alanındaki Ar-Ge faaliyetlerini tanıtacağı bir stant açacak hem de 2 Kasım'da "Geleceğin Tarımı ve Tarımda Verimlilik" ile "Geleceğin Mesleği Tarım" isimli iki ayrı panel düzenleyecek.

AKILLI TEKNOLOJİLERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, AA muhabirine, üretim öncesi toprak analizinden ilaçlamaya, hasat sonrası depolamadan ürünleri tüketiciyle buluşturmaya kadar, tarladan sofraya üretimin her safhasında teknoloji kullanımına önem verdiklerini söyledi.

ÜRÜN FİYATLARININ AŞAĞI ÇEKİLMESİNE KATKI

Poyraz, tarımda dijitalleşmeyle çiftçilerin yetiştirdiği ürünlerin verimliliğinin ve kalitesinin artacağını, böylece çiftçinin kazancının maksimize edileceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Teknoloji kullanımıyla tarımda üretim şekilleri geliştirilecek, kaynakları doğru ve etkin kullanarak daha az girdiyle daha çok üretim sağlanacak. TARNET, tarımda teknoloji kullanımının etkilerine yönelik detaylı çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalarla TARNET olarak odaklandığımız ana hedef, çiftçimizin maruz kaldığı girdi maliyetlerini azaltmak." 

Poyraz, şirketin bu süreçte kazandığı kurumsal deneyimleri ve tarım teknolojileri alanında yapacağı çalışmaları Verimlilik ve Teknoloji Fuarı'nda paylaşma imkanı bulacağını bildirdi.

TARIMDA DİJİTALLEŞME TARTIŞILACAK

TARNET'in fuar kapsamında düzenleyeceği "Geleceğin Tarımı ve Tarımda Verimlilik" ile "Geleceğin Mesleği Tarım" panellerinde, tarımın dijitalleşmesinden yeni nesil çiftçilik modellerine, teknolojinin tarıma etkilerinden yakın dönemdeki tarım stratejilerine kadar birçok konu işlenecek.

Tarım Kredi Genel Müdürü Poyraz'ın da katılacağı "Geleceğin Tarımı ve Tarımda Verimlilik Paneli"nde, milli tarım teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik girişimcilik ve "start-up"lar için yapılacak çalışmaları İTÜ Arı Teknokent Genel Müdürü Deniz Tunçalp, köylerin akıllı tarımla buluşmasının gelecekteki önemini Tabit Kurucu Ortağı Tülin Akın, tarım makinelerinin gelecekte ulaşacağı noktayı TARMAKBİR Genel Sekreteri Selami İleri anlatacak. Panelin moderatörlüğünü ise Melek Yatırımcı Ali Rıza Babaoğlan üstlenecek.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2019, 14:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 1 yıl Önce

ŞARLATANLIĞIN DA BİR RACONU VARDIR.... DİJİTAL MİJİTAL DÜMENLERİYLE YÜZ LİRALIK İŞİ BİN LİRAYA İHALE EDİP YİNE HEM KENDİ KESELERİNİ DOLDURACAKLAR HEM DE BİRKAÇ ÇAKALI DAHA ZENGİN EDECEKLER... BIRAKIN BU AYAKLARI...

Fettah
Fettah - 1 yıl Önce

Hep boş şeyler, çiftçi, faiz altında inim inliyor, evine ekmek götürmüyor, faizler dünya birincisiyiz, girdilerde dünya lideriyiz, inşAllah dijital de birinci oluruz. MaşAllah, iyi çalışıyoruz.

Saadettin İnana çağrı!!!
Saadettin İnana çağrı!!! - 1 yıl Önce

Sayın Saadettin inan Marmara kazimin yorumunda belirttiği bilişim eğitimi olmayan kuruyemiş tüccarini poyraza soracakmisiniz? merakla yürekli bir gazetecinin soruyu sormasını bekliyoruz. Ha bu arada tarnet şirketi hacklendi haberi bu sitede yer almıştı arsivinize bakablilrsiniz.

Kuruyemiş ci hk
Kuruyemiş ci hk @Saadettin İnana çağrı!!! - 1 yıl Önce

Daha niceleri var kuruma el altı alınan bilişim personelleri target üzerinden giriş yapıyor.

