Tarım işçilerinin raporunda sona gelindi

Tarım işçilerinin sorunları için TBMM'de kurulan komisyonun çalışmalarında sona gelindiği ortaya çıktı. Bugün bazı gazetelerde yer alan haberlere göre Komisyon Başkanı Mahmut Kaçar, sorunlar ve çözüm yollarının yer aldığı raporun önümüzdeki hafta sonunda tamamlanacağını kaydetti.

banner247
Tarım işçilerinin raporunda sona gelindi
banner200
banner217

Şanlıurfa'daki mevsimlik tarım işçileriyle ilgili bir programa katılan TBMM Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarının ve Çözüm Önerilerinin Belirlenmesi Araştırma Komisyonu Başkanı Mahmut Kaçar'ın açıklamalarına yer verilen haberlerde şunlar kaydedildi:

Yaklaşık olarak tarımdaki 5 milyon civarındaki istihdamının 2.5 milyonunu mevsimlik tarım işçisinin oluşturduğunu hatırlatan Kaçar, TÜİK 2014 verilerine göre ise 2.5 milyon mevsimlik tarım işçilerinin yaklaşık 485 binin gezici mevsimlik tarım işçisi olduğunu söyledi.

SORUNLAR 13 BAŞLIKTA TOPLANDI

TBMM'de grubu bulunan tüm siyasi partilerin ortak teklifi ile kurulan Mevsimlik Tarım İşçileri Araştırma Komisyonu'nun 13 Ocak'ta çalışmalara başladığını hatırlatan Kaçar, mevsimlik tarım işçilerinin 13 başlık altında topladıkları sorunlar ve çözüm yolları ile ilgi raporun önümüzdeki hafta sonunda tamamlanacağını ifade etti.

RAPOR ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA TAMAMLANACAK

Kaçar, “Önümüzdeki hafta sonu itibariyle çalışmalarımızı tamamlayıp, raporumuzu başta meclis başkanımız olmak üzere Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, mecliste grubu bulunan tüm siyasi parti genel başkanlarına raporumuzu sunacağız. Olayın, barınma, ulaşım, sağlık, eğitim, sosyal güvenlik, çalışma hayatı, sendikal haklar, siyasal haklar, çocuk işçiler, kadın istihdamı gibi 12-13 başlık altında belirlemiş olduğumuz çözüm önerilerimizi önümüzdeki hafta kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.
YORUM EKLE
banner151