Tarım Şurasına sunulan görüş ve öneriler kamuoyu ile neden paylaşılmıyor?

Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım Şurası’nın tanıtım toplantısının yapıldığı 17 Temmuz’dan bugüne kadar vatandaşlardan toplam 7 bin 285 görüş ve öneri geldiğini açıkladı. Vatandaşlar, Bakanlık tarafından açılan www.sura.tarimorman.gov.tr adresine görüş ve önerilerini bildirirken, bu görüş ve önerilerin kamuoyu ile paylaşılmaması dikkat çekiyor. 

Tarım Şurasına sunulan görüş ve öneriler kamuoyu ile neden paylaşılmıyor?
banner282

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada Tarım Orman Şurasına vatandaşlardan yoğun ilgi geldiği belirtildi. Şuranın tanıtım toplantısının yapıldığı 17 Temmuz'dan buyana vatandaştan toplam 7 bin 285 görüş ve önerinin geldiği kaydedilirken, bu görüş ve önerilerin resmi internet adresi üzerinden kamuoyu ile paylaşılmaması dikkat çekiyor. Tarım Şurasında alınacak kararlarda vatandaşdan gelen görüş ve önerilerin ne kadar dikkate alındığının ve belirlenen komisyonlarda gündeme geldiğinin takip edilebilmesi için Bakanlığın internet adresi üstünden bu görüş ve önerileri kamuoyu ile paylaşılması gerekiyor.

Bilindiği üzere kamuoyunda büyük tepki çeken Tarımda Milli Birlik Projesi'nin, Tarım Şurasında oldu bittiye getirilerek kabul ettirileceği yönünde bir kaygı bulunuyor. Gelen görüş ve önerilerin internet sayfası üzerinden takip edilememesi bu kaygıyı daha da artırıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamada konuyla ilgili şu bilgiler verildi:

"Vatandaşlar Tarım Orman Şurasına, önerileri ve görüşleri ile doğrudan katılım sağlayabiliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın resmi internet adresi 'https://sura.tarimorman.gov.tr‘de yer alan “Görüş Bildir” sayfasına görüşlerini bildirebiliyor. (Ancak bu sayfadan gelen görüş ve öneriler kamuoyu ile paylaşılmadığı için görülemiyor.) 

Şura’nın tanıtım toplantısının yapıldığı 17 Temmuz’dan bugüne kadar 7 bin 285 görüş bildirildi.

Tarım Orman Şurası'nda, 21 çalışma grubunda üreticiden, dernek, meslek odası, sendika temsilcisine; öğretim üyelerinden, emeklilere kadar toplamda bin 611 üye yer alıyor.

Şimdiye kadar gelen 7 binden fazla öneride en çok ‘genel’ konular başlığında (2.113) görüş bildirilirken;

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı (1.126),

Hayvansal Üretim ve Hayvan Sağlığı (1.031) konuları da vatandaşların yoğunlukla önerilerini sunduğu alanlar oldu.

Şura için gelen görüş ve öneriler 21 çalışma grubunun toplantılarında bir bir değerlendirmeye alınıyor.

Bütün öneri ve görüşlerin ele alındığı 21 çalışma grubunun mesaisi Ekim ayına kadar devam edecek. 

Bu çalışmalarla hazırlanacak raporlar neticesinde, Tarım ve Ormancılığın 25 yıllık yol haritasını belirleyecek olan kararlar, Ekim ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile yapılacak toplantıda kamuoyuna duyurulacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2019, 17:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüsnü Zan
Hüsnü Zan - 2 yıl Önce

TARIM ŞURASI İÇİN VATANDAŞTAN GELEN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİ BAKANLIKTA GÖREVLİ BAYLAR BAYANLAR PAYLAŞAMAZLAR...
Peki nede paylaşmazlar.,. ÇÜNKÜ BÜTÜN FOYALARI SAHTEKARLIKLARI ORTAYA ÇIKAR.. bu nedenle bu şura değildir... OLSA OLSA TARIM ŞIRASIDIR... ŞIRA ŞIRA, AMA EKŞİ BOZUK...

Aynen
Aynen @Hüsnü Zan - 2 yıl Önce

Bakanlıkta bu işin görevlileri kendi aklına yatmayan Kendi hesabını bozan görüşü paylaşmaz. Esası hizmet olan insan yararı toplum yararına olan hiçbir görüş paylaşılmaz.

ADANA
ADANA - 2 yıl Önce

Şûra mı??? Bakanlıkta şura nedir bilen var mı ???

Orhun İlge
Orhun İlge - 2 yıl Önce

Bakanlık personeline ilişkin yorumlara bakıyorum da haksızlık edildiğini düşünmüyorum. Bakanlık personeli işin başında ben olayım, parsayı ben toplayayım derdinde. Birbirine nasil nefretle bakıyorlar gördünüz mü?

Emin uludağ
Emin uludağ - 2 yıl Önce

Bu hükümet tarımda şimdiye kadar ne yapmış ne yapacak hepsi palavra

Ali can
Ali can - 2 yıl Önce

Tarımda Milli Birlik Projesini heyecanla bekliyoruz,artık kurumlarda yatarak maaş alınmaya son verilmelidir..

Ahmet Yılmaz
Ahmet Yılmaz - 2 yıl Önce

Yahu, binlerce görüşün tasnifi bile henüz tamamlanmamışken, daha şura başlamamış iken siz neyin kafasındasınız?

Gazi kelten
Gazi kelten - 2 yıl Önce

Devletten alacakli olan cifcinin hak ettigi hibeleri hukumet odemekte zorluk çekiyor çifcide ziraat bankasi borcunu odemekte zorluk cekiyor Devletin çifciye odeyecegi destegi bir cek şeklinde veya baska para degeri tasiyan baska bir kagitla oderse cifcide bunu ziraat bankadina vererek taksit odemesinden kurtulur bunu dahada genişletebilirsiniz

Ahmet taşkıran
Ahmet taşkıran - 2 yıl Önce

Çanakkale BİGALIYIM Kozçeşme mezrasi da oturuyorum 2 be arazileri muhtar lara peşkeş çekildi onlar da halka ceviz badem bıyıklı ve çam ekildi bende aç kaldım