ANA GİRDİLERİN FİYATINI VE FAİZİ DÜŞÜŔ
ANA GİRDİLERİN FİYATINI VE FAİZİ DÜŞÜŔ - 1 yıl Önce

SN POYRAZ, HIKAYE ANLATMAYIN, O PANELIN CIFTCIYE MALIYETI NE KADARA ÇIKACAK. SİZ BASTA GÜBRE OLMAK ÜZERE, YEM, İLAÇ, KREDİ FAİZLERİNİ DÜŞÜRMEDİĞİN SÜRECE DÜZENLEDİĞİN PANEL TOPLANTI HEPSİ HİKÂYE, BU BÖYLE BILINE.

Marmara Kazim
Marmara Kazim - 1 yıl Önce

Her işi hallettin bir bu fuar kalmıştı. Tarnet şimdiye kadar ne yaptı. Kooperatifler harici nereye ne yaptıniz.Yüksek maaşlı yöneticiden geçilmiyor. Kuruyemisciyi bilgi işlem daire başkanı olarak ata. Sonra dijital verimlilikten bahset. Biraz samimi ol. Normal bir ülkede olsak sana bir gazeteci şu soruyu sormalı " bilgi işlem yoneticisi olarak kuruyemisci atmışsınız. Digitalin konuşulduğu bu fuara yüzün kizarmadan nasıl geliyorsun diye?" Ama yok işte böyle bir gazeteci. Saadettin bey bakalım siz sorabilecekmisiniz. Bu sitede haber olan tarnet hacklenurken yönetici olan a.akgul şimdi TTK da bilgi işlem daire baskani ve bu şahsın bilişim eğitimi yok.

şenol
şenol - 1 yıl Önce

Allah yardımcımız olsun,

Yetim
Yetim - 1 yıl Önce

ÖNCE TARIM KREDİLERIN EVRAK İŞLERİNDEN KURTULSUNLAR HER ÜRÜN SATIŞINDA SENET DÜZENLEMEKTEN DAHA ÖNCEKİ GENEL MÜDÜRÜN ALDIĞI POS CİHAZLARİ İLE KREDİ KARTLARININ NE OLDUĞUNUN CEVABINI VERSİNLER SÖZDE KOOPERATİFLERDE ZİRAAT MÜHENDİSİ VAR ONLARA MUHASEBE YAPTIRIP ASIL İŞLERİ OLAN MÜHENDİSLİĞİ YANİ ÜRETİME DESTEĞİ VEREMİYORLAR SAĞLAYAMIYORLAR HANİ BİR ÇUVAL PARA HARCANIP ALINAN CİHAZLAR TARNET İN DEPOLARINDA ÇÜRÜTÜLÜYOR TABİ YİNE BİRİLERİNE ÇİFTÇİNİN PARASINI PEŞKEŞ ÇEKİYORLAR TABİ KENDİ AVANTALARINIDA GİZLİCE CEPLERİNE KOYACAKLAR KOOPERATİFTE ÇALIŞANLARDAN DA BİR KALEMİN KAÇ METRE YAZI YAZDIĞINI ÖLÇEREK FAZLA ALINAN KALEMİN PARASINI FAİZİYLE ÇALIŞANDAN ALIRLAR ALLAHIN ADALETİ BÜYÜK ELBET BUNLARDAN SORACAK

Beis olmaz
Beis olmaz - 1 yıl Önce

İştiraklarde personel arasında maaşlarda fark uçurumu var memur 3000 lira alırken şef 7.500-8000 lira alıyor Memur kardeşim 3000 lira maaş a tamah ederiz diye işe girmişler amenna.şişkin maaşı alanlar hangi performans kriterine göre maaş alıyor iki İştiraki inceleyelim mesela gübretaş ve tarımkredi yem.her yıl maaş zamları açıklanırken verilen zam oranları sabit tutulunca aradaki makas devamlı artıyor bak güzel kardeşim tane tane anlatayım 7500-3000=4500 %10 zam verdin 7500 lira oldu 8250, 3000 oldu 3300, 8250-3300=4950 bir önceki makas 4500 lira idi şimdi oldu 4950 bu hep böyle mi artacak.dijitalleşme yi önce kendimizde yapalım 3000 maaşı olana bi kereliğine mahsus %45 zam verelim 7500 lira maaşı olana bir sene zamsız geçelim.çalışan çalışmayan belli olsun var mısın poyraz ?? Not:herkes vatan perver ya zam alamayınca homurtuları duyalım.


banner151

banner251